مناطق عشایری به انرژی خورشیدی متصل می شود

مناطق عشایری به انرژی خورشیدی متصل می شود

رئیس سازمان امور عشایر از انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت نیرو خبر داد و گفت: جامعه عشایری نقش مهمی در حفاظت از منابع طبیعی دارند و به همین دلیل تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نیرو منعقد شده که سامانه‌های عشایر کشور به انرژی خورشیدی متصل شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، کرمعلی قندالی پیش از ظهر امروز در دومین گردهمایی سراسری مسئولان امور عشایر سراسر کشور که در شیراز برگزار شد، اظهار داشت: جامعه عشایری نقش مهمی در حفاظت از منابع طبیعی دارند و به همین دلیل تفاهم نامه ای با وزارت نیرو منعقد شده که براساس آن تا چهار سال آینده سامانه های عشایر کشور به انرژی خورشیدی متصل می شود.

وی با بیان اینکه استفاده از انرژی خورشیدی در امور عشایر از اولویت های این سازمان است، گفت: نباید عشایر را متهم به تخریب منابع زیستی کرد چراکه عشایر تنها برداشت کننده علوفه نیستند و محیط زندگی جامعه عشایر بهترین مکان برای استفاده از انرژی های پاک است.

قندالی با اشاره به تسهیلاتی که به عشایر پرداخت شده است، افزود: در سال گذشته هزار میلیارد ریال با سود چهاردرصد بین جامعه عشایری استان ها توزیع شد که بیش از 98 درصد وام های سال گذشته توسط عشایر پرداخت شده است و امسال نیز 2هزار میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به عشایر اختصاص یافت.

رئیس سازمان امور عشایر با بیان اینکه امروز جامعه عشایر کشور هیچ معوقه ای ندارد، خاطرنشان کرد: اعتبارات حوزه عشایر باید به سمت تولید برده شود و از کل اعتبارات سال گذشته 95 میلیارد ریال به استان فارس اختصاص یافت.

قندالی با اشاره به اهمیت بیمه در جامعه عشایری تصریح کرد: بیمه دام و بیمه اجتماعی از مهم ترین موارد جامعه عشایر است اما تاکنون از 200 هزار خانوار عشایر در کشور 55 هزار خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفتند.

وی با اشاره به نقش عشایر در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: اجرای طرح زنجیره تولید یکی از اقدامات انجام شده در راستای اقتصاد مقاومتی است که با اجرای این طرح در دو سال گذشته تولید گوشت قرمز حدود 40 هزار تن افزایش یافته و در حال حاضر تولید گوشت قرمز از 150 هزار تن به 190 هزار تن در کشور رسیده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور نهادینه کردن اصلاح روش ها در تغذیه و افزایش درآمد هر خانوار عشایر را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و گفت: افزایش درآمد عشایر به 7.5 میلیون تومان در سال از شاخص های مثبت اجرای این طرح در جامعه عشایری کشور است.

وی کشت گیاهان دارویی توسط عشایر را از دیگر راه های افزایش درآمد این قشر عنوان و بیان کرد: این طرح در برخی از استان ها به صورت آزمایشی انجام شده و تا پایان امسال حدود 300 هکتار در چهار محال و بختیاری افتتاح می شود.

-همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد-

تهیه کننده: سياوش م.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بکن معامله‌ای وين دل شکسته بخر ««« »»» که با شکستگی ارزد به صد هزار درستمناطق عشایری به انرژی خورشیدی متصل می شود


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : سياوش م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : عشایری , متصل , خورشیدی , مناطق

مطالب مرتبط