مقام اسرائیلی: باید مواظب تاثیر منفی توافق ایران و آمریکا بر سوریه باشیم

مقام اسرائیلی: باید مواظب تاثیر منفی توافق ایران و آمریکا بر سوریه باشیم

رئیس سابق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در گزارشی به تفسیر حالت کشور سوریه از نگاه خود توجه کرد؛ وی نقل کرد به نفع این رژیم است که خودش را (مستقیماً) درگیر کشور سوریه نکند و مراقب تأثیر منفی توافق کشورمان و ایالات متحده بر کشور سوریه باشد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، «یاکوو عامیدرور» رئیس سابق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در پژوهشی که مرکز پژوهش های راهبردی «بگین سادات» انتشار داده، اعلام کرد رژیم صهیونیستی با مسایل گوناگون در کشور سوریه روبروست.

بر اساس گزارش وبگاه «رای الیوم»، وی نقل کرد مساله نخست مربوط به سیاست کلی اسرائیل نسبت به جنگ کشور سوریه است: جنگ علوی ها و شیعیان علیه اهل سنت، جنگ گروه های جهادی (همان تروریستی) مانند جبهه النصره و گروهک تروریستی داعش علیه ارتش کشور سوریه؛ نظامی که از سوی کشورمان و روسیه حمایت می شود و حزب الله و دیگر گروه های شیعه به آن یاری میرسانند.

عامیدرور اضافه کرد: آیا شایسته است که اسرائیل موضعی اتخاذ کند و علیه یکی از طرفین یا به نفع آنها فعالیت کند؟ آیا نظام خود را با تمام مسایل و معضلات ترجیح می دهد یا گروه های افراطی را؛ گروه هایی که تا کنون دست به اقدامی علیه اسرائیل نزده اند.

این مقام اسرائیلی در ادامه نقل کرد: مساله دوم که از نظر ریشه ای کاملا فرق می دارد اما قادر هست بر جواب نخست تاثیر قرار بدهد این است که آیا چنانچه اسرائیل در جولان مورد هدف قرار گرفت چطور باید پاسخ دهد؟ آیا فقط به کمترین حد کفایت می کند و تمرکزش را بر پاسخ به منطقه ای که حادثه در آن رخ داده، قرار میدهد یا این گستره را زیاد میکند؟

عامیدور تصریح کرد: در نگاه نخست به چشم مییاید اسرائیل بالاترین درجه احتیاط را در قبل گرفته تا بخشی از چالش ناتمام کشور سوریه نباشد زیرا از نظر او هیچ گروهی در کشور سوریه بر دیگری ترجیح ندارد. در مقابلِ افراط گرایی که فهم آن امکان نمی دارد حزب الله با صدها هزار موشک همراه با حمایت کشورمان ایستاده است و هر چه «بشار اسد» ضعیف تر شود به کشورمان و حزب الله تکیه بیشتری خواهد کرد.

وی اضافه کرد: پس اسرائیل باید چه فعالیت کند؟ آیا خوب تر نیست گروه ها (-ی حاضر در کشور سوریه) به چالش ادامه دهند و خون یکدیگر را بریزند؟ چرا اسرائیل باید زندگی نظامیانش را به خطر بیندازد به دلیل کسانی که امکان می دارد فردا یا پس فردا دشمنش باشند؟ این موضوع برای من قابل فهم نیست.

قاعدتا به چشم مییاید مقابله با دشمنی که در پشت آن کشوری ایستاده که به گسترشش یاری میرساند، سخت تر از مقابله با گروهکی وحشی تر باشد اما کشوری نیست که برای افزایش قابلیتهایش به آن یاری رساند.

چنانچه این قاعده را انتخاب بکنیم اسرائیل هیچ منفعتی در راحت گرفتن بر حزب الله و متحد آن بشار اسد ندارد حتی چنانچه تنها گزینه بعدی ، گروه خوفانگیزی مانند گروهک تروریستی داعش باشد. اما در همین راستا، به چشم مییاید چنانچه به سقوط بشار اسد سرعت داده شود و درها در مقابل تسلط گروه های تروریستی در کشور سوریه گشوده شود، چیزی عاید اسرائیل نخواهد شد، بنابراین نبود مداخله اسرائیل، یک سیاست بازدارنده است.

در مقابل ، دو موضوع هستند که اسرائیل باید بدون توجه به این مساله که «چه طرفی در کشور سوریه را (در آینده) مورد استفاده قرار خواهد داد» به آن عمل کند: حالت نخست: هنگامی که کشورمان و کشور سوریه اقدام به انتقال سلاح برای حزب الله می کنند موازنه شکسته می شود و و امکان می دارد اسرائیل را در چالش آینده کُند کند؛ در مقابله با این حالت اسرائیل باید با یک عملیات دقیق مانع از حمل سلاح شود .

موضوع دوم آن است هنگامی که یک عملیاتی مستقیم علیه اسرائیل در جولان یا منطقه دیگری انجام می شود اسرائیل باید عاملان عملیات را پیدا و آنها را تنبیه کند. چنانچه امکان این موضوع وجود ندارد که دربیشتر مواقع هم همینطور است باید اهدافی را نشانه گرفت و به کسانی که حامیان عاملان این عملیات بوده اند این پیام را برساند که آنها در امان نخواهند بود.

عامیدرور درباره آینده نیز نقل کرد: تا کنون علامت هایی قبلا نشر نیافته اما چنانچه توافق میان آمیرکا و کشورمان تاثیری منفی بر کشور سوریه داشت، ما نباید سورپرایز شویم. از یک جهت این بیم وجود دارد که این توافق منجر به آن شود که تعداد بیشتری از سنی ها در کنار گروهک افراطی گروهک تروریستی داعش بایستند و از سوی دیگر این بسیار معقول است که کشورمان بعد از توافق حس کند که قوی تر شده اگرچه این موضوع امکان می دارد ویژه کشورمان نباشد ؛ این احساسِ کشورمان در تعمیق مداخله در کشور سوریه به نفع اسد تاثیر قرار میدهد و منجر به تلاش های بیشتری برای تقویت حزب الله با سلاح های تازه و هل دادن به سمت عملیات در جولان می شود.

یاکوف عامیدرور در پایان تاکید کرد : باید در مقابله با تاثیرات منفی توافق کشورمان و ایالات متحده در هر مکان غیر قابل قبل نگاه کنی مانند کشور سوریه باشیم.

______________________

تهیه و تدوین : كوروش م.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بسوز اين خرقه تقوا تو حافظ ««« »»» که گر آتش شوم در وی نگيرممقام اسرائیلی: باید مواظب تاثیر منفی توافق ایران و آمریکا بر سوریه باشیم


TT / 186 --- TP / 23%

گردآوری شده توسط : كوروش م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اسرائیلی
برچسب ها : منفی , مواظب , مقام , توافق , ایران

مطالب مرتبط