مغایرت های قانون اساسی انتخابات رایانه ای نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات

مغایرت های قانون اساسی انتخابات رایانه ای نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات

سخنگوی اجلاس روزنامه نگاران مسلمان نقل کرد: یکی از ابهامات جدی درباره رای گیری رایانه‌ای، معلوم نبودن مکانیزم تبلیغات نامزدها که مغایر با اصول متعدد قانون اساسی در موضوع اصلی و مبنایی «عدالت» و تامین و رعایت «حق برابر» افراد در جامعه از جمله اصل 2، 3، 19، 20، 34 و اصل 107 بود.

علی اکبر روح نواز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، در خصوص برگزاری رای گیری رایانه‌ای نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات نقل کرد: متداول بر این است که ناظر رای گیری به جهت مسئولیت و تکلیف قانونی که بر عهده‌اش است، نرم افزار رای گیری الکترونیکی را به طور جامع و مانع و از طریق کارشناسان معتمد خود و نه اجراکننده رای گیری نکته بررسی دقیق گذاشته و در صورت تائید نهایی، اجازه اجرای آن را بدهد.

وی اضافه کرد: در فرایند رای گیری الکترونیکی هم هیئت نظارت بر رای گیری با بهره گیری از اختیارات تام و نامحدود خود از طریق به اختیار گرفتن کارشناسان فنی، کنترل‌های ضروری را تا اتمام برگزاری و نیز شمارش آرا داشته باشد تا امنیت و خدشه ناپذیری و به طریق اولی، حقوق رای دهندگان و نامزدها حفظ شود.

سخنگوی اجلاس روزنامه نگاران مسلمان نقل کرد: تلقی عموم از دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات این است که این دبیرخانه در بر می داری امکانات و زیر ساخت‌هایی مشابه دیگر مراکز و دستگاه‌هاست حال آنکه آپارتمان و محل اداری، سخت افزار و کادر اداری آن در آپارتمان معاونت مطبوعاتی و خبر دهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می دارد و بی‌تردید این نقض غرض و مقصود قانونگذار از تفکیکی و تقسیم وظایف و اختیارات ناظر و اجراکننده به مفهوم کلی و مصداقی است.

روح نواز بیان داشت: یکی از ابهامات جدی و به حق کارشناسان درباره این رای گیری، معلوم نبودن مکانیزم تبلیغات نامزدهای رای گیری بود که مغایر با اصول متعدد قانون اساسی در موضوع اصلی و مبنایی «عدالت» و تامین و رعایت «حق برابر» افراد در جامعه از جمله اصل دوم، سوم، نوزدهم، بیستم، سی و چهارم و اصل یکصد و هفتم است.   

وی تصریح کرد: تعجب آور است که با وجود حضور نمایندگانی از سوی قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی، حوزه علمیه قم، شورای مناسب انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و فرهنگ و ارشاد اسلامی، هیچکدام از اعضای هیئت نظارت بر مطبوعات هیچ نکته و بحثی در خصوص چگونگی تهیه نرم افزار رای گیری الکترونیکی و دیگر موضوعات آن مطرح نکردند، حال آنکه این رای گیری از نگاه کرد کارشناسان فنی و ذی‌صلاح از نظر شکلی در بر می داری ابهامات و اشکالات جدی بوده است.

روح نواز با اشاره به اینکه صرفنظر از ایراد قانونی حضور مقام دولتی به انجام رساننده رای گیری (معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد) به عنوان حریف سایر نامزدها در این رای گیری که عملاً شرایط نابرابری را در رقابت نامزدها رقم زد، نقل کرد: برگزاری رای گیری الکترونیکی هر چندین خوب است اما هر گونه اقدام غیراقناعی و فراهم نکردن مقدمات آن چه بسا به بدبینی افکار عمومی از این شیوه از رای گیری منجر می‌شود.

عضو هیئت مدیره اجلاس روزنامه نگاران مسلمان نقل کرد: شایسته بود از ماه‌ها قبل برای برگزاری هر چه خوب تر رای گیری الکترونیکی، خانواده بزرگ رسانه‌های کشور به مشارکت در این رویداد فراخوانده می‌شدند نه اینکه یک شبه به استناد تبصره مندرج در آئین نامه اجرایی قانون مطبوعات و بدون توجه به آثار و نتایج خسارت بار احتمالی، این شیوه از رای گیری و با اما و اگر‌های بسیار را به انجام رسانیم.

سخنگوی اجلاس روزنامه نگاران مسلمان تاکید کرد که باید جایگاه هیئت نظارت بر مطبوعات بیش از قبل تقویت شده و دبیرخانه آن از هر نظر مستقل از مقام اجرایی، وظایف قانونی خود را تحقق بخشد.

---براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد---

تهیه از : شيدا ز.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در طريقت رنجش خاطر نباشد می بيار ««« »»» هر کدورت را که بينی چون صفايی رفت رفتمغایرت های قانون اساسی انتخابات رایانه ای نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات


TT / 102 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : شيدا ز.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نظارت
برچسب ها : رایانه , نماینده , مطبوعات , قانون , اساسی , مدیران , هیات , مغایرت

مطالب مرتبط