30 مهر؛ رخدادی آتشین!/ وقتی شعله انقلاب فروزان‎تر شد

30 مهر؛ رخدادی آتشین!/ وقتی شعله انقلاب فروزان‎تر شد

30 مهر سال 57 برگی از تاریخ ماندگار مردمان انقلابی همدان است که غیرت دینی را به اوج منتقل کرده و با نثار خون خود پای ارزش‌ها ایستادند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از همدان، 30 مهر سال 57 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است که در همدان رخ داد؛ رخدادی بزرگ و تأثیرگذار که ناشی از جوشش و خیزش انقلابی مردمان این دیار بود و به یادماندنی!

حرکت های انقلابی مردمان مجاهد همدان به مخصوص جوانانی که در آن برهه حساس و اصلی به پا خواستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در سال های 56 و 57 شعله های انقلاب در کشورمان اسلامی برافروخته شده بود و مردمان مسلمان با هدایت و رهبری امام(ره) حرکت های موثری را بوجود آوردند، در این برهه از زمان واقعه 30 مهر 57 همدان، شعله‎های انقلاب اسلامی را فروزان‎تر کرد.

در واقعه 30 مهر 57 همدان تعداد زیادی از مردمان به مخصوص جوانان و دانش‎یاد گیر هنرپیشگان عمده این عرصه شدند و حین مبارزه با عوامل رژیم شاهنشاهی، در راه پاسداری از ارزش ها ورود کردند که در این راه برخی نیز به شهادت رسیدند.

هر چندین واقعه 30 مهر آنطور که باید برای نسل تازه تبیین و تشریح نشده است، اما می شود با بیان خاطرات و رشادت های نوجوانانی که در آن روز در صف اول مبارزه با طاغوت ایستادند و با جانفشانی خود موجب این رخداد تاریخی شدند، زمینه آگاهی جوانان را فراهم کرد.

تشریح واقعه 30 مهر همدان

در پی اعلام خبر هتک حرمت به یکی از دانش آموزان فرزند در دبیرستان پروین اعتصامی توسط یکی از نیروهای شاهنشاهی، دانش آموزان فرزند از دبیرستان های گوناگون به صورت گروهی در مسیرهای منتهی به بازار و میدان مرکزی شهر به حرکت درآمدند؛

محل تجمع مقابل کوچه حوزه علمیه آخوند در خیابان شهدای فعلی شد، دانش آموزان به همراه مردمی که به آنها پیوسته بودند، با سر دادن شعارهای «نقل کن مرگ بر شاه»، «ما همه سرباز توییم خمینی گوش به فریاد توییم خمینی»، «تا مرگ شاه خائن، نهضت ادامه دارد»، «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد»، «ساواکی مرگت آمده»، «تا خون در رگ ماست خمینی رهبر ماست» خشم و انزجار خود را از حکومت شاهنشاهی اعلام کردند و هتک حرمت به دانش یاد گیر فرزند را محکوم کردند.

عوامل شهربانی و امنیتی، هنگامی که خود را در برابر جمعیت انقلابی ناتوان نگاه کردند، از بلندی آپارتمان هتل قصر قدیم و یاس فعلی واقع در ابتدای خیابان شهدا به سمت مردمان شلیک کردند و همین امر ایجاب کرد تا نیروهایی که در خیابان و روبروی مردمان بودند نیز مردمان را به رگبار ببندند.

با این اقدام نیروهای امنیتی طاغوت، تعدادی از مردمان به شهادت رسیدند و عده ای نیز مجروح شدند، مجروحان از سوی مردمان به منازل شخصی انتقال کشف میکردند زیرا امکان داشت در مراجعه به بیمارستان گرفتار مأموران امنیتی شوند.

چالش 30 مهرماه از ساعت 9 صبح آغاز شد و تا ساعت 15 ادامه داشت، بعد از متفرق شدن مردمان سکوت و خاکستر عجیبی ناشی از گوله باران و آتش لاستیک شهر را فرا گرفته بود.

این اتفاق و خون شهدایی که در آن روز بر زمین ریخته شد، تلألویی در تاریخ ملت کشورمان شد تا بساط ستم برچیده شده و ریشه طاغوت برای همیشه خشکانده شود.

بعد از واقعه تاریخی 30 مهر 57 کارکنان صنعت نفت، روزنامه نگاران همدان، علما و بسیاری از بزرگان اعتصاب کردند و امام خمینی (ره) نیز بعد از شنیدن خبر حادثه 30 مهر همدان در فرانسه، با ارسال پیامی به مردمان همدان ابراز لطف کردند.

رخداد تاریخی 13 آبان 57 دانش آموزان و دانشجویان تهران، بعد از حادثه 30 مهر همدان بود، در این واقعه نیز بسیاری در دانشگاه تهران به خاک و خون غلتیدند که آن روز به نام روز دانش یاد گیر در تقویم به یادگار ماند.

همدان در مبارزات انقلابی مجاهدت های فراوانی داشته است اما 30 مهر به عنوان نقطه عطف تاریخ مبارزات مردمان همدان است.

این مسئله به این علت است که بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی و مراجع تقلید نسبت به اقدام انقلابی همدان در روز 30 مهر بیان نظراتی داشتند و آن را تأیید کردند.

30 مهرماه 57 قله عزت و سربلندی مردمی است که دل در گرو دین و غیرت دینی تحت زعامت نایب امام دوازدهم (عج) در عصر غیبت داشته و دارند و در راه مبارزه با کفر و استکبار هیچگاه از پای نمی ایستند.

*********************

متن از : آترين م.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن شد ای خواجه که در صومعه بازم بينی ««« »»» کار ما با رخ ساقی و لب جام افتاد30 مهر؛ رخدادی آتشین!/ وقتی شعله انقلاب فروزان‎تر شد


TT / 85 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : آترين م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : شعله
برچسب ها : آتشین , فروزان

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :