معضل مهم تغذیه ای مردم کشورمان را بشناسید

مشکل اصلی تغذیه ای ایرانی ها را بشناسید

به چه دلیل بعضی آدم‌ها به طرز باورنکردنی ای سلامت می باشند؟

ما ایرانی‌ها مانند همه ملت‌ها ذائقه ویژه ای داریم و تنوع غذایی‌مان هم خوب است. البته ما زیاد اهل خوراکی های سخت می باشیم و با خوراکی های آبکی میانه چندانی نداریم. ژاپنی‌ها به طور میانگین هر روز سی نوع غذا می‌خورند که از تنوع بالایی برخوردار است. اما منظور از تنوع در رژیم غذایی چه چیزی است و به چه دلیل این‌قدر اهمیت دارد؟

ما عادت کرده‌ایم که به غذا اهمیت چندانی ندهیم و احتمالاً فقط دلواپس آهن و قند و چربی غذا می باشیم. یکی از پیامد این عادت، خوب و بد کردن غذاهاست مثلاً ماست خوب است و شکلات بد ولی این خوب یا بد حتمیت ندارد. ارزش واقعی هر غذا به محتوای آن است. یکی از معضلات خوب و بد کردن غذاها این است که موجب می‌شود خیلی از غذاها را نخوریم. یعنی کلاً همه بدها را بی خیال بشویم. بعضی از اشخاص در نخوردن خوراکی های بد بسیار وسواسی عمل می‌کنند. این وسواس موجب می‌شود وعده‌های غذایی‌شان به سه قول ناشتایی، ناهار و شام محدود شود. البته تنها علت عدم تنوع غذایی این نیست. گهگاهی بی‌پولی علت بسیار اصلی ای است.

در پی ازدیاد کیفیت ماده های غذایی باشید

ما می بایست غذا و محتویاتش را بشناسیم و بفهمیم. مواد مغذی در غذا از هم جدا نمی باشند و جدا هم خورده نمی‌شوند. پرتقال فقط ویتامین C نیست بلکه این میوه پروتئین هم دارد. غذا چیزی بیشتر از جمع محتویاتش است چون مواد شیمیایی داخل آن با هم و با سایر مواد خوراکی‌ای که هم وقت مصرف می‌شوند، واکنش‌هایی دارند. در بعضی کتاب‌ها آمده بعضی از غذاها را می بایست به‌تنهایی به کار برد اما حقیقت این است که گهگاهی کیفیت غذا با میکس بعضی از خوراکی‌ها ازدیاد پیدا می‌کند. مثلاً آهن موجود در غلات در محضر ویتامین C خوب تر جذب می‌شود. پس افزودن آب پرتقال به صبحانه‌ای که عمدتاً از غلات تشکیل شده کاری زیرکانه است.

غذای جور وا جور انعطاف‌پذیری، خوشی طلبی و ماجراجویی را بیشتر ارضاء می‌کند. خوب تر است غذا طعم دار باشد و با جمعی که رفیقشان داریم، خورده شود و حتی‌الامکان خود ما هم در تهیه غذا همکاری کرده باشیم. متأسفانه نسل امروز کشورمان کمتر با خانواده غذا می‌خورند، اشپزی بلد نمی باشند و قدر فرهنگ غذایی‌مان را نمی‌دانند

پس واجب است که شیمی و فیزیک غذا را بشناسیم. غذایی که می خوریم ناشناخته‌های شناخته‌شده و نشده زیادی دارد. بعضی از آدم‌ها به طرز باورنکردنی ای سلامت می باشند و به‌ندرت به بیماری سرطان، دیابت، بیماری فشارخون و سکته قلبی گرفتار می‌شوند. علت معمولاً تغذیه این‌هاست که بیشتر میوه و سبزی و روغن زیتون می‌خورند. احتمالاً اندیشید که در این غذاها یک ماده خاص وجود دارد پس می‌شود دارواش را ساخت و به کار برد و آسان شد. ولی این تفکر اشتباه است چون اثر غذاها صرفاً بعلت یک ماده خاص داخل آن‌ها نیست.

مشکل مهم تغذیه‌ای کشور پرخوری است

هم اینک بازار آنتی‌اکسیدان و داروی گیاهی و گیاهخواری خیلی داغ است و هیچ نشریه و مجله‌ای هم از اظهار این مطلب مصون نمانده‌اند. حقیقت این است که بعضی دستورات غذایی و مکمل‌ها سودمند می باشند اما هیچ‌کدام به پای «مادر طبیعت» نمی‌رسند. ما هنوز طبیعت را صحیح نمی‌شناسیم احتمالاً در آینده خوب تر بشناسیم.

از طرف دیگر می بایست دانست که تنوع در رژیم غذایی مصرف را متعادل هم می‌کند. در طبیعت و خوراکی‌ها مواد مضر هم هست (مثلاً سمی به نام «سولانین» در جوانه‌های سبز سیب‌زمینی وجود دارد) که البته در خوراکی های صنعتی (مانند اسیدهای روغنی با ترانس بالا) بیشتر است. امروز مشکل مهم تغذیه‌ای کشور ما پرخوری است و تنوع غذایی صدمات پرخوری را کمتر می‌کند. و یکی از معضلات آموزش‌های تغذیه امروز این است که همه چسبیده‌اند به یک هرم مواد غذایی که در این هرم مفیدترین‌ها با نامطلوب‌ترین‌ها یکی می باشند، یعنی هر چه که هرم مواد غذایی می‌گوید خوب است، طعم دار نیست.

دیگر این که غذای جور وا جور انعطاف‌پذیری، خوشی طلبی و ماجراجویی را بیشتر ارضاء می‌کند. خوب تر است غذا طعم دار باشد و با جمعی که رفیقشان داریم، خورده شود و حتی‌الامکان خود ما هم در تهیه غذا همکاری کرده باشیم. متأسفانه نسل امروز کشورمان کمتر با خانواده غذا می‌خورند، اشپزی بلد نمی باشند و قدر فرهنگ غذایی‌مان را نمی‌دانند.

*****************************************

مطلب از : پاكبانو ک.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

واعظ شحنه شناس اين عظمت گو مفروش ««« »»» زان که منزلگه سلطان دل مسکين من استمعضل مهم تغذیه ای مردم کشورمان را بشناسید


TT / 181 --- TP / 27%گردآوری شده توسط : پاكبانو ک.
تاریخ گردآوری : 2017-07-13
در دسته بندی : تغذیه
برچسب ها : بشناسید , ایرانی ها
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :