منامه با سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز از اقدامات ریاض تبعیت می کند

منامه با سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز از اقدامات ریاض تبعیت می کند

یک نویسنده و فعال دانشگاهی بریتانیایی بر این باور است که سرکوب وحشیانه اعتراضات آرام توسط رژیم بحرین و سرکوب رهبران مخالف، به خاطر جسارتی است که آل خلیفه از سرکوب فزاینده مردم توسط رژیم آل سعود به دست آورده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «کریستوفر دیویدسون» نویسنده بریتانیایی، کارشناس سیاسی مسائل مربوط به حکومت های پادشاهی منطقه خلیج فارس و متخصص در زمینه مطالعات اسلامی و خاورمیانه است. وی با زندگی و کار در ابوظبی، دوبی، شارجه و بیروت، دانش گسترده ای نسبت به وضعیت این منطقه از جهان کسب کرده است. وی تاکنون شش کتاب منتشر کرده و 2 کتاب را نیز ویرایش نموده است. دیویدسون چندین مقاله در مجلات علمی و فصلنامه ها دارد.

دیویدسون در مصاحبه با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم و در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت حقوق بشر در بحرین، تاکید کرد: به نظر می رسد وضعیت حقوق بشر در بحرین از سال 2011 میلادی و به خصوص از سال 2015 به طور قابل توجهی بدتر شده است، آن هم با بازداشت رهبران مخالف و از بین بردن احزاب مخالف. سرکوب وحشیانه اعتراضات آرام توسط رژیم بحرین و سرکوب رهبران مخالف، به خاطر جسارتی است که آل خلیفه از سرکوب فزاینده مردم توسط رژیم آل سعود به دست آورده است، رژیمی که طی سالهای اخیر نمر النمر را اعدام کرد و صدها زندانی سیاسی دیگر را در حبس نگه داشته است. رژیم بحرین همچنین به خاطر عدم وجود گزینه های دیگر برای استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکا، جسورتر شده است. یک مقام آمریکایی پیش از این اعلام کرده است که هیچ جایگزین مناسبی برای پایگاه دریایی آمریکا در منطقه وجود ندارد.

وی در ادامه در خصوص اقدامات سرکوب گرایانه رژیم بحرین در لغو شهروندی شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی شیعیان بحرین و طرح اتهامات شامل جمع آوری غیرقانونی کمک های مالی، پولشویی و کمک به تروریس علیه وی، گفت: بعید به نظر می رسد که رژیم منامه بخواهد موضع خود را در قبال رهبران برجسته مخالف، نرم کند. سلطنت بحرین قصد دارد بر موضع سرسختانه و شدید خود در قبال مخالفان پافشاری کند تا نه تنها از هرگونه اعتراضات خیابانی در آینده جلوگیری کند بلکه موضع سخت خود در قبال شیعیان را نشان دهد.

دیویدسون در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره انگیزه های اصلی عربستان سعودی در اعزام نیروی نظامی به بحرین در سال 2011 با هدف کمک به سرکوب اعتراضات آرام، تاکید کرد: در آن زمان عربستان سعودی می خواست از این مساله مطمئن شود که هیچ پادشاهی و سلطنت عربی با حرکت های اعتراضی مردمی، سقوط نخواهد کرد. بنابر این همان طور که کمک مالی و اقتصادی در اختیار اردن و مراکش قرار داده، لازم بود تا عربستان در بحرین نیز دخالت نظامی کند. یک انقلاب مردمی می توانست این اسطوره که پادشاهی های عربی شکست ناپذیر هستند را در هم بشکند.

****همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد****

نگارش از: پروين س.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

واله و شيداست دايم همچو بلبل در قفس ««« »»» طوطی طبعم ز عشق شکر و بادام دوستمنامه با سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز از اقدامات ریاض تبعیت می کند


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : پروين س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : سرکوب , اعتراضات , مسالمت , ریاض , منامه

مطالب مرتبط