آیا مغزهای بزرگ باهوش ترند؟ (2 عکس)

آیا مغزهای بزرگ باهوش ترند؟
آیا اندازه‌ی مغز شما رابطه ای به باهوش بودن شما دارد؟ بسیاری از دانشمندان رابطه‌ی میان ماده خاکستری یک شخص یا حیوان و مهارت های شناختی آنان را نکته بررسی قرار داده‌اند. بر طبق گزارش سازمان ملی تندرست، مغز انسان حاوی بیش از صد میلیارد نورون می باشد، اما پاسخ را باید از اعماق پیچیدگی و ناشناخته ها بیرون کشید.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

مغز بزرگ به تنهایی مساوی با باهوش تر بودن نیست

دانشمندان هنوز بر سر تعریف ‘هوش’ به توافق جمعی نرسیده اند. تعریف IQ هر چه که باشد، به چه صورت آن را اندازه گیری می کنند؟ علاوه بر این، آیا تفاوت ها در IQ زندگی روزمره را تحت تاثیر میگذارد؟ و سرانجام، آیا بافت مغزی بیشتر یا مغز سنگین تر به معنای IQ بالاتر است؟ دانشمندان بر سر این موضوع توافق دارند: مغز بزرگ به تنهایی مساوی با باهوش تر بودن نیست. اگه اینطور بود، فیل ها و وال ها می بایست باهوش ترین موجودات روی زمین باشند. دانشمندان حجم مغز را با توجه به حجم بدن چک میکنند تا گمانه توجه کنی هایی در خصوص تواناییهای شناختی موجود زنده به انجام رسانند.

مغز یک فیل ۴۷۸۰ گرم است و قطعاً قادر هست مغز انسان را در جنگ فیزیکی مغزها غلبه کند. در مقایسه با یک دهم درصد مغز فیل، مغز ما با وزن متوسط ۱۲۰۰ گرم در حدود ۲ درصد از وزن بدن ما را تشکیل می دهد. نانسی بریکمن، فارغ التحصیل و پژوهشگر دپارتمان آناتومی و انسان شناسی زندگی کردی دانشگاه دوک خاطر نشان کرد: مطالعات حاکی از آن است که مغزهای نسبتا بزرگ در میان گونه های جانداری فرآهم آورنده ی برخی مهارت های شناختی پیچیده می باشد که از جمله آن مهارت ها می توان به راه حل های نو آورانه برای مسائل اکولوژیکی، به وحشت افتیم پُر بازده منابع، صاحب شدن غذا و راهبردهای اجتماعی بسیار پیچیده اشاره کرد.

مطالعات انجام شده توسط سارا بنسون-امرام از دانشگاه ویومینگ لارامی و همکارانش به یک سری داده های امتحانی منجر شد که هوش حیوانات را به اندازه نسبی مغز آنها نسبت می دهد. در این مطالعه که به تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۱۶ میلادی در مجله فرهنگستان ملی علوم ایالات متحده انتشار داده شد، محققان به ۱۴۰ گوشتخوار پستاندار نگهداری شده در باغ وحش ( از ۳۹ گونه گوناگون ) مسئله ای جهت حل ارائه کردند. حیوانات می بایست کشوی L شکلی را گشوده و محتوای گذاشته شده در جعبه را بردارند. محققان در کشف کردند که خانواده خرس ها خوب ترین عملکرد را داشتند، در حالیکه دو گونه ی میمون پوزه دراز هرگز کامیاب به گشودن جعبه نشدند. پس از بررسی سایر عوامل که قادر میبود به بازکردن موفقیت آمیز جعبه ختم شود، محققان به این نتیجه رسیدند که اندازه‌ی مغز اصلی ترین عامل موفقیت در انجام این کار بوده است.

تفاوت ها در اندازه مغز میان یک گونه از حیوانات مثل انسان ها نسبتا کوچولو است و همین باعث دشوار شدن بررسی اثرات اندازه مغز و اثرات سایر عوامل می شود. برای مثال، تفاوت در هوش میان فردی با مغز ۱۱۰۰ گرمی و فردی با مغز ۱۴۰۰ گرمی سایر متغیرها را نیز درگیر می سازد، مثل تفاوت در چگالی نورون ها، سایر تفاوت های مغزی ساختاری و همچنین عوامل فرهنگی و اجتماعی.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس آیا مغزهای بزرگ باهوش ترند؟

آلبرت انیشتین نابغه را انتخاب بکنید که مغزش زیاد بزرگتر از مغز متوسط انسان عدم

آلبرت انیشتین نابغه را انتخاب بکنید که مغزش زیاد بزرگتر از مغز متوسط انسان عدم. اما برخی دانشمندان بر این باورند که توانایی او در درک مفاهیم دشوار و انجام جهش های ذهنی ظاهرا ناممکن فراتر از شگفتی می باشد. احتمالا مغز انیشتین بسیار یکپارچه و منسجم بود، بطوریکه مسیرهای متعدد بعنوان عامل رابطه ای نواحی دور با یکدیگر ایفای نقش می کرد.

بحث همچنان ادامه دارد

بر اساس مطالعات اسکن مغزی کودکان، اندازه‌ی مغز هیچ رابطه ای با امتیازات کسب شده در آزمون های استاندارد هوش سنجی ندارد. مایکل مک دنیل، روانشناس سازمانی در دانشگاه ایالت ویرجینیا مدعی شده است که مغزهای بزرگتر ویژه انسان های باهوش است. با این حال، بسیاری از دانشمندان با استدلال مک دنیل مخالفت می کنند. تحقیقات وی که در سال ۲۰۰۵ در مجله Intelligence (هوش) به چاپ رسید نمایان میکند که حجم مغز در تمامی گروههای سنی و جنسیتی با هوش ارتباط دارد.

بر طبق تحقیقات انتشار کشف کرده در سال ۲۰۰۶ میلادی، مردان از بانوان باهوش ترند و این امر قادر هست ناشی از مغز نسبتاً بزرگ مردان باشد، تفاوتی به میزان تقریبی صد گرم. دانشمند دیگری هم یک سری عوامل اجتماعی-فرهنگی را مطرح کرد که نتایج مبنی بر باهوش بودن مردان در مقایسه با بانوان را بی اعتبار می سازد.

وزن متوسط مغز پریمات ها:

شامپانزه (میمون غارنشین) :

۰٫۷۷ پوند (۳۵۰ گرم)

گوریل کوهی

۰٫۹۵ پوند (۴۳۰ گرم)

میمون پوزه دار ماداگاسکار

۰٫۰۰۴ پوند (۲ گرم)

اندازه مغز سایر موجودات:

نهنگ عنبر

۱۷ پوند (۷٫۸۰۰ گرم)

والروس ( فیل دریایی )

۲٫۴ پوند (۱۱۰۰ گرم)

گربه اهلی

۰٫۰۶ پوند (۳۰ گرم)

اگه اندازه مغز رابطه ای با ابتکار، نوآوری و خلاقیت داشته باشد، باید پیوندی هم میان بیگ بنگ ذهن( پیدایش ابزارهای استخوانی و نقاشی های درون غارها که ۵۰ هزار تا ۷۰ هزار سال جلو روی دادند) و ظهور مغزهای به روز موجود موجود باشد.

-براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد-

تهیه کننده: سينا ف.

دانستنی ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يا رب از ابر هدايت برسان بارانی ««« »»» پيشتر زان که چو گردی ز ميان برخيزمآیا مغزهای بزرگ باهوش ترند؟ (2 عکس)


TT / 98 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : سينا ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ترند
برچسب ها : باهوش , مغزهای

مطالب مرتبط