ضرر یک میلیارد دلاری اگزون موبیل آمریکا از تحریم ها علیه روسیه

ضرر یک میلیارد دلاری اگزون موبیل آمریکا از تحریم ها علیه روسیه

در حالی که شرکت اگزون‌موبیل ایالات متحده سابقه طولانی حضور در روسیه را داشته و قرار بود فعالیت در این کشور را گسترش دهد تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه روسیه این شرکت را از رسیدن به اهداف خود بازداشت.

به گزارش خبرنگار اقتصاد نگاه کن الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، شرکت اگزون موبیل ایالات متحده بزرگترین شرکت نفتی- گازی دنیا از نظر ارزش هم اکنون به شدت از تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده علیه روسیه متضرر شده است.

این شرکت که از دهه 1990 میلادی به صنعت نفت روسیه ورود کرده طی سالهای اخیر حضور خود در این کشور را گسترش داده و قصد داشت تا فعالیت های اکتشافی و استخراج نفت را در حوزه قطب شمال روسیه به انجام رساند اما به دلیل تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه این کشور ناگزیر به ترک روسیه شد.

از وقت خروج اگزون موبیل از روسیه این شرکت در حال از دست دادن سود ناشی از حضور در پروژه های نفتی روسیه است.

به طور مثال تا پیش از ترک روسیه این شرکت در حال همکاری با شرکت نفتی روسنفت روسیه در پروژه میدان نفتی ساخالین بود.

مجموع سرمایه گذاری در پروژه مشترک اگزون موبیل با طرف روس حدود 500 میلیارد دلار ارزیابی شده است.

چیزی که این پروژه را برای اگزون موبیل ارزشمندترمی کرد اعلام مستثنی شدن این شرکت از توجه کرد پیامد صادرات و همچنین مالیات بر دارایی بود که از سوی ایگور سچین مدیرعامل شرکت روس نفت اعلام شد، بود.

تا پیش از اعمال تحریم های غرب علیه روسیه همه چیز برای اگزون موبیل خوب جلو میرفت اما تحریم های قصر سفید این شرکت را از انتقال هر گونه تجهیزات، تکنولوژی به خصوص تکنولوژی شکست هیدرولیک و استخراج نفت شیل به مناطق حفاری نفتی و گازی روسیه منع می کرد.

حدود 7 ماه بعد از آغاز تحریم ها، شرکت اگزون موبیل از ضرر یک میلیارد دلاری از کمرنگ شدن حضور در پروژه های نفتی در روسیه گزارش کرد که با توجه به این که این شرکت سود 1.7 میلیارد دلاری در سه ماهه دوم سال جاری را اعلام کرده است این یک میلیارد دلار به هیچ عنوان برای اگزون موبیل رقم کمی به حساب نمییاید.

بنا به نقل کرده لیام دنینگ کارشناس مسائل مالی این شرکت در آینده با معضلات بیشتری از این دست روبه رو خواهد شد.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا به بهانه مناقشه شبیه جزیره کریمه نکته بحث نگاه کن اوکراین و روسیه، در حمایت از اوکراین، تحریم های اقتصادی علیه روسیه را در سال 2015 کلید زدند.

**************************************

نگارنده : پريماه ط.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غسل در اشک زدم کاهل طريقت گويند ««« »»» پاک شو اول و پس ديده بر آن پاک اندازضرر یک میلیارد دلاری اگزون موبیل آمریکا از تحریم ها علیه روسیه


TT / 50 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : پريماه ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تحریم
برچسب ها : روسیه , اگزون , موبیل

مطالب مرتبط