منزل ای پُر از عتیقه و اشیای گران بها (17 عکس)

خانه ای پُر از عتیقه و اشیای قیمتی

جمع آوری کلکسیونی از اشیاء خاص، علاوه بر مخارج، نظم و علاقه زیادی می طلبد تا مکانی که این امر تبدیل به عادت همیشگی و این نظم بخشی از زندگی آن شخص می شود. چنانچه این علاقه مربوط به جمع آوری اشیاء عتیقه و گران آن هم توسط بانویی با سلیقه باشد، تصور وسواس و سلیقه ویژه ای که به خرج داده شده کار دشواری نیست.
وب‌سایت چیدانه: جمع آوری کلکسیونی از اشیاء خاص، علاوه بر مخارج، نظم و علاقه زیادی می طلبد تا مکانی که این امر تبدیل به عادت همیشگی و این نظم بخشی از زندگی آن شخص می شود.
چنانچه این علاقه مربوط به جمع آوری اشیاء عتیقه و گران آن هم توسط بانویی با سلیقه باشد، تصور وسواس و سلیقه ویژه ای که به خرج داده شده کار دشواری نیست. برای بازدید از منزل خانواده راسخ قائم مقامی به سمت چهار راه زرتشت در حرکت بودم و در تمام طول مسیر به خانه ای میاندیشیدم که خصوصیت مخصوص آن مرا به آنجا کشانده است.

اینجا همه چیز قدمت دارد

پس از چندین دقیقه راه رفتن در کوچه خلوت، ساختمان باز سازی که خانواده چهار نفری راسخ قائم مقامی در طبقه چهارم آن ساکن هستند را یافتم. با ورود به ساختمان و با نگاهی گذرا آن خصوصیت مخصوص به شدت جلب دقت میداشت: کلکسیونی بی نظیر از اشیاء کهنه. گلنار فرزند جوان خانواده که به گرمی به استقبالم آمده بود به داخل فراخوانم کرد. پس از پذیرایی صمیمی گلنار و مادرش، بانو هورفر آور، به سمت تالار رفتم تا با مجموعه پر خاطره شان بیشتر آشنایی پیدا کنم.
عکس شماره 1 ⇩

محدوده آرام خانواده

با ورود به ساختمان، قدم به نشیمن خانه یعنی قسمت خصوصی و خانوادگی ساختمان قرار میدهیم. برای مبلمان نشیمن از یک کاناپه اِل بهره گرفته اند تا علاوه بر آسانی برای استفاده روزمره، محیط نشیمن را هم از تالار جدا کرده باشند.

عکس شماره 2 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

رو به روی کاناپه میز تلویزیون قرار دارد و بالای آن چهار تابلو نفیس نقره نصب شده که دو تا از آنها کهنه و نگارگری های حک شده روی نقره و بسیار زیبا هستند.
عکس شماره 3 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

روبروی درب ورودی ساختمان، آشپزخانه ای آراسته که به خوبی معرف سلیقه مادر خانواده است خود نمایی می کند. محیطی جمع و جور و امن برای دور هم جمع شدن خانواده، با تراسی با صفا که با گلدون های زیبا تزیین شده است.

عکس شماره 4 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران
مورد قابل توجه وجود گل های طبیعی زیبا و رنگ به رنگ در گلدون های خانه است. گلنار اشاره ای هم به این موضوع داشت و گفت هر وقت که بتواند گل جدید برای منزل آماده میکند.

عکس شماره 5 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

سمت راست آشپزخانه راهرویی است که به اتاق استراحت کن ها می رود و در سمت چپ آشپزخانه تالار قرار دارد.

عکس شماره 6 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران
گنجینه نوستالژیک خانواده

به سمت تالار که رفتم با حجم زیادی از اشیاء گران روبه رو شدم. قسمتی از دیوار سمت چپ تالار مثل یک نگارخانه خانوادگی، محل اکران تصویر و عکسهای کهنه خانواده پدری و مادری گلنار است. کنار آن آینه و کنسول چوبی و میز غذا خوری که در جلوی آن قرار گرفته است.

عکس شماره 7 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

کمی آن طرف تر تابلوی بسیار زیبا و با ارزش نقاشی پشت شیشه به دیوار نصب شده که به نقل کرده گلنار، پدربزرگش روی این تابلو برایش داستان می نقل کرده و تک تک جزییات این نقاشی برای گلنار در بر می داری شخصیتی خاطره انگیز هستند. بشقاب های خوشگلی هم که در کنار آن نصب شده اند همگی خاطره های فراوانی را برای خانواده زنده می کنند. پایین این تابلو نفیس یک رادیوی کهنه روی یک صندوقچه چوبی زیبا قرار گرفته و در کنار آن کوزه سفالی کهنه مخلوط نوستالژیک این قسمت را تکمیل کرده است.

عکس شماره 8 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

یک پیانو کهنه در کنار میز غذا خوری زینت بخش تالار شده. این پیانو را از یک آقای ارمنی تهیه کرده اند که به خوبی با سایر وسایل منزل هماهنگ شده است. به دیوار پشت پیانو، ترمه کهنه و زر دوزی شده نفیسی بوسیله چوب پرده به دیوار نصب شده که به همراه دو تکه گلیم کوچولوای که در کنار آن قرار دارند، خوشگلی این قسمت از تالار را بیشتر کرده اند.

عکس شماره 9 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

یک صندوقچه کهنه که از شیراز تهیه کرده اند، سمار و سینی و تعداد زیادی اشیاء کهنه روی آن چیده شده اند هم در کنار پیانو قرار گرفته است.

عکس شماره 10 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

بوفه چوبی که داخل آن پر از ظرف های گل مرغی و نقره ای است، از جهیزیه مادر بزرگ ها به مادر خانواده رسیده است. مردنگی خوشگلی که جلوی بوفه قرار داده اند را هم از شیراز خریداری و به نقل کرده گلنار به سختی آن را به تهران رسانده اند.

عکس شماره 11 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران
تابلو های نقاشی کار دست گلنار، یادگاری های پارچه ای قاب شده مادر و بشقاب های تزیینی خوشگلی هم به صورت قرینه در پیرامون این بوفه زیبا به دیوار نصب شده اند. قالی های نفیس ایرانی هم با رنگ و نقشه هماهنگشان با دکوراسیون، در آراستگی این منزل جایگاهی غیر قابل چشم بر تن کنی دارند.

عکس شماره 12 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران
با چرخش به سمت راست تالار به قسمت مبلمان، کوزه زیبای سفالی، یکی دیگر از تابلو های نفیس نقاشی پشت شیشه و صندوق چوبی دیگری می رسیم که آن را هم مثل دو صندوق دیگر از شیراز تهیه کرده اند و روی آن اشیاء زیبا و قاب عکس چیده اند.

عکس شماره 13 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران
دیوار چوبی پشت این صندوق در بر می داری چندین طاقچه است که هم فضایی عالی برای چیدن وسایل بوجود آورده و هم با سایر قسمت ها هماهنگ است.

عکس شماره 14 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

رنگ و خاطره در اتاق هنرمند جوان

با دعوت گلنار، به سمت اتاق خوابش می روم. برای رسیدن به اتاق از راهروی کنار آشپزخانه گذشتم. راهرویی که مثل سایر بخش های منزل با صنایع دستی ایرانی تزیین شده است.

عکس شماره 15 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

اتاق گلنار به خوبی معرف شخصیت مهربان، با سلیقه و هنرمند اوست: تابلوهای نقاشی خوشگلش، کتابخانه مرتبش که در کنار کتاب ها کلکسیونی از یادگاری های دوستان کهنه را در خود جا داده، میز تحریر مرتب با صندلی فلزی کهنه، سه پایه نقاشی، صندوق چوبی که از آن به عنوان مبلمان برای نشستن بهره میگیرد.

عکس شماره 16 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران

نظم و علاقه موروثی

پس از چندین ساعتی که همراه با همکار عکاسم میهمان منزل زیبای خانواده راسخ قائم مقامی بودیم برای ترک منزلشان به سمت درب ورودی رفتیم. دیوار کنار درب هم به آراستگی کل ساختمان بود و تزیینی ساده داشت : گلدون های لعابی آبی، جعبه ای چوبی، شمع و پرنده های زیبای گلدار.

عکس شماره 17 ⇩
عکس خانه ای پُر از عتیقه و اشیای گران
در مسیر بازگشت به آنچه که این ساختمان را منحصر به فرد کرده میاندیشیدم. بدون شک مجموعه نفیس و ارزشمند تنها بخشی از آن است. اما اصلی ترین علت آن، همدلی و هم فکری همه اعضای خانواده است که با سلیقه ای مشترک در جمع آوری و نگه داری علایقشان تلاش می کنند،تلاشی قابل ستایش و ماندگار.

____________________________________

تهیه و تدوین: خجسته ز.

دکوراسیون و هنر در بخش خانه سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تير آه ما ز گردون بگذرد حافظ خموش ««« »»» رحم کن بر جان خود پرهيز کن از تير مامنزل ای پُر از عتیقه و اشیای گران بها (17 عکس)


TT / 180 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : خجسته ز.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : قیمتی
برچسب ها : عتیقه , اشیای

مطالب مرتبط