ناسا در نظر دارد کاوشگری را به دنیا فلزی باورنکردنی ای در جو بفرستد

ناسا قصد دارد کاوشگری را به جهان فلزی عجیبی در فضا بفرستد

ناسا قصد دارد کاوشگری را برای مطالعه بر روی سیارک فلزی باورنکردنی ای که ۱۶ Psyche نام دارد به فضا بفرستد. طبق تصور متخصصان این سیارک امکان می دارد اتم سیاره ی کهنی باشد که از سطح مهم و پوسته بیرونی خودش طلاق گرفته است.

به اعلان سرزه و به نقل از کلیک، ۱۶ Psyche روی کمربند سیارک بین مریخ و مشتری قرار گرفته است و متفاوت از سایر اشیاء موجود در منظومه شمسی است، زیرا این سیارک قابلیت آن را دارد که چگونگی چرخش اولیه سیاره ها به دور خورشید را به درستی بارز سازد.

تیمی از دانشگاه ایالت آریزونا به رئیسی دانشمند سیاره شناس Lindy Elkins در سال ۲۰۱۵ ماموریتی را دیزاین کردند و اکنون این ماموریت توسط ناسا تایید شده است- طبق این ماموریت کاوشگر ۱۶ Psyche تا اوایل سال ۲۰۲۳ در جاده خود در فضا قرار خواهد گرفت.

اکنون مجالی برای جستجو و اکتشاف نوع تازه ای از دنیا- نه نوع یخی یا سنگی آن- بلکه نوع فلزی ایجاد گردیده است. ۱۶ Psyche در نوع خود تنها شی شناخته شده منظومه شمسی است که محققان قادر هستند به وسیله آن اتم را بینند. در اصل می توان با مشاهده محیط بیرون به اطلاعاتی از محیط داخل رسید.

به واژه دیگر با مدد این ماموریت می توان به جواب این سوال رسید که اتم زمین به چه شکلی است؟ اکنون چنین چیزی بی نیاز از حفاری سیاره مان تا هزاران کیلو متر میسر خواهد شد.

۱۶ Psyche از سال ۱۸۵۲ تا به حال برای ما شناخته شده است، اما این بار مجالی رقم خورده تا بتوانیم عمیق تر به آن بنگریم. وارسیها در بیش از ۲۰۰ کیلو متر (۱۲۴ مایل) در کشور قطر نمایان کننده آن هستند که ساختار این سیارک غالبا از آهن و نیکل است.

طبق فرضیه محققان اندازه ۱۶ Psyche در آغاز شبیه سیاره مریخ بوده است، اما در اثر یک سری برخورد های شدید آن با سایر اشیاء منظومه شمسی اندازه آن تفسیر یافته تا به اندازه خود اتم رسیده است.

افزون بر آن، این سیارک در اولیه روزهای منظومه شمسی یعنی حدود ۱۰ میلیون سال آینده از ایجاد شدن خورشید موجود بوده است، پس قادر هست سرنخی درباره چگونگی تکامل سیارات و بوجود آیی لایه های آن ها از حدود ۴ میلیون سال پیش تابحال را به ما بدهد.

کاوشگر Psyche پس از عبور از مریخ در سال ۲۰۳۰ به سیارک فلزی خواهد رسید، ۲۰ ماه را در چرخش در آنجا طی خواهد کرد که در این مدت تکلیف عکس گرفتن از ۱۶ Psyche، اندازه گیری ترکیبات آن و همچنین اندازه گیری نیرو و جاذبه میدان مغناطیسی آن را به عهده خواهد داشت.

آنچه که ماموریت Psyche را برای ما گیرا می کند وجود اطلاعات کم از این سیارک در وقت کنونی است. تنها مشاهدات به ثمر رسیده از ناسا در سال گذشته با بهره گیری از تلسکوپ مادون سرخ گویای این مطلب است که هم اینک سطح ۱۶ Psyche پوشیده از آب یا هیدروکسیل است که چنین چیزی توسط کاوشگر باید تایید گردد.

این تنها قسمتی از ماموریت ناسا طبق برنامه اکتشاف است، اکتشافات ارزان تری از منظومه شمسی هم وجود دارند، یکی از این ماموریت ها که Lucy نامیده میشه، ماموریتی برای مشاهده شش سیارک تراوایی است. برطبق این ماموریت صخره های فضایی در نیروی کشش گرانشی مشتری به دام افتاده اند.

هدف از ماموریت Psyche صاحب شدن اطلاعاتی درباره اولیه روزهای تشکیل منظومه شمسی و چگونگی بوجود آیی آن است. Lucy قصد دارد که کاوشگر را در سال ۲۰۲۱ پرتاب نماید که بتواند در سال ۲۰۲۵ به نخستین مقصد خود برسد.

Thomas Zurbuchen نقل میکند: “این همه چیزی است که درباره برنامه اکتشاف ناسا می توان نقل کرد و ما قصد داریم وارد دنیای تازه ای از علم شویم که قبلا هیچوقت وارد آن نشده بودیم.”

****ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد****

تهیه کننده: شايگان ز.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پيش از اين کاين سقف سبز و طاق مينا برکشند ««« »»» منظر چشم مرا ابروی جانان طاق بودناسا در نظر دارد کاوشگری را به دنیا فلزی باورنکردنی ای در جو بفرستد


TT / 127 --- TP / 20%

گردآوری شده توسط : شايگان ز.
تاریخ گردآوری : 2017-01-11
در دسته بندی : نجوم و فضا
برچسب ها : فلزی , ناسا , عجیبی , کاوشگری

مطالب مرتبط