معمای شاه در تردید شکست از مخاطبان (5 عکس)

معمای شاه در تردید شکست از مخاطبان

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

معمای شاه در تردید شکست از مخاطبان 

سریال معمای شاه مدت زمان زیادی است که روند تولید را به اتمام میرساند و برای پخش در تلویزیون برای جذب مخاطب با تردید روبرو است. طولانی شدن روند ساخت معمای شاه و هزینه سرسام آور آن، مدیران تازه تلویزیون را به فکر اتخاذ تصمیمی قاطع برای سرعت بخشیدن به فرآیند تولید انداخت که نتیجه اش پخش هر شبی این سریال است.

سریال «معمای شاه» قرار است از 24 مهر هر شب از شبکه یک انتشار داده شود. این مسئله را روز چهارشنبه مرتضی میرباقری در مکالمه اش با خبرگزاری فارس اعلام کرد و یک دلیل برایش آورد. میرباقری گفت برای این که سریال نگاه کننده بیشتری داشته باشد و هفتگی بودن آن باعث نشود که ریختن مخاطب یابد، بر آن شدند آن را به صورت «هر شبی» روی آنتن ببرند.

این اولین باری نیست که یک سریال الف مخصوص تلویزیون چنین سرنوشتی مییابد و از پخش هفتگی به هر شبی می رسد. طبق نقل کرده میرباقری یکی از علل تلویزیون برای این اقدام، افزایش تعداد مخاطبان است اما قطعا این مسئله، تنها دلیل آن نیست. این بر آن شوی دو دلیل دیگر هم دارد که میرباقری اشاره ای به آنها نکرده است.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس معمای شاه در تردید شکست از مخاطبانطولانی شدن روند تولید

اصلیترین علتی که احتمالا تلویزیون برای گذشتن از خیر پخش هفتگی سریال داشته، مسئله بودجه است. سریال معمای شاه زمستان 90 کلید خورد و آبان سال 94، یعنی چهار سال پس از شروع، اولین قسمت آن روی آنتن رفت. وقتی که پخش سریال شروع شد، ساخت پروژه همچنان ادامه داشت.

در شهریور ماه 94، علی لدنی آماده کننده سریال به باشگاه خبرنگاران نقل کرده بود: «تاکنون تصویربرداری 80 درصد از کار به اتمام رسیده و 20 درصد آن باقی مانده است و حدس میزنیم که تا 12 ماه آینده پروژه تکمیل شود.»در واقع پروژه می بایست تا شهریور ماه امسال به پایان رسانده شود اما مرداد ماه امسال،

لدنی در مکالمه ای با آی سینما توضیح داد که 5 درصد از فیلمبرداری کار باقی مانده و عوامل همچنان در حال کار هستند و این مراحل حتی همین الان هم به پایان رسانده نشده. طبیعتا مراحل تولید پروژه ای با این عظمت، خرج زیادی برای صدا و سیما دارد و طولانی شدن روند تولید آن، مدام بر این هزینه ها مییافزاید.

اجبار برای پایان کار

تا الان 43 قسمت از سریال روی آنتن رفته و در صورتی که می خواست به صورت هفتگی روی آنتن برود، طبیعتا تا بهار 96 پخش آن ادامه مییافت. قطعا با ادامه یافتن پخش تا بهار، به همین نسبت مراحل ساخت بخش های باقی مانده هم ادامه مییافت و سازمان مجبور می شد در دوره وقتی طولانی تر برای فیلمبرداری و سایر مراحل تولید، هزینه توجه بکند.

حالا در شرایطی که قرار است سریال پخش هر شبی داشته باشد، طبق اعلام خود سایت «معمای شاه» احتمالا پخش سریال تا بهمن ماه به پایان می رسد و در این صورت، عوامل مجبورند هر طور شده مراحل تولید آن را تا ابتدای زمستان تمام بکنند.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس معمای شاه در تردید شکست از مخاطبانبه وحشت افت از تجربه کلاه پهلوی

تلویزیون با تصمیم هوشمندانه تحول پخش سریال را از هفتگی به هر شبی، در واقع جلوی تکرار مشکلی که زمان «کلاه پهلوی» موجود بود را گرفت. همه به دلیل داریم که مراحل تولید «کلاه پهلوی» سال ها زمان برد و وقتی که روی آنتن رفت، همچنان بخش هایی از آن ضبط نشده بود. تلویزیون مدام به این پروژه بودجه آمپول میزد و کار به کندی جلو میرفت.

احتمالا تلویزیون از به وحشت افت این که «معمای شاه» هم بخواهد چنین روندی را پی بگیرد، جلوی این واقعه را گرفت. حین این که «معمای شاه» سریال زمان عزت الله ضرغامی بود. در دوره محمد سرافراز ادامه پیدا کرد و حالا عبدالعلی علی عسگری مدیر تازه تلویزیون کماکان درگیر این پروژه است و می خواهد خیلی با سرعت تکلیف آن را روشن کند. در واقع معمای شاه تنها سریالی است که در دوره سه مدیر به طول انجامیده.

به وحشت افت از ریختن مخاطبان

از علت اصلی تلویزیون برای پخش هر شبی سریال که بگذریم، همانطور که مرتضی میرباقری معاون سیما هم توضیح داده، دلیل دیگر این تصمیم، به وحشت افت تلویزیون از ریختن مخاطبان سریال است. او نقل کرده: «ما برای این که سریال از بینندگان بیشتری برخوردار شود و هفتگی بودن سریال باعث نشود که ریختن مخاطب داشته باشیم،

بر آن شدیم پس از دهه نخست محرم و از 13 محرم دوباره و از ابتدا این سریال را به صورت هر شبی از شبکه یک انتشار دهیم.»«معمای شاه» در 15-10 قسمت ابتدایی، مخاطبان بسیاری را به خودش جلب کرده بود. به گزارش پارس ناز  خیلی ها صرفا برای تطبیق اتفاقات داخل سریال با حقایق مندرج در کتب تاریخی، مخاطب آن می شدند

و عده ای دیگر همچنان به بهبود اوضاع آن امیدوار بودند. پس از 20-15 قسمت کم کم تعداد مخاطبان ریختن پیدا کرد. راجع به سریال خیلی کم حرف زده میشد و حتی رسانه ها هم عملا به آن توجه نمیکردند.

این در حالی است که تازه قسمت 43 سریال روی آنتن رفته و تلویزیون باید مخاطبان را تا قسمت 80 با خودش همراه کند. احتمالا به این اندیشیده اند که اگه باکس ساعت 22:15 تلویزیون در شب های بلند پاییز و زمستان چیزی غیر از «معمای شاه» انتشار ندهد، مردمان هر طور شده آن را تماشا می کنند.

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس معمای شاه در تردید شکست از مخاطبانبی سریالی در شب های پاییز و زمستان

غیر از دو دلیل پیش، یک دلیل دیگر هم وجود دارد؛ این که شبکه یک عملا برای پر کردن آنتن شب های پاییز و زمستان، سریال حاضر و آماده ای ندارد. چه از این خوب تر که سریالی هشتاد قسمتی را بدون هیچ نگرانی ای روی آنتن بفرستد؟ جالب اینجاست که مدیران بر آن شده اند سریال را مجددا از قسمت نخست روی آنتن بفرستند.

یعنی همه آنهایی که 43 قسمت پیش را هم دیده اند، مجبورند بنشینند و حدود یک ماه و نیم، هر شب سریال تکراری بینند.البته با توجه به این که تولید سریال هنوز به پایان نرسیده و عوامل کماکان مشغول ساخت آن هستند، طبیعتا این امکان موجود نبوده که بخواهند قسمت های بعدی را به صورت هر شبی روی آنتن ببرند. بنابراین چاره ای غیر از بازپخش قسمت های قبلی موجود نبوده.

هر شبی شدن به دلیل استقبال؟

سایت سریال «معمای شاه» روز هشتم مهر خبر تحول زمان پخش سریال را انتشار داده. در این خبر علت پخش هر شبی سریال، تقاضای مخاطبان به تماشای قسمت های قبلی اعلام شده. در واقع نگاشته شده «در ماه های گذشته بسیاری از مخاطبان سینما طی تماس با روابط عمومی سازمان صدا و سیما تقاضای پخش قسمت های گذشته این سریال را داشتند

و بر همین اساس، از روز 24 ماه مهر پخش سریال معمای شاه از قسمت نخست آغاز و تا پایان ادامه کشف میکند. حدس زده میشود بر اساس این شیوه پخش شبانه، پخش معمای شاه تا پایان بهمن ماه ادامه یابد.»

تصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس معمای شاه در تردید شکست از مخاطبانقطعا اگه علت اصلی داستان، توجه به خواست مخاطبان بود، تلویزیون باکسی را در شبکه تماشا یا شبکه ای دیگر به بازپخش آن اختصاص می داد تا مخاطبانش را خشنود سازد و کار به تحول پخش هفتگی به شبانه نمی رسید. احتمالا سایت این سریال به انتشار علتی که معاون سینما برای پخش هر شبی «معمای شاه» آورده، تمایلی نداشته است.

-------------------------------------

تهیه شده توسط : اشكان ن.

سینما و تئاتر در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عزم سبک عنان تو در جنبش آورد ««« »»» اين پايدار مرکز عالی مدار هممعمای شاه در تردید شکست از مخاطبان (5 عکس)


TT / 198 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : اشكان ن.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : مخاطبان
برچسب ها :

مطالب مرتبط