در مورد معاملات نسیه و قسطی بیشتر بدانیم

در مورد معاملات نسیه و قسطی بیشتر بدانیم

حوزه / در معامله نسیه باید تاریخ توجه کرد کاملاً مشخص باشد. در غیر این صورت، معامله باطل است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» یکی از نکات شایع در معاملات و به خصوص سوپرمارکت ها و بقالی ها، تهیه کرد به صورت «نسیه» است. در این زمینه مطالبی شایان ذکر می باشد که اظهار می شود .

* امتناع به فروش رساننده از نسیه

به فروش رساننده حق دارد از قبول نسیه خودداری و وجه جنس خود را نقداً از مشتری مطالبه کند؛ زیرا پایه معاملات بر مبنای توافق طرفین است و تا به فروش رساننده و مشتری رضایت کامل نداشته باشند، نقل و انتقال به دست نخواهد آمد.

قرآن می فرماید: « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَکُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْکُمْ »؛ ای کسانی که ایمان آوردهاید! اموال یکدیگر را بیهوده نخورید، مگر این که تجارتی همراه با رضایت به ثمر رسد.

* گران بودن نسیه

به فروش رساننده قادر هست جنس نسیه را گران و نقد را کم هزینه به فروش برساند؛ دلیل مطلب آن است فقها می فرمایند: «للأجل قسط من الثمن؛ وقت در مقام معامله ارزد.» بر این اساس، به فروش رساننده قادر می باشد جنس نسیه ای یا اقساطی را قیمتی تر به فروش برساند؛ ولی تذکر اصلی این است به فروش رساننده و مشتری قادر نیستند معامله را مبهم قرار دهند، بلکه باید نحوه توجه کرد را مشخص کنند (انتقادی، نسیه یا اقساط) [استفتائات تازه آیةالله العظمی مکارم/2/262]

* یادداشت بدهی

کسانی که جنس را به صورت نسیه می برند، ضروری است بدهی خود را به به فروش رساننده یاداشت کنند تا مدیون به فروش رساننده نشوند.

این وظیفه تنها به خریداران نسیه ای مربوط نمی شود، بلکه همه اشخاصی که دین و قرض یا حق الناس بر عهده آنان می باشد، ضروری است از ثبت و ضبط بدهی خود غفلت نکنند؛ زیرا چه بسا رحلت کن وقت بدهی خود را از یاد برند و یا حتی مسئله مرگ و فوت شو رقم میخورد که در این صورت مدیون به فروش رساننده یا طلبکار شده اند.

* تعیین تاریخ توجه کرد

در معامله نسیه باید تاریخ توجه کرد کاملاً مشخص باشد. در غیر این صورت، معامله باطل است.

▪ چندین سوال و پاسخ درصورت فوت مدیون

زمانی شخصی کالا را نسیه می برد، مدیون به حساب مییاید که در صورت فوت وی، مکان چندین پرسش وجود دارد:

سوال: بدهی او از اصل مال برداشته می شود یا از ثلث؟

پاسخ: از اصل مال برداشته می شود.

سوال : آیا برای توجه کرد بدهی، اجازه ورثه ضروری است، یا نه؟

پاسخ: خیر؛ اگر پول یا مالی از بدهکار نزد طلبکار باقی مانده، قادر هست به مقدار طلب خود از آن مال استخراج کند.

سوال: توجه کرد طلب طلبکاران پس از تقسیم ارث انجام میشود یا پیش از آن؟

پاسخ: بر ورثه ضروری است پیش از تقسیم ارث، دیون میت را از مال میت محاسبه نموده، توجه کرد کنند. قرآن می فرماید: «من بعد وصیة یوصی بها او دین»؛ ارث باید پس از توجه کرد دیون و وصیت میت باشد.

سوال: وصیت کردن شخص برای ادای دین ضروری است یا نه؟

پاسخ: بله؛ زیرا ترک وصیت، امکان می دارد به نابود شدن حق طلبکاران منجر شود.

سوال : اگر دین میت مدت دارد، آیا ورثه قادر می باشند توجه کرد دیون را تا آن مدت تأخیر بیندازند؟

پاسخ: خیر؛ زیرا با فوت شدن مدیون، مدت دین نابود میشود و بر ورثه ضروری است در اولین فرصت و پیش از تقسیم ارث، دیون او را توجه بکنند؛ اعم از این که دین وی به اشخاص حقوقی باشد، مانند بانک یا به اشخاص حقیقی.

▪ دریافت اضافه

اگر خریدار متوجه شود که به فروش رساننده کمتر از مقدار توافق شده پول گرفت، ضروری است او را به اشتباهش آگاه کند و مقدار باقی مانده را به وی برگرداند. همچنین است اگر خریدار متوجه شود که به فروش رساننده کالای بیشتر از مقدار توافق شده به او داد.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی

با تشکر از انتخاب شما

تهیه از: ارجمند ش.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز کوی يار می‌آيد نسيم باد نوروزی ««« »»» از اين باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزیدر مورد معاملات نسیه و قسطی بیشتر بدانیم


TT / 167 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : ارجمند ش.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نسیه
برچسب ها : بدانیم , معاملات , قسطی

مطالب مرتبط