نسخه نجات قسمت بحران خشکسالی سمنان، جابجایی آب خزر است

نسخه نجات بخش بحران خشکسالی سمنان، انتقال آب دریای خزر است

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اظهار این که راه خروج از بحران خشکسالی چندساله در استان تامین آب پایدار است، گفت: اصلیترین راهکار تامین آب پایدار، انتقال آب از دریای خزر به سمنان است.

 غلامرضا حسنی غربا روز چهارشنبه در مصاحبه با ایرنا افزود: آب پایدار منبعی است که قادر باش برای تامین آب در دوره وقتی چندساله به آن اتکا کرد و استان های مجاور کویر که اقلیم های خشک، نیمه خشک و شکننده دارند با انتقال آب دریای خزر قادر هستند بحران کم آبی را به اتمام برسانند.

وی با اشاره به نیاز استانهای کم آب مرکز کشور، گفت: انتقال آب از دریای خزر معضل کمبود آب استانهای فلات مرکزی کشور را از بین میبرد و قادر هست زمینه ساز توسعه این استانها باشد و این مساله باید در برنامه ریزی های کلان کشوری مدنظر باشد.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان تشریح کرد: خشکسالی بر چهار نوع هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، و اقتصادی و اجتماعی تقسیم بندی می شود و استان سمنان بر اساس آمار چندساله، در حوزه های هواشناسی، کشاورزی و هیدرولوژی، در حالت خشکسالی شدید و خیلی شدید قرار دارد.
وی، دیگر راهکارهای تامین آب پایدار را توسعه سدها و سازه های نگه دارنده آب، در حوزه های آبخیزداری و آبخوان عنوان و افزود: این راه حل مخارج زیادی به همراه دارد، اما با بهره گیری از سازه های نگه دارنده آب، می توان سیل ها را مدیریت و این تهدید را به یک فرصت مبدل کرد.
حسنی غربا ادامه داد: افزایش دما، افزایش تبخیر، کاهش بارندگی و افزایش رگبارهای سیل آسا، نمایان کننده خشکسالی در استان سمنان است به طوری که در سال زراعی 94-95 نسبت به دوره بلند مدت ٣٠ ساله، میانگین بارندگی ١٨ درصد کاهش کشف کرده است.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان افزود: میانگین بارندگی در 30 سال گذشته در استان سمنان 130 میلی متر بود و در سال زراعی 95-94 این مقدار به حدود 105 میلی متر کاهش کشف کرده است و میانگین بارش کشوری نیز 240-250 میلی متر است.
حسنی غربا گفت: این میانگین نسبت به میانگین بارندگی سال گذشته آن، پنج درصد کاهش داشته است و این درحالی است که میزان تبخیر در استان سمنان در حدود 2 هزار و 200 میلی متر در سال است که از میانگین کشوری 200 میلی متر بیشتر است.
مدیر کل هواشناسی استان سمنان افزود: بر اساس نقشه های قبل نگاه کنی و قبل کشف کنی فصلی تا بهمن 95، بارندگی در استان 10 تا 20 درصد کاهش خواهد داشت.
وی از افزایش متوسط نیم تا یک درجه ای دما تا بهمن 95 گزارش کرد و تصریح کرد: این افزایش متوسط دما، به مفهوم بالا بودن دمای هوا در تمام روزهای زمستان و پاییز نیست، اما متوسط دمای زمستان 95 گرم تر خواهد بود.
مدیر کل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: این استان به دلیل واقع بودن در حاشیه کویر، جزو استان های خشک و نیمه خشک با اقلیم شکننده است.
حسنی غربا با اظهار این که نوع اقلیم استان سمنان به صورتی است که 60 درصد از بارش ها به صورت رگباری می بارد، افزود: بارش های رگباری حجم زیادی دارند، اما سطح مقطع آن کم است و این عامل سبب ایجاد سیل می شود و به تقویت آب سفره های زیرزمینی یاری نمیرساند.
وی خاطرنشان کرد: اقلیم استان سمنان جز متنوع ترین اقلیم های کشور است و اقلیم هایی مانند کویری، کوهستانی، جنگلی، متاثر از دریا را دارد و از مجموع اقلیم های موجود، فقط اقلیم ساحلی در استان وجود ندارد.
وی با اظهار این که استان سمنان از لحاظ ساعات آفتابی در خوب ترین شرایط قرار دارد، تشریح کرد: سمنان هم از لحاظ عرض جغرافیایی و هم از نظر ساعات آفتابی عالی است و برای تامین انرژی برق می توان از صفحه های خورشیدی و انرژی خورشید خوب ترین استفاده را برد.
حسنی غربا درباره شرایط آب و هوایی تابستان ٩٥ در استان سمنان، اظهار داشت: امسال تابستان دوام گرما بالا بوده است و در سه سال اخیر شرایط به گونه ای بود که تابستان های داغ داشته ایم و دلیل این نامگذاری افزایش دما بیش از حد دمای متوسط است.
وی با اشاره به روند افزایشی دما در تمام نقاط کره زمین، افزود: دلیل اصلی این افزایش دما، افزایش گازهای گلخانه ای کره زمین است.
مدیرکل هواشناسی تشریح کرد: تبعات گازهای گلخانه ای، افزایش دما، خشکسالی متمادی، سیل های سنگین و تحول اقلیم است.
حدود 55 درصد از استان سمنان را اقلیم های خشک و نیمه خشک تشکیل می دهد.

--- با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد ---

نگارش توسط : ايراندخت د.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

درونم خون شد از ناديدن دوست ««« »»» الا تعسا لايام الفراقنسخه نجات قسمت بحران خشکسالی سمنان، جابجایی آب خزر است


TT / 65 --- TP / 8%

گردآوری شده توسط : ايراندخت د.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : انتقال
برچسب ها : خشکسالی , نسخه , دریای , نجات

مطالب مرتبط