« مفهوم ذنب در تفاسیر فریقین» بررسی تطبیقی شد

« مفهوم ذنب در تفاسیر فریقین» بررسی تطبیقی شد

حوزه / نشست پاسداری پایان نامه سطح سه طلبه حوزه علمیه خراسان با عنوان «بررسی تطبیقی مفهوم ذنب در تفاسیر فریقین» به انجام رسانده شد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از مشهد، طاهره اصغرزاده، تدوینگر پایان نامه سطح سه با عنوان «بررسی تطبیقی مفهوم ذنب در تفاسیر فریقین» با اظهار این که اگه بررسی دقیقی در رابطه با عبارتهای قرآنی نشود امکان می دارد موجب فهمی ناصواب و غیر صحیح در احکام و معارف دینی از قرآن گردد، نقل کرد: باتوجه به این که لازمه فهم و تحلیل قرآن شناخت واژه ها و مفردات قرآن است، بنابراین شناخت واژه ها و مفردات قرآنی برای همه دانش پژوهان به مخصوص علاقمندان به تحلیل قرآن، لازم است.

وی ابراز کرد: مطالعات تطبیقی، یکی از بایسته های پژوهش در حوزه تحلیل است و به همین دلیل نتایج و ثمرات به دست آمده از آن، از استحکام بیشتری نسبت به دیگر مطالعات برخوردار خواهد بود.

تدوینگر این پایان نامه اضافه کرد: در این نوشتار واژه «ذنب» یکی از مفاهیم اخلاقی- دینی، ابتداء از منظر کلمه معرفی کن و سپس از دیدگاه مفسران شیعه و سنی چک شده است.

اصغرزاده با اظهار این که فریقین در اکثر آیات در مفهوم ذنب اتفاق نظر دارند و اختلاف بعضاً بر سر مفهوم و مصداق می باشد، ادامه داد: اختلاف اصلی نگاه کن فریقین بر سر مفهوم ذنب، در آیاتی است که ذنب به پیامبران نسبت داده شده است.

وی با اشاره به این که بیش از 100 منبع فارسی و عربی در این تحقیق بهره گرفته شده، نقل کرد: از گردهمایی البیان و تحلیل المیزان به عنوان منابع شیعی و تحلیل الکبیر و التحریر و التنویر به عنوان منابع اهل سنت به کار گرفته شده است.

تدوینگر پایان نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان در پایان خاطر نشان کرد: این تحقیق متکفّل بررسی تطبیقی دیدگاه های مفسرین شیعه و سنی اطراف مفهوم«ذنب» و به تبع آن مصادیق آن است و از این جهت به معناشناسی واژگانی که درحوزه تبیین معنای ذنب در قرآن دخیل هستند، توجه میکند.

گفتنی است: نشست پاسداری این پایان نامه با حضور حجت الاسلام سید علی سجادی زاده، استاد راهنما، حجت الاسلام دکترحسن خرقانی، استاد مشاور و حجت الاسلام روشن ضمیر، استاد داور ظهر چهارشنبه مورخ 28 مهر در مرکز مدیریت برگزار و با کسب امتیاز خوب مورد پذیرش واقع شد.

_________________________________

تهیه و تدوین: شهسوار ن.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از دست چرا هشت سر زلف تو حافظ
««« »»»
تقدير چنين بود چه کردی که نهشتی

« مفهوم ذنب در تفاسیر فریقین» بررسی تطبیقی شد

TT / 66 — TP / 18%

نظر دهید