نداشتن تمرکز بزرگترین دلیل خیال توجه کنی و مشاعر پرتی است!

نداشتن تمرکز بزرگترین علت خیال پردازی و حواس پرتی است!

نبود تمرکز هنگام مطالعه و خیال توجه کنی


رعایت و اجرای نکات اثربخش زیر می تونه این مشکل درسی اکثر داوطلبان رو کمتر و درنتیجه باعث افزایش سرعت آموزش بشه.

۱- مکان مطالعه فقط برای مطالعه باشه نه خوردن، استراحت کردن، اینترنت، تماشای تلویزیون، موبایل بازی و ٦تا درهنگام حضوردر این مکان، فقط افکار درسی به ذهنتون اظهار نه پارازیت های مزاحم.

۲- یک برنامه درسی حجمی و اجباری داشته باشید. یعنی خود را مقید کنید که در یک زمان ویژه و مبحث تعیین شده، درس را باصطلاح جمع کنید. تا ذهن فرصت نکند به حاشیه های غیراز درس توجه بکند و فقط درگیر تحصیل کردن شود.

۳- برای تمرکز و فرار از افکار خیال پردازنه، از روش تند خوانی بهره گیرید. هرچند که با اینکار برمبحث،۱۰۰درصد مسلط نمی شوید ولی برای تمرکزبسیار عالیست.

۴- چنانچه در ضمن مطالعه، افکاری غیر از تحصیل کردن سمتتون اومد با سرعت این افکارو روی یک کاغذ یادداشت کنید تا بعدا و در جاای دیگر بهش اندیشید.

۵- مطالعه را به بازه های وقتی کوچولوتر تقسیم کنید تا بیشترین بازدهی را در آموزش داشته باشید. هرچه این بازه های وقتی کمتر باشند باعث تمرکز زیاد شما در ضمن آموزش می شه و مغز دیگه فرصت خیال توجه کنی پیدا نمی کنه.

۶- حتما پس از هر ۴۵ دقیقه مطالعه، ۱۰دقیقه خوابید، از مکان خود بلند شوید، چیزی خورید. این استراحت کوتاه، به مغز شماست نه جسم تان. که باعث خون رسانی بیشتر و ایجاد تمرکزی بالاتر می شود.

۷- اگر نگاه کردید مغز داره شروع به خیال توجه کنی میکنه،با صدای بلند درس بخونید. این تنها راه برگشت با سرعت به تمرکزه.

۸- پویا و فعال خوانید.ضمن مطالعه حتمن خلاصه برداری و نکته برداری کنید. مطالب اصلی رو نشانه دارکنید. با این کار شما دارید داده های زیادی را وارد مغز می کنید و مغز درگیر پردازش این داده ها و ثبت اطلاعات می شود و دیگه فرصتی برای خیال توجه کنی نخواهد داشت

۹- عادت کنید،تمرین کنید با کوچولو ترین حرکت و صدایی حواستون پرت نشه و با تمرکز به مطالعه ادامه بدهید با گذشت زمان کم کم دیگه این مسئله براتون عادی میشه و دیگه بیتفاوت میشین.

 

تمرین تمرکز

برای تمرکز و فرار از افکار خیال پردازنه، از روش تند خوانی بهره گیرید

 

۱۰- بطور ذاتی مغز نیاز به فعالیت ودرگیری فکری داره،پس اگر ذهن خود را درگیر و متمرکز بر مبحث درسی نکنید اون خودشو درگیر مباحث و حاشیه های فکری میکنه.

۱۱- حتما یک رغیب در سطح خود و هم رشته داشته باشید چرا که به وحشت افت از عقب ماندن از رغیب باعث جمع کردن تمام حواس به درسها میشود.

۱۲- در طول روز تمرکز بیشتره. سعی کنید در طول روز مطالعه داشته باشید که البته این نکته در افراد گوناگون متفاوته و کاملا بسته به شرایط ذهنی و علایق هر فرد،فرق می کنه.

۱۳- خستگی یا گرسنگی در ضمن مطالعه باعث نبود تمرکز در مورد بررسی قرار میگیرد.

۱۴- جهت افزایش تسلط در یک مبحث درسی ،در یک زمان فقط بر روی یک مبحث متمرکز شوید تا مغز خوب تر بتواند داده های ورودی را تفسیر و درآخر به تصویب رساند.

۱۵- آرامش خود را در هر شرایطی حفظ کنید. عصبانیت و هیجان زیاد، دشمنان تمرکز و باعث هدایت مغز به سمت افکار پرت و خیال پردازین.

۱۶- با ذوق و اشتیاق بیاموزید. همیشه به خودتون بگید که اگر مثلا من زندگی کرد رو خیلی خوب بخونم، مسلط تر می شم و درصد هام بیشتر و به پزشکی قبول شدن و یا رشته مورد علاقه ام خیلی نزدیک تر می شم.

۱۷- حتما ضمن مطالعه و پس از مطالعه، خودتون تست نقش کنید و حتما تست های مبحث خوانده شده را بزنید. این ایجاد تنوع در مطالعه باعث پیشرفت پلکانی شما در آن درس می شود.

موردی بسیار اصلی:با توجه به دوری جستن از حفظیات و مفهومی شدن دروس عمومی همانند دروس اختصاصی در کنکور سراسری ، دراین چندین سال اخیر،عمومی ها رو به روش تخصصی ها ،تست کارکنید یعنی بلافاصله پس از خواندن مطلب درسی تست های آن مبحث را بزنید و جدید بعد موکول نکنید.

۱۸- همیشه دست به قلم باشید. نگاشتن درحین مطالعه بزرگ ترین سلاح جنگ با خیال پردازیست و در مقابل یکی از عوامل عمده موفقیت در آموزش تکنیکی مطالب است. در این صورت مغز به طور اتوماتیک و با توجه به تمرین های زیاد در نگاشتن مباحث، خواهد توانست مطالب را با سرعت رمز گردانی کند.

۱۹- ضمن مطالعه سعی کنید مغز را به سمت مطالب کهنه تر خوانده شده هدایت کنید و سعی در به یادآوری مباحث کنید.تا مغز مقید بشه که خوب باید درس بخونه و مطالب رو بیاد بیاره.

چهار روش راحت برای پیش گیری از نبود تمرکز وجود دارد:
1) وقتی یک مبحث را به پایان رساندیم، کتاب را ببندیم و برای خود یا دوستمان درس را یک بار توضیح دهیم.
2) چنانچه در زمان معین شده قادر نبودیم مبحث را به پایان رسانیم، مبحث را پشت سر گذاشته و جمع بندی مطلب را برای زمان شب قرار بدهیم.
3) چنانچه خستگی عامل حواس پرتی ما شده، برای دقایقی مکان مطالعه را ترک کنیم یا مطلب درسی را تغییر دهیم.
4) وقتی در حال تحصیل کردن هستیم جدی باشیم و بر اساس یک برنامه مطمئن که به آن اعتماد داریم جلو برویم.

تبیان

ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد

تهیه از: فرنوش ط.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

برنيامد از تمنای لبت کامم هنوز
««« »»»
بر اميد جام لعلت دردی آشامم هنوز

نداشتن تمرکز بزرگترین دلیل خیال توجه کنی و مشاعر پرتی است!

TT / 117 — TP / 13%

نظر دهید