نخستین علائم زندگی حیوانات در زمین منشا میکروبی دارند! (3 عکس)

اولین نشانه های حیات جانوران در زمین منشا میکروبی دارند!
شواهد نمایان میکند که میکروب ها در ۳٫۷ میلیارد سال قبل در زمین موجود بودند که یک میلیارد سال بعد از تشکیل زمین، میباشد. با این حال با توجه به این که بقایای جانداران، در رکوردهای فسیلی تا ۶۰۰ میلیون سال قبل مربوط به دوره ادیاکاران یافت نشدند، بنابراین علامت های غیر مستقیم این است که امکان دارد زندگی جانداران بسیار زودتر آغاز شده باشد.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

یک فسیل Dickinsonia از دوره ادیاکاران

دانشمندان در تلاش اند تا بتوانند تاریخی را برای اولین اشکال حیات گوناگون در پادشاهی موجودات گذارند، اما بدون داشتن نمونه ی قرار می داری از جسم آنها مجبورند بر اعتبار اثر فسیلی به اشکال رد پا، خش، علائم تغذیه ای و یا لانه برای نمایان کردن حضور یک حیوان تکیه کنند. برخی از دانشمندان ادعا می کنند، فسیل هایی یافت شده است که بیش از یک میلیارد سال قبل توسط جانداران به وجود آمده اند و جنجال بر سر این که آیا زندگی جانداران می قادر بوده به این زودی وجود داشته را زیاد کردند. همچنین اثرات فسیلی از دوره ادیاکاران و نرم تنان در این دوره وجود دارد، بنابراین درک اثراتی که آنها بوجود آوردند برای مطالعه اولین جانداران بسیار اهمیتی می دارد.

جولیو ماریوتی، اقیانوس شناس از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و همکارانش، بدنبال اثرات فسیل های موجودات ِ در دوره ادیاکاران هستند، آنها متوجه شدند که برخی از این فسیل ها، منشا میکروبی دارند. نتایج این تحقیق که به تازگی در مقاله ای با عنوان “منشا میکروبی اثرات فسیلی جانداران اولیه” در مجله تحقیقات رسوبی انتشار داده شده، شواهدی در رابطه با این فسیل ها به عنوان مدرکی معتبر برای زندگی موجودات نخستین مطرح ساخته است.

بسترهای میکروبی سنتی

بسیاری از شواهد فسیل های جانداران دوره ادیاکاران در داخل “چین و چروک” سازه ها، سنگدانه های کوچک و بسترهای میکروبی کهنه، تحلیل می شوند. بسترهای میکروبی از لایه های میکروارگانیسم ها تشکیل شده اند و بسترهای فسیلی در میان اولین علامت های روشن ِ حیات میکروبی وجود دارند. بسترهای میکروبی در دوره پرکامبرین گسترده بوده، دوره ای قبل از این که زندگی جانداران بسیار رایج و متنوع شود، اما هنگامی که جانداران علف خوار، بیشتر شدند دیگر بسترها قادر به رشد در مناطق دریایی ویژه نبودند زیرا جانداران ساختارها را از میان میبردند.

ماریوتی و همکارانش در تلاش برای ایجاد ردپایی از شیار و چاله برای اثرات فسیلها، امتحانی را ابداع کردند. آنها این کار را با حرکت سنگدانه های میکروبی در شن و ماسه در پایین مخزن آبی با ایجاد امواجی در آب به انجام رساندند. سنگدانه های میکروبی، خوشه کوچولوای از میکروب ها هستند که از شن و ماسه بزرگتر هستند اما کم چگال ترند. این چگالی کم آنها را قادر می سازد تا در شن و ماسه در پایین مخزن با امواج انرژی بسیار پایین حرکت کنند.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس اولین علامت های حیات موجودات در زمین منشا میکروبی دارند!

فسیلی از یک تریلوبیت‌ اثری بجا مانده از موجودات کهن

فسیلی از یک تریلوبیت‌ اثری بجا مانده از موجودات کهن. تریلوبیت‌ ها از راست به چپ حرکت می کنند و بعد از آن تا حدی خود را در خاک فرو میبرند، و از خود اثر به جا قرار میدهند. همه فسیلها به آسانی قابل معرفی نیستند، به مخصوص آنهایی که از حیات اولیه باشند.

بهره گیری از امواج ِ کم انرژی اهمیتی می دارد، زیرا امواج با انرژی بالاتر نیز اثرات باقی مانده در شن و ماسه را میزدایند. طیف گسترده ای از ردپاها با بهره گیری از سنگدانه ها، بسته به شرایط موج و اندازه دانه ها به وجود مییایند. برخی از این ردپاها کاملا شبیه به آنهایی است که عموما اثرات فسیل های دوره ادیاکاران به حساب میامدند، به این معنی که امکان می دارد برخی از فسیل ها در واقع اصلا فسیل نبوده و در عوض با حرکت سنگدانه های میکروبی ایجاد شده باشند.

با این حال، نه تنها مسیرهای ردپای تولید شده توسط تکرار این آزمایش مخزن موجی، آثار جانداران مفروض را به انجام نمیرساند، بلکه این آزمایش یک ساختار چین و چروک در شن و ماسه ایجاد می کرد. سنگدانه ها، وقتی که کوچولوتر از دامنه موج بودند، ساختار چین و چروکی بوجود میاوردند، مکانی ردپاها تشکیل شده بود که سنگدانه ها بزرگتر از دامنه ی موج، بودند.

این تحقیق لزوما به این معنی نیست که همه اثرات فسیل های اولیه توسط سنگدانه های میکروبی به وجود آمده اند، با این حال توضیح دیگر و قابل قبولی برای اثرات فسیلی است که در کنار ساختار چین و چروکی به وجود آمده اند. بنابراین، اثرات فسیل ها از دوره ادیاکاران یا قبل تر از آن، باید با شک و تردید بیشتری چک شوند. البته تا وقتی که سنگدانه های میکروبی به عنوان دلیل شیار و چاله در سنگ رد شود.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس اولین علامت های حیات موجودات در زمین منشا میکروبی دارند!

تصاویر سمت چپ اثرات فسیل های دوره ادیاکاران را نمایان میکند

تصاویر سمت چپ اثرات فسیل های دوره ادیاکاران را نمایان میکند و تصاویر سمت راست ردپای ایجاد شده در مخزن موج با سنگدانه های میکروبی را نمایان میکند. مقیاس نوار سفید ۱ سانتی متر است.

چنانچه ویژگی های متمایزی موجود موجود باشد، ردپاهای ناشی از سنگدانه ها و آنهایی که ناشی از جانداران بوده را می شود در برخی موارد متمایز کرد. به عنوان مثال ردپای حیوان را می شود “خود اجتنابی” کرد به این معنی که حیوان از مسیر خود برنگردد. متاسفانه، بسیاری از علامت های متمایز فعالیت های جانداران، تا پایان دوره ادیاکاران نادر هستند.

تشخیص فسیل های جوان از ردپاهای سنگدانه ها بسیار راحتتر است. ماریوتی توضیح نقل کرد: « شواهد بیشتری وجود دارد که مسیرهای اخیر توسط جانداران تشکیل شده است.» اثرات فسیل ها در وقتی ایجاد شده که دوره ادیاکاران پیچیده تر شده، زیرا آنها سه بعدی هستند، به این معنی که آنها به درون رسوبات مانند یک تونل می رفتند و نمی قادر بوده با سنگدانه های در حال حرکت تولید شود. ماریوتی نقل میکنید:« به درگیری کشیدن ردپاهای کهنه ساده تر است زیرا آنها اطلاعات جانبی ِ کمتری در خودشان گنجانده اند.»

بوجود آیی و تکامل اولین حیات در زمین به منظور اطلاع از نوع زندگی ای که امکان می دارد در سیارات دیگر موجود موجود باشد، بسیار مهم و حائز اهمیت است. برای انجام این کار، ما نیاز به شواهد منسجمی از نخستین جانداران بر روی زمین داریم. ماریوتی و تیمش، تصمیم دارند تا امتحانهای بیشتری برای بررسی هندسه این رد پای جانداری و چگونگی خوب ماندن این ردها در رسوباتی با میکروب فراوان نسبت به رسوبات بدون میکروب، به انجام رسانند. آنها امیدوارند که این آزمایش در تشخیص فسیل های جانداران قرار می داری از ردپاهای سنگدانه ها یاری رساند و در نتیجه درک ما را از نخستین زندگی جانداران بر روی زمین، افزایش کشف کند.

-------------------------------------

تهیه شده توسط : فريبا آ.

دانستنی ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تو ترحم نکنی بر من مخلص گفتم ««« »»» ذاک دعوای و ها انت و تلک الايامنخستین علائم زندگی حیوانات در زمین منشا میکروبی دارند! (3 عکس)


TT / 214 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : فريبا آ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : جانوران
برچسب ها : زمین , میکروبی , منشا

مطالب مرتبط