نخستین زیردریایی های دنیا کجا و به چه صورت ساخته شدند؟ (5 عکس)

اولین زیردریایی های جهان کجا و چگونه ساخته شدند؟

چنانچه کمی در اسناد تاریخی چرخ بزنیم، می‌توانیم منشا زیردریایی های دیزلی و هسته‌ای به روز را تا قرن شانزدهم میلادی ردیابی کنیم.
وبسایت گجت نیوز - جمشید اللهویردی‌پور: چنانچه کمی در اسناد تاریخی چرخ بزنیم، می‌توانیم منشا زیردریایی های دیزلی و هسته‌ای به روز را تا قرن شانزدهم میلادی ردیابی کنیم. نخستین قایق‌های زیرآبی جهان چیزی جر ناقوس‌های غواصی نبودند که با پدال زدن حرکت می‌کردند، اما در قرن نوزدهم، مخترعان، زیردریایی هایی ساختند که بدنه‌ی فلزی داشتند و از موتور و الکتریسته برای رفتن به زیر آب استفاده می‌کردند. تعداد اندکی از آنها حتی در جنگ‌ها هم نمایان ساخته شدند. در ادامه با برخی از اولین زیردریایی های جهان آشنا می‌شویم.

زیردریایی دربل (Drebble)

عکس شماره 1 ⇩


ریاضی آگاهی دار بریتانیایی، «ویلیام برون» یکی از نخستین طرح‌های شناخته شده برای زیر دریایی را در سال 1578 ارائه کرد. اما نخستین نمونه‌ی زیردریایی که در عمل کار می‌کرد، در قرن هفدهم توسط مخترع دانمارکی «کرنلیوس دربل» برای جیمز نخست، شاه بریتانیا ساخته شد. زیردریایی دربل احتمالا یک قایق پارویی اصلاح شده بود که بدنه‌ی آن توسط چرم پوشانده شده بود و گروهی پاروزن آن را به حرکت در می‌آوردند. این زیردریایی در سال 1620 در محضر شاه جیمز و هزاران نفر از اهالی شگفت زده‌ی شهر لندن در رودخانه‌ی تیمز 4/5 متر زیر آب رفت. متاسفانه هیچ کدام از نقشه‌ها و عکس و تصویر های دربل به جهان امروز نرسیده است و تاریخدانان در رابطه با نحوه‌ی زیر آب رفتن این قایق غواضی فقط می‌توانند پیش بینی بکنند.

زیردریایی ترتل (Turtle)

عکس شماره 2 ⇩
عکس اولین زیردریایی های جهان کجا و چطور ساخته شدند؟

در ضمن انقلاب ایالات متحده مخترعی به نام «دیوید بوشنل» جنگ‌افرازی سری در اختیار مهاجرنشینان آمریکایی گذاشت تا با آن علیه استعمارگران انگلیسی بجنگد. این سلاح سری در واقع نوعی زیر دریایی امتحانی به نام ترتیل «لاک پشت» بود. این زیر دریایی چوبی یک نفره به وسیله میل لنگی که توسط دست چرخانده می‌شد و همچنین رکابی که با پا می‌چرخید، حرکت می‌کرد. مخزن آبی که در زیر دریایی بود به آن امکان می‌داد زیر آب برود یا از آب بیرون بیاید و زیر آب تعادل خود را حفظ کند. چنانچه از ترتل به درستی استفاده می‌شد، این امکان موجود بود که مخفیانه کنار کشتی دشمن بروند و با بهره گیری از مته، یک مین تقریبا 70 را به آن وصل کنند. با این حال وقتی در هفتم سپتامبر 1776 آمریکایی‌ها تلاش کردن در نخستین عملیات زیردریایی تاریخ، یکی از کشتی‌های انگلیسی در بندر نیویورک را غرق کنند، کامیاب نشدند.

زیردریایی ناتیلوس (Nautilus)

عکس شماره 3 ⇩
عکس اولین زیردریایی های جهان کجا و چطور ساخته شدند؟

مخترع آمریکایی «روبرت فولتن» وقتی که در سال 1800 برای دولت فرانسه کار می‌کرد، زیردریایی ناتیلوس را دیزاین کرد. این زیردریایی 6/5 متری که بدنه‌ای تمام فلزی داشت به عنوان نخستین زیردریایی مدرن شناخته می‌شود. ناتیلوس ویژگی‌های جالب فراوانی داشت؛ برای نمونه بدنه‌ی آن شبیه دخانیات برگ بود و برجکی از جنس مس داست. این زیر دریایی از پروانه‌ای چهار پره‌ای چرخانده می‌شد، برای حرکت زیر آب استفاده می‌کرد، اما برای حرکت روی آب، دکلی جمع شونده و بادبان داشت. فولتن همچنین ایده‌ی نگه داشتن هوای فشرده در ظرف‌های مسی را برای تامین اکسیژن مورد نیاز سرنشین زیر دریایی، آزمایش کرد. ناتیلوس آزمایش‌های گوناگونی را با موفقیت به اتمام رساند، اما سرانجام به دلیل نداشتن جذابیت برای نیروهای دریایی فرانسه و انگلیس، به فروش رسانده و اوراق شد.

زیردریایی سی دویل (Sea Devil)

عکس شماره 4 ⇩
عکس اولین زیردریایی های جهان کجا و چطور ساخته شدند؟

ویلهلم باوئر نخستین زیردریایی خود را در سال 1850 ساخت، اما این زیردریایی هنگام آزمایش در عمق 15 متری غرق شد. با این حال او به آزمایش‌های خود ادامه داد و در نهایت برای ساخت زیردریایی تازه ای از دولت روسیه بودجه گرفت. او پس از اینکه در سال 1855 به سنت پترزبورگ رفت، زیردریایی 16متری سی دوبل را ساخت که می‌توانست چند سرنشین را در خود گنجاند. این زیردریایی بیش از 130 مسافرت موفقیت آمیز به انجام رساند، اما در نهایت در دریا غرق شد. عجیب‌ترین موفقیت این زیردریایی هنگام برگزاری مهمانی تاجگذاری (تراز الکساندر دوم) حاصل شد. می‌گویند در این مهمانی در حالی که چهار نفر ار اعضای گروه موسیقی روی زیردریایی ایستاده بودند، زیردریایی زیر آب رفت. شاهدان بعدا نقل کردند آنها می‌توانستند صدای سرود ملی روسیه را که زیر آب خوانده می‌شد، بشنوند.

زیردریایی (CssH.L.Hunley)

عکس شماره 5 ⇩
عکس اولین زیردریایی های جهان کجا و چطور ساخته شدند؟

زیردریایی تهاجمی (اچ. ال هانلی) برای مدد به نیروهای کنفدراسیون ایالت‌های جنوبی، برای فرار از محاصره‌های دریایی نیروهای (اتحادیه) ایالت‌های شمالی هنگام جنگ داخلی ایالات متحده ساخته شد. این زیردریایی برای جا دادن هشت سرنشین محیط کافی داشت که هفت نفر از آنها باید با دست نیروی مورد نیاز برای چرخش پروانه را تامین می‌کردند. این زیردریایی، همچنین به یک اژدر مجهز بود که در صورت روبه‌رو شده با کشتی دشمن از آن استفاده می‌کرد. در ضمن آزمایش‌های اولیه به این زیردریایی لقب (تابوت متحرک) داده شد، چون در طول آزمایش‌ها، دو بار غرق شد و 13 نفر از سرنشین‌های آن کشته شدند؛ اما هر بار زیردریایی از آب بیرون آورده و تعمیر شد در 17 فوریه 1864 گروهی از ملوانان داوطلب، سوار زیر دریایی شدند و با اژدر یکی از کشتی‌های نیروهای اتحادیه را غرق کردند، البته پس از آن خود زیر دریایی هم غرق شد.

---ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد---

گردآوری توسط : پريماه ط.

مطالب جالب و شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مراد دل ز تماشای باغ عالم چيست ««« »»» به دست مردم چشم از رخ تو گل چيدننخستین زیردریایی های دنیا کجا و به چه صورت ساخته شدند؟ (5 عکس)


TT / 84 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : پريماه ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : یویژه ها
برچسب ها : زیردریایی

مطالب مرتبط