مرز نازک میان مجال و تحدید ابزارهای نوین رابطه ای جوانان و مدیریت بهره گیری از «رسانه های آنلاین» (2 عکس)

مرز باریک بین فرصت و تهدید ابزارهای نوین ارتباطی جوانان و مدیریت استفاده از «شبکه های اجتماعی»

عکس شماره 1 ⇩
سیناپرس: امروزه کمتر فردی را بویژه دربین اشخاص جوان می‌توان پیدا کرد که دستی از دور یا نزدیک بر آتش شبکه‌های اجتماعی نداشته باشد. اما این شبکه‌ها چه اثری بر تجربیات و سبک حیات جوانان داشته و چه فرصت‌ها و تهدیداتی را همراه با دارند؟ محققین جواب می‌دهند.

بهبودهای گسترده در فناوری اطلاعات و ارتباطات سبب گسترش کاربرد این فناوری در حیات روزمره و بوجود آیی ابزار و ترفند های نوینی در ارتباطات دوسویه بر مبنای پدیده اینترنت گردیده است. در این رابطه، رسانه های آنلاین مجازی که به دنبال ادغام تکنولوژیهای مختلف رابطه ای بوجود آمده اند، جزو اصلیترین و مؤثر ترین پدیده های سنوات اخیر هستند.

رسانه های آنلاین با عضوگیری مجانی از کاربران قادر بوده اند در جریان سازی های مختلف، نقش اساسی داشته و با توانایی فرهنگی عظیم خود، سبب تحول در سبک حیات اشخاص و جهت گیری های خاص در جنبه های مختلف حیات آن ها شوند.

این رسانه های آنلاین که از اصلیترین آن ها می توان فیسبوک، توییتر، اپلیکیشن تلگرام و اینستاگرام را نام برد، با عضوگیری مجانی از کاربران قادر بوده اند در جریان سازی های مختلف، نقش اساسی داشته و با توانایی فرهنگی عظیم خود، سبب تحول در سبک حیات اشخاص و جهت گیری های خاص در جنبه های مختلف حیات آن ها شوند. گسترش و فراگیرشدن این شبکه ها درمیان جوانان، سوالهایی را در خصوص عارضه های احتمالی آن ها بر جامعه ما که حدود 60 درصد از آن را جوانان تشکیل می دهند پدید آورده و ضرورت انجام تحقیقهایی را در این خصوص به ذهن متبادر می سازد.

در این راستا، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی زنجان، مطالعه ای را برگزار کرده اند که در آن تجربیات دانشجویان از رسانه های آنلاین و تاثیر آن بر سبک حیات آن ها مورد وارسی و ارزیابی علمی قرار گرفته است.

این پژوهش کیفی با مشارکت دانشجویان پسر و دختر رشته پرستاری که سنی بین 21 تا 26 سال داشته اند صورت گرفته و نتایج آن به تازگی در روزنامه «پژوهش پرستاری» وابسته به اجلاس علمی پرستاری ایران منتشر گردیده است.

بر پایه یافته های این تحقیق، دانشجویان که خود از استفاده کنندگان رسانه های آنلاین بخصوص اپلیکیشن تلگرام بوده اند اعتقاد دارند این شبکه ها سبب افت ارتباطات بین فردی در خانواده ها گردیده ولی از طرف دیگر روابط بین فردی در اینترنت بخصوص ارتباط با آشنایان و خویشاوندان ساکن در شهرها یا کشورهای دیگر را زیاد کرده است.

عکس شماره 2 ⇩
عکس مرز نازک بین فرصت و تهدید ابزارهای نوین رابطه ای		جوانان و مدیریت بهره گیری از «رسانه های آنلاین» محققین در تبیین چرایی گرایش زیاد جوانان به این شبکه ها بیان داشته اند: جوانان به یاد داشتن روحیه گوناگونی طلبی، ابتکار، کنجکاوی و علاقه به داشتن حیات متفاوت به عضویت در رسانه های آنلاین رغبت زیادی نمایان میکنند. آن ها در این شبکه ها بنا بر محدودیت های اجتماعی موجود در جامعه، به تبادل اطلاعات، کسب خبر و رفیق پیدا کنی توجه میکنند.

بر پایه نگاه این دانشمندان، رسانه های آنلاین فی نفسه ابزاری برای بی هویتی نمی باشند، ولی اگه اطلاع ضروری در خصوص کارکردهای غلط این رسانه های اجتماعی  به جوانان داده نشود، این ابزار نه تنها تحدیدی برای جوانان که برای کل جامعه خواهد شد. بطور یقین رسانه های آنلاین مثل شمشیر دولبه بوده و اگه از آنها درست بهره گرفته نشود، زیان زیادی به کاربران وارد خواهند نمود. لذا بایستی جوانان را از مجالها و تحدید های این رسانه ها آگاه نموده و بطور یقین طی فرایندهای تعلیمی، «آگاه سازی» را جانشین «منع اکید» این شبکه ها نمود.

مورد باحال توجهی که در این تحقیق به آن اشاره شده پیشنهاداتی است که خود دانشجویان به منظور افت و یا مدیریت خوب تر بهره گیری از رسانه های آنلاین مطرح نموده اند. بر این اساس، دانشجویان باور می دارند پرداختن به ورزش، وارد شدن کردن مستقیم خانواده ها به بحث و فرهنگ سازی بهره گیری از این شبکه ها، افزایش سن و تحصیلات و بالاخره کسب تجربه های ضروری در این زمینه قادر هستند از عواملی باشند که به اشخاص در مدیریت درست بهره گیری از رسانه های آنلاین مختلف مدد نمایند.

 

گزارش: محمدرضا دلفیه

با اقتباس از: مقدم، ف. و همکاران. تبیین تجربیات دانشجویان از رسانه های آنلاین و تاثیر آن بر سبک حیات. 1395. پژوهش پرستاری، 11(3): 73-66.

**نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود**

نگارش: آريامنش ح.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اگر چه در طلبت همعنان باد شمالم ««« »»» به گرد سرو خرامان قامتت نرسيدممرز نازک میان مجال و تحدید ابزارهای نوین رابطه ای جوانان و مدیریت بهره گیری از «رسانه های آنلاین» (2 عکس)


TT / 225 --- TP / 32%گردآوری شده توسط : آريامنش ح.
تاریخ گردآوری : 2017-02-02
در دسته بندی : ابزارهای
برچسب ها : جوانان , باریک
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :