نانوکیمیاگری: مبدل نانولوله های کربنی به نانوذرات الماس

نانوکیمیاگری: تبدیل نانولوله های کربنی به نانوذرات الماس

تصویر و عکس نانوکیمیاگری: تبدیل نانولوله های کربنی به نانوذرات الماس
سیناپرس: محققان کامیاب شدند با بمباران نانولوله‌های کربنی، نانوذرات الماس تولید کنند. این روش می‌تواند برای تولید مواد سبک به‌منظور استفاده در صنعت هوافضا به کار گرفته شود.

محققان کامیاب به تبدیل نانولوله‌های کربنی به نانوذرات الماس شدند. آن‌ها می‌توانند نانولوله‌ها را به آلوتروپ‌های دیگر کربن نیز مبدل کنند. از نتایج این پروژه می‌توان برای دیزاین مواد سبک به‌منظور استفاده در بخش هوافضا بهره گرفت. محققان دانشگاه رایس کامیاب به ارائه روشی شدند که می‌توان با آن رویای تولید الماس از کربن را به واقعیت مبدل کرد. البته این گروه در این پروژه نانوذرات الماس تولید کردند که نمی‌تواند کسی را به اندازه خود الماس پولدار کند، اما از آن می‌توان برای تولید محصولات گوناگون بهره گرفت.
این ذرات الماس در نتیجه اصطکاک بالستیک نانولوله‌ها در سرعت‌های گوناگون است. نتایج نشان می‌دهد که برخوردهای با انرژی بالا می‌تواند روی پیوندهای شیمیایی در نانولوله اثرگذاشته، آن‌ها را بشکند و در نهایت با نوترکیبی، ساختاری تازه تولید شود.
این گروه تحقیقاتی به دنبال بهره گیری از نتایج این پروژه در دیزاین مواد تازه برای استفاده در بخش هوافضا و ماهواره هستند تا در نهایت ماده‌ای مقاوم در برابر برخورد شهاب‌سنگ‌های ریز ارائه کنند.
اینکه پیوندهای نانولوله چطور دچار نوترکیبی می‌شوند، سرنخ ضروری برای توسعه مواد سبک‌تر را به محققان می‌دهد. ازدن می‌گوید: «ماهواره‌ها و شاتل‌های فضایی در خطر برخورد اجسام خارجی هستند. برای پیش گیری از آسیب‌دیدگی این ساختارها، باید مواد سبک و مقاوم تولید کرد که انعطاف‌پذیر نیز باشند. این پروژه می‌تواند مواد مورد نیاز محققان را در اختیار آن‌ها گذارد.»
محققان دسته‌ای از نانولوله‌های کربنی چنددیواره را یک جا کنار هم گذاشته و یک پلاکت‌ کروی بوجود آوردند. سپس آن را روی تارگت آلومینیوم سوزاندند؛ این کار با دو روش گوناگون انجام شد. سپس نتیجه حاصل شده را در سه سرعت گوناگون مورد بررسی گذاشتند.
به گزارش ستاد توسعه تکنولوژی نانو،نتایج نمایان کرد در سرعت 3.9 کیلومتر در ثانیه، بیشتر نانولوله‌ها دست ‌نخورده باقی ماندند. در سرعت 5.3 کیلومتر در ثانیه نیز بیشترآن‌ها دست نخورده بودند، اما سرعت 6.9 کیلومتر می‌تواند نانولوله‌ها را شکافته و به‌صورت نانوروبان در آورد. این گروه در میان محصولات، نانوذرات الماس را نیز تشخیص دادند.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS Applied Materials and Interfaces منتشر شده‌است.

*****************************************

نگارنده : پاكزاد ر.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کلک مشاطه صنعش نکشد نقش مراد
««« »»»
هر که اقرار بدين حسن خداداد نکرد

نانوکیمیاگری: مبدل نانولوله های کربنی به نانوذرات الماس

TT / 48 — TP / 13%

نظر دهید