مواظب خراش گربه باشید، قابل توجه گربه داران

مراقب خراش گربه باشید، قابل توجه گربه داران


جالب آنکه محققان آمریکایی در مطالعات اخیر خود روی بیماری های رسانده شونده از جانداران به انسان نسبت به این بیماری هشدار داده و نقل کرده اند که نوازش یک فرزند گربه قادر هست شما را بکشد

بیماری خراش گربه کدام است

بدون شک مهربانی با جانداران و ابراز محبت به آنها از طریق نوازش کردن یا غذادادن، رفتار و منش پسندیده ای است که باید در نهاد هر انسانی با روان سالم و پاک موجود موجود باشد، اما توجه به تندرست و بهداشت فردی نیز بویژه در رابطه با جانداران، چه خانگی و چه غیر خانگی باید همیشه مورد توجه قرار بگیرد . تقریبا نیمی از گربه ها حتی گربه های خانگی که به ظاهر پاک هستند، حامل باکتری «بارتونلاهنسلا» هستند که در گربه بیماری بوجود نمییاورد، ولی چنانچه باکتری وارد بدن انسان شود، باعث بروز بیماری خواهد شد؛ مریضی ای که با عنوان خراش گربه شناخته می شود.

جالب آنکه محققان آمریکایی در مطالعات اخیر خود روی بیماری های رسانده شونده از جانداران به انسان نسبت به این بیماری هشدار داده و نقل کرده اند «نوازش یک فرزند گربه قادر هست شما را بکشد.» حتی این پژوهشگران تاکید کرده اند دامنه و تاثیر این بیماری کمی بزرگ تر از آن چیزی است که تاکنون تصور می شده است.

واقعا خطر ابتلا به این بیماری خراش گربه تا چه حد جدی و خطرناک است؟

دکتر محمدرضا شیرزادی، رئیس اداره بیماری های مشترک نگاه کن انسان و دام وزارت بهداشت، درمان و تعلیم پزشکی در این باره با اظهار اینکه 60 درصد از بیماری های عفونی و 70 درصد از بیماری های نوپدید، بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان هستند، نقل میکنید: اصولا کسانی که حیوان در منزل نگه می دارند یا به نوعی با جانداران در رابطه هستند باید از تندرست جاندارشان مطمئن باشند. چنین اطمینانی فقط با رعایت یکسری نکات بهداشتی امکان می دارد . وی تاکید کرد جانداران خانگی باید به طور مداوم توسط دامپزشک معاینه شوند و در موارد ضروری، واکسن و دارو گیرند. بی شک برخی داروها برای تندرست حیوان داده می شود و برخی هم برای جلو گیری از مریضیهایی که امکان می دارد از حیوان به انسان رسانده شود.

بیماری باکتریایی در پنجه گربه

باکتری عامل بیماری خراش گربه (بارتونلاهنسلا) توسط حشره کک رسانده میشود و از طریق لیس زدن از دهان به پنجه های گربه رسانده میشود. دکتر شیرازی با اظهار این مطالب اضافه میکند: به این ترتیب امکان می دارد بیماری با ایجاد خراش از طریق پنجه های گربه یا گاز گرفته شدن، به انسان رسانده شود که با علائمی چون بزرگ شدن غدد لنفاوی، تب و لرز یا عفونی شدن محل زخم بروز یابد. جالب آنکه باکتری این بیماری خود گربه را دچار بیماری نمی کند، بلکه در بزاق حیوان میزید تا از راه خراش یا گازگرفتن بخصوص از طریق فرزند گربه ها به انسان رسانده شود . بررسی ها نمایان کرده است انتقال این بیماری در بیش از 90 درصد موارد در اثر پنجه زدن و گاهی لیس زدن فرزند گربه به بدن خردسال پیش مییاید و گاهی نیز توسط سگ ها یا خار و تراشه های چوب که با سگ و گربه در رابطه بوده رسانده میشود.

عوارض کم خطر و خطرناک خراش گربه

بیماری خراش گربه که از طریق چنگ زدن، گاز گرفتن و لیس زدن پوست انسان توسط گربه به وجود مییاید با پیامدی چون بروز تب دوسه روزه و تورم غدد لنفاوی در پیرامون ناحیه زخم همراه است .

کودکان به خاطر اینکه تماس بیشتری با گربه ها دارند بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. بیماری به درمان دارویی نیاز ندارد، ولی چنانچه علائمی مانند آنفلوآنزا، تب شدید، تهوع و استفراغ، ضعف و کاهش اشتها، تورم غدد لنفاوی همراه با درد شدید و دانه های ریز پوستی در بیمار به وجود آید، حتما نیازمند درمان است. بیماری خراش گربه بندرت امکان می دارد اندام های حیاتی مانند قلب و کلیه ها را گرفتار کند، ولی در افراد دچار نقص دستگاه مطمئنی، بیماری ایدز، دیابت و... علائم خطرناکی بوجود مییاورد. تست های آزمایشگاهی قادر هست ابتلا به این بیماری باکتریایی را تایید کند.

دستتان را بعد از نوازش حیوان بشویید

به گفته رئیس اداره بیماری های مشترک نگاه کن انسان و دام وزارت بهداشت، خطر انتقال بیماری های انگلی نیز علاوه بر بیماری های باکتریایی توسط جانداران خانگی و بویژه گربه ها به انسان وجود دارد. گربه ها قادر هستند ناقل عفونت های انگلی گوارشی، کک یا گال به انسان بوده یا عفونت باکتریایی داشته باشند. بی شک جلو گیری از ابتلا به این نوع ناپاکیها از طریق رعایت احتیاط های بهداشتی و از همه اصلیتر شست وشوی مکرر دست ها بویژه بعد از نوازش حیوان و پیش از غذا خوردن امکان می دارد.

وی تاکید می کند: به جانداران خانگی هرگز نباید اجازه داد روی میز رستوران یا سفره بروند. همچنین افراد نباید جانداران را کنار خود بخوابانند. برای جلو گیری از عفونت های انگلی هم باید به جانداران داروی ضد انگل داده شود .

دامپزشک باید تندرست حیوان را تایید کند

مورد مهم در رابطه با بیماری خراش گربه، ناپاک بودن بزاق حیوان به باکتری عامل بیماری است. با وجود آنکه جانداران برای پاک کردن خودشان بدن و دست و پایشان را لیس می زنند. اما هیچ گاه نباید به پاک بودن آنها اعتماد کرد و خانواده هایی که گربه نگه می دارند حتما باید گربه را به دامپزشک نمایان کنند و از پاک بودن آن مطمئن شوند.

چنانچه گربه شما را چنگ انداخت چه بایذ کرد

چنانچه دچار خراش پوستی در اثر هجوم گربه شدید، اولین و خوب ترین کار شستن بلافاصله ناحیه زخم با آب و صابون است.

در صورتی که محل زخم عمیق است حتما باید به پزشک مراجعه کنید، چون جراحتهایی که عمیق هستند نیاز به مصرف چرک خشک کن و پیگیری دقیق تری دارند.

پنجه گربه امکان می دارد به خاک هم ناپاک باشد. احتمال دارد میکروب کزاز در خاک موجود موجود باشد. در این مواقع باید مطمئن شویم بیمار طی چندین سال اخیر واکسن گرفته است و چنانچه واکسیناسیون انجام نشده بود ضروری است واکسن کزاز یا حتی ایمونوگلوبین کزاز آمپول زده شود.

محققان ساده ترین راه برای پیش گیری از بیماری خراش گربه را حمام آب و سرکه برای جانداران خانگی آگاهی میدارند .
**************************

متن از : روشن ب.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غلام مردم چشمم که با سياه دلی ««« »»» هزار قطره ببارد چو درد دل شمرممواظب خراش گربه باشید، قابل توجه گربه داران


TT / 180 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : روشن ب.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : داران
برچسب ها : خراش , مراقب , گربه

مطالب مرتبط