8+1 نشانه کمی آهن

8+1 علامت کمبود آهن

کمبود آهن یکی از شایعترین معضلات است. یک چهارم زنهایی که در سنین باروری هستند از کمبود این ماده معدنی عذاب میکشند. در این مطلب قصد داریم با 9 نشانه اخطار کننده این کمبود بیشتر آشنایی پیدا کنید. لطفاً با ما همراه باشید.

فاطمه مهدی پور -
تصویر و عکس شماره 1 ⇩

خستگی: شایعترین نشانه کمبود آهن

خستگی یکی از علائم رایج کمبود آهن بوده و هشداری است که شما را نسبت به امکان این کمبود آگاه می کند. پرسش اینجاست چرا کمبود آهن موجب خستگی می شود؟ چون این ماده معدنی در عملکرد نرمال عضلات، قلب و همچنین در ساخت گلبول های قرمز نقش دارد. در صورت بروز کمبود آهن، تعداد گلبول ها کاهش یافته، عضلات و قلب کم انرژی شده و فعالیتشان دچار مشکل می شود. در نتیجه خستگی فیزیکی بروز می کند. چنانچه احساس می کنید که به طور غیرعادی خسته هستید حتماً با یک پزشک مشورت کنید. امتحان خون ساده قادر هست کمبود آهن را مشخص کند. چنانچه میزان فریتین (پروتئین نگه دارنده آهن) و ترانسفرین (پروتئین جابجا کننده آهن در خون) کم باشد کمبود آهن محرز می شود.

ناخن های خمیده: نشانه کمبود آهن

بدن برای مهار عملکرد مغز به آهن نیاز دارد. کمبود آهن قادر هست باعث افت قدرت مغز به خصوص در افراد کهنسال شود. کم خونی ناشی از فقر آهن باعث می شود که اکسیژن منتقل کنی به مغز به درستی به ثمر نرسد

ظاهر و حالت ناخن ها قادر هست نمایان کننده سلامتی بدن باشد. وقتی که ناخن ها به شکل قاشق درمی آیند، نرم، شکننده و ترک خورده می شوند باید مراقب بود. کوئلونیشیا نام نوعی ناهنجاری است که در آن ناخن ها ظاهر قاشقی شکلی مییابند یکی از علائم زودهنگام نمایان کننده کمبود آهن است. بدن برای ساخت هموگلوبین که جابجا کننده اکسیژن به بافت های بدن است نیاز به آهن دارد. اکسیژن منتقل کنی نامناسب باعث بروز شکنندگی و ضعیف شدن ناخن ها و موها می شود. دلیل این که چرا ناخن ها به خاطر کمبود آهن تحول شکل می دهند هنوز به درستی مشخص نشده است. اما در هر حال آهن نقش نقش می داری در ساخت مو و ناخن دارد. خوشبختانه با تشخیص و درمان کمبود آهن ناخن ها به مرور به حالت عادی برمی گردند.

ریختن مو: یک نشانه زودهنگام

ریختن مو یکی از علائم زودهنگام کمبود آهن است. آهن نقش اهمیتی می داری در اکسیژن منتقل کنی به پیاز مو دارد. البته باید نقل کرد که ریختن موی شدید قادر هست مربوط به اختلالات تیروئید باشد. در این صورت نیز موها دچار ریختن می شوند. بنابراین خوب تر است به پزشک مراجعه کرده و امتحان خون بدهید تا میزان آهن و همچنین هورمون های تیروئیدتان چک شود.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس 8+1 نشانه کمبود آهن

رنگ پریدگی؛ نشانه کمبود آهن شدید

رنگ پریدگی صورت و مخاط بخصوص مخاط چشم جزو علائم کمبود آهن است که با تأخیر خود را بروز می دهد. رنگ پریدگی صورت و مخاط چشم در چهارچوب کم خونی قرار دارد و از افت میزان گلبول های قرمز ناشی می شود. کم خونی ناشی از فقر آهن شکل جدی تر کمبود آهن است. کاهش میزان هموگلوبین عامل رنگ پریدگی، نفس نفس زدن، تپش قلب و خستگی زیاد به حساب مییاید.

تاکی کاردی یا افزایش ضربان قلب: کمبود آهن در آخرین مراحل

در صورت بروز کمبود آهن، تعداد گلبول ها کاهش یافته، عضلات و قلب کم انرژی شده و فعالیتشان دچار مشکل می شود. در نتیجه خستگی فیزیکی بروز می کند

افزایش ضربان قلب و تپش قلب جزو نشانه دیرهنگام کمبود آهن است. تاکی کاردی به کم خونی ای مربوط می شود که در نتیجه کمبود شدید آهن بروز می کند. کاهش میزان گلبول های قرمز خود را با تپش قلب و همچنین سردرد و حتی ورم در اعضای پایین تنه بدن نمایان میکند. خوب تر است آگاهی بدارید که افت میزان گلبول های قرمز قادر هست نتیجه کمبود آهن و همچنین کمبود ویتامین B12 یا فولات باشد. شما با انجام امتحان خون قادر هستید کمبود هموگلوبین را شناسایی کنید. ریختن مو یا ناخن های شکننده نسبت به تاکی کاردی نشانه خاص تر مربوط به کمبود آهن به حساب مییایند.

لب های ترک خورده: نشانه رایج کمبود آهن

کمبود آهن اغلب به واسطه لب های ترک خورده و جراحت و ترک گوشه لب خود را نمایان میکند. کمبود آهن همچنین باعث می شود زبان قرمز، لیز و دردآور شده (گلوسیت) شده و مخاط دهان دچار اریتم یا سرخی ناشی از احتقان مویرگ ها شود. آهن نقش نقش می داری در سوخت و ساز بافت ها برای احیای با سرعت دارد. بنابراین چنانچه احساس کردید که قوه چشایی تان نیز دچار مشکل شده است قادر هستید به کمبود آهن شک کنید.
مصرف مکمل آهن به کمبود این ماده معدنی پایان می دهد. باید آگاهی بدارید که کمبود توسعه یافته آهن در افراد دخانیاتی و الکلی رایج تر بوده و با احتمال سرطانی شدن بافت های پشت گلو همراه است.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس 8+1 نشانه کمبود آهن

نفس نفس زدن: نشانه کم خونی

افرادی که با کمترین فعالیت بدنی به نفس نفس می افتند باید بیشتر مراقب تندرستی شان باشند. در این صورت امکان می دارد پای کمبود شدید آهن در میان باشد. نفس نفس زدن یکی از علائم نمایان کننده کم خونی است که مرحله دیرهنگام کمبود آهن است. افت میزان هموگلوبین منشأ این نفس نفس زدن است. در این صورت مجموع ارگان های بدن دچار کمبود اکسیژن می شوند و در نتیجه نفس نفس زدن، خستگی، تپش قلب و غیره بروز می کند.

افت عملکرد مغزی: نتیجه کمبود آهن؟

چنانچه احساس کردید که قوه چشایی تان نیز دچار مشکل شده است قادر هستید به کمبود آهن شک کنید

بدن برای مهار عملکرد مغز به آهن نیاز دارد. کمبود آهن قادر هست باعث افت قدرت مغز به خصوص در افراد کهنسال شود. کم خونی ناشی از فقر آهن باعث می شود که اکسیژن منتقل کنی به مغز به درستی به ثمر نرسد. البته در خصوص رابطه افت عملکرد مغز و کمبود آهن نیاز به بررسی های تکمیلی وجود دارد. محققان در خصوص علائم دیگر تأکید بیشتری دارند.

سندرم پاهای بی قرار: پای کمبود آهن در میان است؟

سندرم پاهای بی قرار یک آشفتگی عصبی است که باعث حرکات غیرقابل مهار در پاها در خلال استراحت کن می شود. به همین دلیل نیز فرد، استراحت کن بی کیفیتی را مییازماید. محققان به این نتیجه رسیده اند که سندرم پاهای بی قرار اغلب با کمبود شدید آهن رابطه دارد. البته رابطه نگاه کن این دو هنوز به درستی مشخص نشده است اما محققان عقیده دارند که این مسئله قادر هست از نقش آهن در عملکرد سیستم عصبی مرکزی ناشی شود.


----------------------------------------------------

متن از : اردلان گ.

تغذیه و بیماری ها در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

قدت گفتم که شمشاد است بس خجلت به بار آورد ««« »»» که اين نسبت چرا کرديم و اين بهتان چرا گفتيم8+1 نشانه کمی آهن


TT / 175 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : اردلان گ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : علامت
برچسب ها :

مطالب مرتبط