معروف ترین کلاه های تاریخ را بشناسید (9 عکس)

مشهورترین کلاه های تاریخ را بشناسید

عکس شماره 1 ⇩

نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسید 

کلاه هایی که بر سر صاحبان خود قادر بودند در تاریخ مشهور شوند و یاد آن ها هنوز هم زنده است مانند کلاهی که ناپلئون بناپارت بر سر می کرد. در طول تاریخ کلاه‌ها برای انتقال معنا بکار می‌رفتند؛ چه به‌عنوان نماد، بیانیه سیاسی یا تنها برای مد و استایل. قدرت یک کلاه خوب به‌قدری بود که برخی از آن‌ها تنها به یک فرد مشهور ارتباط برقرار کردند

و وقتی که سعی دارید آن شخصیت‌ها را نمایش بدهید، ناخودآگاه اولین چیزی هستند که به ذهن می‌آیند.در اینجا به هشت کلاه تاریخی معروف و افرادی که آن‌ها را می‌پوشیدند می‌پردازیم:

1. کلاه هامبورگ وینستون چرچیل (HOMBURG)

عکس شماره 2 ⇩
عکس نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسید

وینستون چرچیل نخست‌وزیر زمان جنگ بریتانیا، به کلاه‌ خود شهرت داشت. خود او یک نوشته کمدی درباره کلاهش نگاشت و یادآوری کرد از آنجاکه همانند سایر دولتمردان مشهور مدل مو ویژه، عینک، یا ریش ندارد، بنابراین کاریکاتوریست‌ها و عکاس‌ها بر کلاهش تمرکز کرده‌اند.

چرچیل کلاه‌هایی گوناگونی به سر می‌کرد؛ اما بیشتر از همه به کلاه هامبورگ شهرت دارد. هامبورگ کلاهی با لبه‌های منحنی است و یک روبان دورتادور کلاه را گرفته است. این کلاه اولین بار در بریتانیا توسط شاهزاده ادوارد هفتم مشهور شد که در مسافرت به باد هامبورگ در آلمان آن را یافت.

چرچیل از چنین مدل کلاه هامبورگ بهره گرفت؛ از یک کلاه سیاه اصیل تا یک کلاه خاکستری کم‌رنگ با روبان سیاه (حروف نخست اسمش با طلا بر روی آن درج‌شده بود) که در حراج به قیمت 11,750 دلار به فروش رسانده شد.

2. کلاه دو لبه ناپلئون (BIVORNE)

عکس شماره 3 ⇩
عکس نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسید

امپراتور فرانسه اهمیت نام تجاری را درک کرده بود و در طول زندگی‌اش از تصاویر و لباس‌ها به‌عنوان نماد قدرت استفاده می‌کرد. معروف‌ترین کلاهش، کلاهی دو لبه از جنس پوست سگ آبی بود. معمولاً کلاه‌های دو لبه را طوری می‌پوشیدند که گوشه‌هایش در عقب و جلوی سر قرار بگیرد.

اما ناپلئون این کلاه را از پهلو می‌پوشید تا همه در میدان جنگ فوراً او را از کلاه زاویه‌دارش شناسایی کنند. ناپلئون برای دوخت کلاه همیشه نزد CIE و Poupart می‌رفت و هرسال چهار کلاه تازه سفارش می‌داد.در سال 2014 حراج بسیار سرشناسی از یادگارهای ناپلئون در فرانسه به انجام رسانده شد و اولین آیتم کلاه دو لبه‌اش بود که نقل کرده می‌شد

آن را در نبرد مارنگو در ایتالیا در سال 1800 به سر داشته است. بااینکه ناپلئون حداقل 120 کلاه داشت، اما مورخان می‌گویند تنها 19 نمونه باقی‌مانده که در موزه‌ها و کلکسیون‌های خصوصی قرار دارند. بنابراین حراج این کلاه بسیار کامیاب آمیز بود و به قیمت 2.4 میلیون دلار به فروش رفت.

3. کلاه قدیس تامس مور (BONNET)

عکس شماره 4 ⇩
عکس نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسید

تامس مور در زمان هنری هشتم صدراعظم انگلستان و یکی از روشنفکران کاتولیک بود. پس از امتناع از به مجلسیت شناختن هنری هشتم به‌عنوان رئیس کلیسای انگلستان، به جرم خیانت در سال 1535 اعدام شد. بعدها کلیسای کاتولیک او را به‌عنوان یک قدیس نام‌گذاری کرد و اموالش، ازجمله کلاه نمادینش،

به آثار مقدس مبدل شدند. در سپتامبر 2016، کلاه او در معبد ملی قدیس جان پال در واشنگتن به همراه تعدادی دیگر از اموالش به نمایش درآمد.

4. کلاه آبراهام لینکلن (STOVEPIPE)

عکس شماره 5 ⇩
عکس نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسید

شانزدهمین رئیس‌جمهور ایالات متحده بسیار قدبلند بود (195 سانتی‌متر) و ارتفاع کلاه سرشناسش قد او را بلندتر جلوه می‌داد. لینکلن نوشته سخنرانی‌ها و کاغذهایش را در کلاهش نگاه می‌داشت و در مواقع نیاز آن‌ها را بیرون می‌کشید. معروف‌ترین کلاه لینکلن همانی بود که در شب ترورش در تئاتر فورد در 14 آوریل 1865 به سر داشت.

جنس کلاه ابریشمی بود و دو روبان داشت: یک روبان نازک سیاه با دکمه‌ای کوچولو و یک روبان سیاه و کلفت دیگر که خودش به علامت عزاداریِ فرزندش به آن چسبانده بود. در طول نمایش کلاه در صندلی کنار او واقع بود و وقتی که به ضرب گلوله کشته شد نیز همان‌جا بود.

هم صندلی و هم کلاه به‌عنوان مدرک توسط وزارت جنگ ضبط شد و پس از محاکمه جان ویلکس بوث به کانون Smithsonian واگذار شد. امروزه این کلاه یکی از ارزشمندترین دارایی‌های این سازمان است که پیوند قابل‌لمسی با یکی از بزرگ‌ترین رهبران ایالات متحده دارد.

5. کلاه دیوی کراکت (Coonskin)

عکس شماره 6 ⇩
عکس نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسیدکلاه‌های Coonskin کلاه‌های خز از جنس پوست راکون هستند که دُم جاندار پشت آن آویزان است. این کلاه برای بومیان ایالات متحده بود، اما به کلاه شکار مرزنشینان در قرن 18 معروف شد. دیوی کراکت همیشه با این کلاه نمایش داده می‌شود. وقتی که کراکت از جهان سیاست دست کشید و به تگزاس بازگشت،

به روایت شاهدان همچنین کلاهی به سر داشته است. درواقع یکی از بازماندگان قتل‌عام آلامو سال‌ها بعد توصیف کرد: ” بدن بی‌جان سرهنگ کراکت را شناختم که میان کلیسا و آپارتمان دوطبقه بازداشتگاه افتاده بود و کلاهش نیز کنارش روی زمین بود.” مورخان درباره صحت این یادآوری اطمینان نمی دارند، اما ارتباط محکم میان کراکت و کلاهش را تأیید می‌کند.

6. کلاه ژاکلین کِندی (PILLBOX)

عکس شماره 7 ⇩
عکس نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسیدژاکلین کندی یکی از بزرگ‌ترین مدل‌های سبک و استایل در ایالات متحده بود و یکی از به‌یادماندنی‌ترین استایل هایش یک کلاه Pillbox بود که در پشت سرش قرارگرفته بود. او مدل‌های گوناگونی از این کلاه را داشت، اما معروف‌ترین آن‌ها کلاهی گلبه ای رنگ بود که با کت‌ودامنی به همان رنگ در روز ترور جان.اف کندی پوشیده بود. او آن روز کنار همسرش ایستاده بود و تیپش غرق خون شد.

وقتی که دستیارانش بارها و بارها به او سفارش کردند تیپش را تغییر دهد، قبول نمی‌کرد و می‌گفت: “قرار بدهید همه نگاه بکنند چه‌کار کرده‌اند.” وقتی که بالاخره لباس صورتی را درآورد، به آرشیو ملی در مریلند برده شد که تا سال 2103 آنجا می‌ماند. نمایش لباس خونین را بسیار ناراحت‌کننده آگاهی داشتند، اما کلاه چه شد؟

نقل کرده می‌شود وقتی که ژاکلین برای نگاه کردن بدن همسرش به بیمارستان پارکلند رفت، کلاه را برداشت و آن را به منشی خصوصی‌اش داد. اما مشخص نیست پس‌ازآن چه بلایی سر کلاه آمد.

7. کلاه گای فاکس (SUGARLOAF)

عکس شماره 8 ⇩
عکس نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسیدبه لطف حکاکی معاصر توسط Crispijn Van de Passe، عکس و تصویری ماندگار از “توطئه باروت” داریم که در آن توطئه قیمتی کلاه‌های کله‌قندی بر سر دارند. یکی از معروف‌ترین توطئه قیمتی برای منفجر کردن ساختمان‌های پارلمان انگلیس گای فاکس بود که به یک شخصیت تبه‌کار محلی در انگلستان تبدیل‌شده است.

کلاه‌های کله‌قندی در دوره استوارت (1714-1603) در تاریخ بریتانیا بسیار دوست داشتنی شدند. این کلاه با ضد سلطنت‌طلبان در طول جنگ داخلی انگلیس (1651-1642) ارتباط داشت که در تقابل با کلاه پرزرق‌وبرق اشرافیان پوشیده می‌شد.

به نقل کرده مورخان این کلاه در سال‌های 1600 نماد مخالفت بوده است: در همان لحظه به سر داشتن کلاه حتی در منزل کاملاً طبیعی بوده است. اما در محضر یک فرد برتر باید کلاه برداشته می‌شد. اما شورشیان این کار را نمی‌کردند و در محضر اشراف کلاه‌ خود را برنمی‌داشتند. پس از برملا شدن توطئه، شورشیان اعدام شدند. اما تصویر گای فوکس و کلاه کله‌قندی‌اش همچنان باقی ماند.

8. کلاه تئودور روزولت (PANAMA)

عکس شماره 9 ⇩
عکس نامدار ترین کلاه های تاریخ را بشناسید

در شانزده نوامبر 1906، از رئیس‌جمهور تئودور روزولت در دیدار از حفاریِ کانال پاناما تصویر و عکسی گرفته شد. این عکس روزولت را در کنار بیل‌های بخارِ عظیم نشان می‌دهد که کلاهی سبک با نواری سیاه به سر دارد. روزنامه‌ها نام ” کلاه پاناما” را به آن دادند.

این کلاه‌ها در اصل در اکوادور تولید می‌شد. اما در دهه 1850 که افراد زیادی برای کشف کردن طلا از کانال پاناما به ایالات متحده مسافرت می‌کردند، کلاه فروشان اکوادور بر آن شدند محصولاتشان را برای فروش به پاناما صادر کردند. این کلاه‌ها در طول ساخت کانال پاناما بسیار دوست داشتنی شدند زیرا سبکیِ آن‌ها برای کارگران بسیار عالی بود.

وقتی که تصویر روزولت در سر تا سر روزنامه‌های ایالات متحده انتشار داده شد، کلاه بسیار دوست داشتنی شد و برای همیشه کلاه پاناما نام گرفت.

---با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد---

تهیه از : لادن ی.

مطالب جالب و شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در مجلس ما عطر مياميز که ما را ««« »»» هر لحظه ز گيسوی تو خوش بوی مشام استمعروف ترین کلاه های تاریخ را بشناسید (9 عکس)


TT / 170 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : لادن ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : کلاه
برچسب ها : بشناسید

مطالب مرتبط