نخستین مانور زلزله مددجویان بهزیستی اصفهان برگزار شد

نخستین مانور زلزله مددجویان بهزیستی اصفهان برگزار شد

نخستین مانور زلزله مددجویان بهزیستی با همکاری بهزیستی و جمعیت هلال احمر استان اصفهان در خیریه نورالمهدی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، زلزله حادثه و بلای طبیعی بوده که هیچ گاه خبر نمی کند و به صورت غافل گیر کننده خود را نشان می دهد و پیامدهای ناگوار، تلخ و فراموش نشدنی از خود به جای می گذارد.

همان گونه که در زلزله رودبار و بم شاهد مرگ، مصدومیت و خسارات بسیار زیادی بودیم و تا کنون شاهد پیامدها و اثرات زیان بار روحی، روانی و مادی این بلای تلخ و ناگهانی هستیم.

پس آمادگی برای رویارویی با این بلای خانمان سوز، امری بسیار جدی و ضروری بوده که نباید از آن غافل شد تا مبادا خدای ناکرده دوباره با پیامدها و اثرات اندوهناک آن مواجه شویم، بنابراین آموزش همگانی در راستای برخورد با این اتفاق از جمله چگونگی پناه گیری، کنترل استرس و امدادرسانی امری ضروری بوده که باید در فرهنگ و کتاب های درسی ما گنجانده شود.

در این راستا اداره کل بهزیستی استان اصفهان با همکاری جمعیت هلال احمر اصفهان اقدام به برگزاری مانور زلزله در مجموعه توان بخشی بیماران اعصاب و روان خیریه نورالمهدی اصفهان کرد تا مددجویان این مجموعه با آموزش های مربوطه آشنا شوند.

معاون اداره کل بهزیستی استان اصفهان در حاشیه مانور زلزله در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اهمیت برگزاری مانور زلزله اظهار داشت: با توجه به دستور و ابلاغ از بهزیستی کشور، صبح امروز مانور زلزله ویژه مددجویان بهزیستی اصفهان با حضور مسئولان جمعیت هلال احمر اصفهان و مسئولان بهزیستی استان در مجموعه خیریه نورالمهدی برگزار شد.

برگزاری مانور زلزله برای سالمندان، معلولان و مددجویان مجموعه نورالمهدی اصفهان

اصغر فیاض از لزوم آشنایی مددجویان با حوادث غیرمترقبه خبر داد و افزود: این مانور زلزله با همکاری جمعیت هلال احمر و بهزیستی اصفهان در راستای آموزش سالمندان، معلولان و مددجویان مجموعه نورالمهدی در مواجه با حوادث طبیعی و غیرمترقبه از جمله زلزله برگزار شد تا در مواقع نیاز از آمادگی لازم و چگونگی پناهگیری برخوردار باشند.

وی تصریح کرد: از حدود 4 ماه گذشته تا کنون برنامه ریزی های لازم در این راستا صورت گرفت، کارکنان این مرکز از آموزش های لازم در مواجه با زلزله برخوردار شدند و یکی از مراکز بهزیستی به عنوان پایلوت اجرای این مانور انتخاب شد.

معاون اداره کل بهزیستی استان اصفهان بیان کرد: مانور زلزله امروز ساعت 10:30 در مرکز خیریه نورالمهدی واقع در خیابان کاوه اصفهان برگزار شد که حدود یک ساعت ادامه داشت و همه مراحل امدادرسانی و برخورد صحیح با این اتفاق به نمایش گذاشته شد.

وی گفت: در این مانور مسئولان جمعیت هلال احمر و سایر مسئولان مراکز بهزیستی استان حضور داشتند و بازدید کاملی هم از مجموعه خیریه نورالمهدی صورت گرفت.

فیاض با اشاره به خدمات شبانه روزی خیریه نورالمهدی به مددجویان و معلولان خاطرنشان کرد: 100 نفر مددجو از خدمات این مجموعه بهره مند هستند که 50 نفر از آن ها به صورت روزانه از این مجموعه استفاده می کنند.

وی از فعالیت 150 مرکز بهزیستی در سطح استان اصفهان خبر داد و بیان کرد: در سطح استان اصفهان 150 مرکز بهزیستی در حال فعالیت بوده و بیش از 11 هزار نفر از خدمات شبانه روزی این مراکز بهره مند می شوند.

آموزش مقابله با زلزله، کنترل استرس و چگونگی پناه گیری

رئیس اداره عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان در حاشیه برگزاری این مانور در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: مانور زلزله برای مددجویان و بیماران اعصاب و روان خیریه نورالمهدی اصفهان امروز برای نخستین بار برگزار شد که با استقبال آنان همراه بود.

محقق آموزش مقابله با زلزله، کنترل استرس، تنش و چگونگی پناه گیری را هدف برگزاری مانور زلزله دانست و افزود: این مانور با همکاری صمیمانه جمعیت هلال احمر و اداره بهزیستی استان اصفهان با هدف آموزش مقابله با زلزله، کنترل استرس، تنش و چگونگی پنا ه گیری در زمان بروز زلزله برای مددجویان این مرکز برگزار شد.

وی گفت: قبل از برگزاری مانور زلزله کارکنان مرکز خیریه نورالمهدی از آموزش های لازم برخوردار شدند و امروز ساعت 10:30 مانور با حضور مددجویان مرکز و مسئولان مربوطه برگزار شد.

رئیس اداره عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان با اشاره به حضور گروه های ارزیاب و جستجوگر جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: در این مانور گروه های ارزیاب و جستجوگر جمعیت هلال احمر استان اصفهان در این مانور حضور داشتند تا نحوه امدادرسانی را به شکل عملی به نمایش بگذارند.

وی بیان کرد: گروه های جستجوگر و ارزیاب هلال احمر با حضور در محل مانور مصدومان را به "تریاژ" منتقل می کنند و بر اساس اولویت ها به مراکز درمانی انتقال می یابند.

محقق برگزاری مانور زلزله را نقطه عطفی در راستای آشنایی با آموزش های مقابله در زمان زلزله دانست و بیان کرد: مانور زلزله نقطه عطفی بوده تا افراد بدانند که باید آموزش های لازم در راستای برخورد و مواجه با حوادث طبیعی و غیرمترقبه را ببینند و تمرین های لازم را سپری کنند، زیرا این موضوعات بسیار جدی بوده و هر لحظه احتمال وقوع این حوادث پیش بینی می شود.

وی با اشاره به شعار امدادی جمعیت هلال احمر کشور افزود: جمعیت هلال احمر کشور، "هر خانواده یک امدادگر" را شعار امدادی خود دانسته و آموزش امدادگری را برای هر فرد ضروری می داند، زیرا ما با آموزش مقابله با زلزله، کنترل استرس، تنش و چگونگی پناه گیری سعی در ترویج و آموزش امدادگری به همه افراد و اقشار جامعه داریم.

رئیس اداره عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان اصفهان اظهار داشت: از همه مردم تقاضا داریم که با مراجعه به مراکز هلال احمر سطح استان در کلاس های آموزشی جمعیت هلال احمر به صورت رایگان حضور داشته باشند تا از جامعه ای امدادگر بهره مند باشیم.

--- براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد ---

نگارش توسط : آبتين ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

طبيب عشق مسيحادم است و مشفق ليک ««« »»» چو درد در تو نبيند که را دوا بکندنخستین مانور زلزله مددجویان بهزیستی اصفهان برگزار شد


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : آبتين ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : مانور , زلزله , برگزار , مددجویان

مطالب مرتبط