نبرد موصل؛ 96 داعشی تاکنون کشته شده اند/ البغدادی هنوز در موصل است

نبرد موصل؛ 96 داعشی تاکنون کشته شده اند/ البغدادی هنوز در موصل است

عملیات آزادسازی موصل در سومین روز خود با کندی محسوسی نسبت به دو روز پیش همراه بود که دلیل آن نیز وجود مین‌گذاری‌های گسترده و تک تیرانداز‌های داعش گفته شده است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، عملیات آزادسازی موصل سرانجام بعد از ماه ها کشمکش و اختلافات و رایزنی های سیاسی ساعت 2 بامداد روز دوشنبه (26 مهر 1395) با دستور مستقیم «حیدر العبادی» به عنوان رییس وزیران و فرمانده کل نیروهای کشور عراق آغاز شد.

کیفیت مشارکت نیروهای پیشمرگه، حضور یا نبود نیروهای الحشد الشعبی، سرنوشت موصل بعد از آزادی، دخالت نیروهای کشور ترکیه، ساماندهی آوارگان و حفظ جان شهروندان عادی از جمله مسائل اصلی ای است که آغاز عملیات را با تأخیر مواجه کرد.

شهر موصل مرکز استان نینوی به عنوان سومین شهر بزرگ کشور عراق بعد از بغداد و بصره به حساب مییاید و استان نینوی با 32 شهر بزرگ و کوچولو بعد از استان الانبار دومین استان بزرگ کشور عراق است.

در عملیات «نبرد موصل»، نیروهای ارتش، نیروهای یگان مبارزه با تروریسم، پلیس فدرال، الحشد الشعبی، پلیس استان نینوی و برخی نیروهای محلی از جمله الحشد الوطنی از سمت جنوب و منطقه القیاره، عملیات را آغاز کردند و نیروهای پیشمرگه نیز از سمت شرق (از 25 کیلومتری موصل) آزادسازی مناطق را پیش میبرند.


اخبار لحظه به لحظه عملیات موصل را در اینجا «کانال تخصصی بین الملل فارس» دنبال کنید


کشته شدن 96 تروریست داعشی تا کنون در محور جنوبی

سرلشگر «شاکر جودت» فرمانده کل پلیس فدرال کشور عراق در بیانیه ای اعلام کرده است که در 48 ساعت گذشته در محور جنوبی 96 تروریست داعشی کشته شده اند و 27 ماشین بمب قرار دهی شده و 31 پایگاه موشکی و 5 سکوی پرتاب خمپاره نیز منهدم شده است.

آزادی روستاهای «الزاویه»، «کانی حرامی»، «الشامی»، «خربة حدید» و «البیضة»

اتاق رسانه ای عملیات موصل اعلام کرده است که نیروهای لشگر 15 قادر بوده اند روستای «الزاویه» را در منطقه القیاره در جنوب موصل آزاد کرده و پرچم کشور عراق را بر فراز آن نصب کنند.

از سوی دیگر شبکه روداوونت اعلام کرده است که در منطقه «النمرود» لباس 35 ارتش کشور عراق به همراه لشگر 9 بعد از چالش شدید با گروهک تروریستی داعش قادر بودند روستای «کانی حرامی» را آزاد کنند.

نیروهای عراقی پیش از تسلط کامل بر روستا ناگزیر به نبرد خیابانی سنگینی با گروهک تروریستی داعش شدند و هنوز هم امکان مخفی شدن تروریست ها در تونل های از پیش کنده شده وجود دارد.

همچنین نیروهای واکنش با سرعت، پلیس فدرال و الحشد الشعبی در محور جنوبی قادر بودند روستاهای الشامی، خربه حدید و البیضه را آزاد کنند.

پلیس فدرال نیز گزارش داده که با پشتیبانی نیروهای الحشد الشعبی آماده ورود به روستای «ام المحاحیر» در شمال روستای جدید آزاد شده «بجوانیه» است.

ائتلاف آمریکایی هیچ هجومی به انجام نرسانده

شبکه روداوو نت گزارش داده است که از صبح امروز (چهارشنبه) در محور جنوبی عملیات تا کنون فقط نیروی هوایی کشور عراق سرگرم بمباران مواضع داعش بوده و ائتلاف آمریکای هیچ عملیات هوایی به انجام نرسانده است.

فرار اولین غیرنظامیان از موصل

کمیساریالی مناسب پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده است که 900 نفر از شهروندان موصل برای اولین بار بعد از آغاز عملیات، از موصل فرار کرده و به کشور سوریه رفته اند و در حال حاضر در کمپ پناهندگان هستند.

این نهاد زیرمجموعه سازمان ملل همچنین در بیانیه خود آورده است که داعش از شهروندان عادی به عنوان سپر انسانی بهره میگیرد و در حال حاضرنزدیک به یک میلیون و نیم نفر از شهروندان عادی حضور دارند.

تبلیغات رسانه ای جریان الجزیره و العربیه

شبکه های الجزیره و العربیه و روزنامه های جریان سعودی امروز به طور هماهنگ حملات خود علیه الحشد الشعبی را شدت داده اند.

این رسانه ها که الحشد الشعبی را گروهی شیعه می نامند (بیش از 10000 عضو الحشد الشعبی از اهل تسنن هستند) سعی دارند عملیات موصل را عملیات انتقام گیری شیعیان از اهل تسنن شناسانند.

هوشیار زیباری: «ابوبکر البغدادی» هنوز داخل شهر موصل است

«هوشیار زیباری» وزیر خارجه و وزیر مالی سابق کشور عراق و از مسئولان بارز منطقه کردستان، به خبرگزاری رویترز گفته است که البغدادی به همراه «فوزی علی» تکنسین ساخت بمب و مواد منفجره کماکان در موصل حضور دارد.

عملیات موصل و تلاش عربستان برای احیای نقش «عزت الدوری» در کشور عراق

پخش اخباری مبنی بر قیام گروه تروریستی «نقشبندیه» علیه داعش در موصل بیش از هر چیز به تلاش های منطقه ای از جمله عربستان سعودی جهت وارد کردن «عزت الدوری» در میدان موصل و صحنه کشور عراق اشاره می کند. (جزئیات بیشتر)

احتمال استفاده داعش از سلاح های شیمیایی در عملیات موصل

یک وبگاه اطلاعاتی صهیونیستی هشدار داد احتمال دارد گروه تروریستی داعش از سلاح های شیمیایی برای مقابله با نیروهای آزادی بخش موصل بهره گیرد. (جزئیات بیشتر)

حمله داعش به مواضع پیشمرگه

فرماندار منطقه سنجار در استان کرکوک اعلام کرده است که گروهک تروریستی داعش صبح امروز (چهارشنبه) به مواضع نیروهای پیشمرگه در منطقه سنجار حمله کرده اند اما با مدد ائتلاف آمریکایی، گروهک تروریستی داعش بعد از 2 ساعت چالش شدید ناگزیر به عقب نشینی شده اند.

*****************************

مطلب از : ستاره ط.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کار از تو می‌رود مددی ای دليل راه ««« »»» کانصاف می‌دهيم و ز راه اوفتاده‌ايمنبرد موصل؛ 96 داعشی تاکنون کشته شده اند/ البغدادی هنوز در موصل است


TT / 110 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : ستاره ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : داعشی
برچسب ها : تاکنون , موصل

مطالب مرتبط