موزه عکاسخانه (4 عکس)

موزه عکاسخانه

موزه عکسخانه ایران که در میدان هفت تیر، خیابون فصل بهار شهر شیراز، میدان فصل بهار تهران بزرگ واقع شده ‌است، به وسیله سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران بزرگ و با تلاش بهمن جلالی ساخته شده ‌است و نخستین موزه تخصصی کاربردی داخل کشور و خاورمیانه می‌باشد که برای فعالیت‌های عکسخانه انتخاب شده می باشد. این موزه در اردیبهشت 1374 در فضایی با مساحت 250 مترمربع راه اندازی گردید. موزه عکسخانه شهر شامل نمایشگاه شماره 1، نمایشگاه شماره 2، کتابخانه تخصصی عکاسی و لابراتوار می باشد.
موزه عکسخانه شهر قسمتی از همایشگاه بین المللی تاریخ عکاسی می باشد و منتسب به تمام ایرانیانی می باشد که میراث فرهنگی خود را پاس می دارند و به عکاسی و تاریخ پرسرگذشت عکاسی داخل کشور علاقمند می باشند . این موزه با هدف گردآوری، حفاظت و حفاظت، اموزش و تحقیق تخصصصی عکاسی و تاریخ عکاسی کار میکند، هرچند در طبقه بندی موزه ای تخصصی بودن موزه مورد بحث واقع میشود لیکن از ابعاد تاریخی، علمی، هنری، مردم شناسی، کاربردی و ارزشی قابل واکاوی می باشد
به این دلیل که “عکسخانه” عنوانی بوده می باشد برای عکاسی‌های قدیم، به این سبب نام موزه عکاسی ایران بنا بر تاریخچه آن “موزه عکسخانه شهر” انتخاب شده می باشد. این موزه همیشگی دارای بخش‌های گوناگونی می باشد که به اقتضای شروط فضایی موجود برای فعالیت‌های عکسخانه انتخاب شده می باشد.
یکی از بخش‌های این موزه دو نمایشگاه برای اکران آثار مختلف دررابطه با تصویر و فیلم می‌باشد. در نمایشگاه شماره یک دوربین‌های قطع بزرگ از بدو نوآوری تا سال 1900 میلادی و وسایل و ادوات مختلف عکاسی جهت ظهور و ثبوت تصویر قرار دارد. این محیط نمایشگاهی مکان برپایی نمایشگاه‌های موقت یا دوره‌ای موزه از جمله نمایشگاه‌های تصویر از عکاسان معاصر و مجموعه‌داران اختصاصی و همچنین اکران عکس‌های کهنه از آرشیو موزه می‌باشد. در نمایشگاه شماره دو دوربین‌های قطع میانگین و کوچک راجع به سال‌های 1900 تا 1970 میلادی به اکران گذارده شده‌اند. افزون بر این پروژکتورهای انتشار اسلاید و چندین دوربین فیلمبرداری هم به چشم می‌خورد. همچنین یک نمونه استودیوی کهنه هم به خوشگلی این گالری اضافه کرده می باشد.

تصویر شماره 1 ⇩

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر موزه عکاسخانه

تصویر شماره 3 ⇩
تصویر موزه عکاسخانه

تصویر شماره 4 ⇩
تصویر موزه عکاسخانه

تصویر موزه عکاسخانهتصویر موزه عکاسخانه

-- با تشکر از حسن انتخاب شما --

نگارنده : تورج ب.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زردرويی می‌کشم زان طبع نازک بی‌گناه ««« »»» ساقيا جامی بده تا چهره را گلگون کنمموزه عکاسخانه (4 عکس)


TT / 109 --- TP / 31%

گردآوری شده توسط : تورج ب.
تاریخ گردآوری : 2018-04-12
در دسته بندی : موزه
برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :