موقعیت بین المللی خوی برای تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی مورد توجه دولت و مجلس باشد

موقعیت بین المللی خوی برای تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی مورد توجه دولت و مجلس باشد

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیت و موقعیت بین‌المللی خوی بدلیل استقرار در مسیر جاده ابریشم و برخورداری از مرز رازی و خط آهن متصل به اروپا، برای منطقه ویژه اقتصادی شدن مورد توجه دولت و مجلس باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خوی، سید تقی کبیری امشب در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این شهر اظهار داشت: شهرستان خوی دومین شهر استان آذربایجان غربی است و در بعضی ظرفیت ها در رتبه اول دارد، امروز خوی می تواند به جایگاه اولیه خود باز گردد.

وی افزود: یکی از ظهرفیت های مهم این استان هم مرز بودن با سه کشور است و شهرستان خوی نیز ظرفیت بالایی در هم مرز بودن با ترکیه دارد.

کبیری گفت: شهرستان خوی یک سری ظرفیت های ملی و بین المللی دارد و معادن خوی از جمله این ظرفیت ها هستند، در بحث گردشگری یکی از بهترین ظرفیت ها را دارد و در سفر اخیر هیئت دولت به این شهرستان حتی بحث توریست درمانی پیشنهاد شده است، خوشبختانه مرقد شمس تبریزی نیز در این شهرستان وجود دارد که به تنهایی یک ظرفیت گردشگری است.

وی افزود: این شهرستان قابلیت های بسیار بالایی دارد و متاسفانه در حد و اندازه لازم توسعه پیدا نکرده است، هیچ نیروگاهی در حد و ظرفیت نیروگاه شهرستان خوی نیست، برخورداری از جاذبه های طبیعی و گردشگری، معادن فلزی و غیر فلزی، وجود منابع خاکی حاصلخیز، فقدان سرمایه گذاری مناسب، سنتی بودن فعالیت های کشاورزی، ناکافی بودن اعتبارات، بحث بازرگانی خارجی، توسعه نامتوازن در عرصه جغرافیای کشوری از مشکلات عمده خوی هستند در حالیکه منطقه استان آذربایجان غربی از امن ترین مناطق برای سرمایه گذاری است.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی گفت: این شهرستان در اواخر حالت بن بست پیدا کرده و اگر بتوانیم در بحث آب برای راهبردهای توسعه شهرستان و نیز مهار آب های خروجی پیشرفت کنیم قطعاً جلوی از بسیاری از مشکلات جلوگیری می شود.

کبیری اظهار داشت: ده سال قبل باید شهرستان خوی منطقه آزاد می شد اما از ظرفیت این شهرستان به صورت مناسب استفاده نشده است و حداقل باید این شهرستان یک منطقه ویژه اقتصادی شود و در این بحث نیاز به همکاری کمیسیون اقتصادی داریم و در بحث فعالیت های بازرگانی نیز ظرفیت هایبالایی وجود دارد.

وی تصریح کرد: صنایع خوی در بخش تسهیلات دچار مشکل است و در محورهای توسعه خوی، تعریض محور ترانزیتی محور ایواوغلی به مرز رازی نیز از جمله اولویتها است.

***لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد***

نگارش توسط: خشايار ت.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حيف است طايری چو تو در خاکدان غم ««« »»» زين جا به آشيان وفا می‌فرستمتموقعیت بین المللی خوی برای تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی مورد توجه دولت و مجلس باشد


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : خشايار ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : مجلس , المللی , تبدیل , موقعیت

مطالب مرتبط