نتایج یک تحقیق نمایان کرد: بحران مسکن در قاره آفریقا جدی تر از کل جهان است

نتایج یک پژوهش نشان داد: بحران مسکن در آفریقا جدی تر از همه جای دنیاست

تصویر و عکس نتایج یک پژوهش نمایان کرد:		 بحران مسکن در آفریقا جدی تر از همه مکان دنیاست
سیناپرس: یافتن مسکن مناسب در بسیاری از مناطق قاره آفریقا برای طبقات متوسط و پولدار دشوار است، اما این حالت برای خانواده‌های تهیدست آفریقایی شرایط بسیار دشوارتری دارد.

یک تیم بین‌المللی از متخصصان مسکن، حالت مسکن در مناطق گوناگون قاره آفریقا را مورد بررسی گذاشتند. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، سطوح پایین اقتصادی در بسیاری از کشورهای آفریقایی، بخش مسکن را نیز بینصیب قرار نداده است.

بطورمثال، کمبود مسکن در تانزانیا بخصوص در شهرهای دارالسلام، مرگزو، موانزا و امبیا  حدود 3 میلیون باب خانه برآورد کرده می‌شود؛ این درحالیست که این کشور با تقاضای سالانه 200 هزار خانه مواجه است. از میان خانه‌های موجود در این کشور، تنها 15 درصد از انشعاب برق برخوردار هستند که اغلب این خانه ها در مناطق شهری واقع شده‌اند.

قیمت یک خانه سه خوابه بالغ بر 70 میلیون شیلینگ تانزانیا (32 هزار دلار) است؛ این در شرایطی است که حقوق کارگران کم درآمد این کشور سالانه کمتر از 200 دلار است.

سطوح پایین اقتصادی در بسیاری از کشورهای آفریقایی، بخش مسکن را نیز بی‌نصیب قرار نداده است.

به نقل کرده استر ابونیو، استادیار دیزاین و مهندسی معماری در دانشگاه توماس جفرسون ایالات متحده و سرپرست تیم تحقیقاتی، یکی از اصلی ترین معضلات این بخش، وام‌ مسکن با سودهای بالا و ناتوانی اغلب مردمان در بازپرداخت بدهی‌های بلندمدت آن است. نرخ بهره وام مسکن در آفریقا، حتی برای کسانی که قدرتمندی دریافت وام و توجه کرد اقساط آن را داشته باشند، بسیار بالا است.

یکی دیگر از معضلات بخش مسکن، هزینه‌های ساخت خانه است. مسکن‌سازان با هدف کاهش هزینه‌های خود از نیروهای کار غیرماهر یا بی‌تجربه استفاده می‌کنند که درنهایت، این مسأله هزینه‌های ساخت را افزایش می‌دهد.

یافتن محل مناسب برای ساخت مسکن نیز درگیری بعدی است. مناطق دورافتاده، مکان‌های عالی ای برای ساخت خانه برای خانوارهای کم درآمد نیستند، چراکه در رفت و آمد به مناطق شهری (بدلیل عدم دستگاه حمل و نقل مناسب) دچار مشکل می‌شوند.

کارگران ساکن مناطق حومه برای رسیدن به محل کار خود در شهرها باید ساعت 4 الی 5 صبح از خانه بیرون روند و نمی‌توانند زودتر از 11 شب به خانه بازگردند؛ به همین علت ترجیح می‌دهند که در مناطق فقیرنشین شهری سکونت داشته باشند.

زمین‌های موجود برای ساخت مسکن مخصوص اقشار کم درآمد نیز معمولا در مکان‌های دورافتاده با فرصت‌های شغلی محدود قرار دارند. چنین مناطقی دورافتاده‌ای فاقد خدمات اجتماعی زیربنایی مانند مغازه، مدرسه، بیمارستان و امکانات تفریحی هستند؛ همه این عوامل، تلاش‌ها برای کاهش زاغه‌نشینی را ناکام می‌گذارند.

در شهرها، زمین کافی برای ساخت مسکن وجود ندارد. خانه‌های چندین طبقه نیز نمی‌توانند گزینه عالی ای باشند. یک آپارتمان چهار طبقه به اسکلتی از ستون‌ها و تیرها نیاز دارد که باید با فولاد تقویت شوند؛ اما فولاد کالای بسیار گران گران محسوب می‌شود. احداث یک آپارتمان دو طبقه نیز دشوار است، چراکه سیمان هم نسبتا گران است.

یکی از روش‌های کاهش هزینه‌ها، بهره گیری از مصالح مقاوم و در عین حال کم هزینه قیمت‌تر است. یکی از این مواد، نوعی آجر است که بصورت محلی از مخلوط خاک و سیمان آماده شده و 40 درصد ارزان‌تر از بلوک‌های بتنی است که بدلیل مکانیسم چفت شدن درهم، نیازی به بهره گیری از ملات ندارد.

هزینه ساخت یک خانه با این آجرها تنها 70 میلیون شیلینگ تانزانیا (18 هزار دلار) است و در نصف وقت متداول برای ساخت، آماده می‌شود.

ابونیو خاطر نشان می‌کند: برای مدد به حل مشکل مسکن در آفریقا نیازمند انجام تحقیقات در سطح بین‌المللی هستیم؛ موفقیتها و ناکامیها در پروژههای مسکن در مناطق گوناگون دنیا میتواند برای دیزاین مسکن پایدار برای اقشار کم درآمد آفریقایی به کار گرفته بشود.

 

منبع: Phys.org

ترجمه: معصومه سوهانی

 

ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد

تهیه از: بنفشه ب.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ياد باد آن که ز ما وقت سفر ياد نکرد
««« »»»
به وداعی دل غمديده ما شاد نکرد

نتایج یک تحقیق نمایان کرد: بحران مسکن در قاره آفریقا جدی تر از کل جهان است

TT / 71 — TP / 12%

نظر دهید