عزت نفس؛ کلید کامیابی آدم

عزت نفس؛ کلید موفقیت انسان

تصویر و عکس عزت نفس؛ کلید موفقیت انسان
محمد تکلو کارشناس روان‌شناسی با اشاره به تعریف عزت‌نفس یا حرمت‌نفس و تأثیر آن بر زندگی فرد، بیان داشت: عزت‌نفس در واقع یک حس درونی است که در ضمیر ناخودآگاه فرد از همان ابتدای خردسالی شکل می‌گیرد و کسی که عزت‌نفس نداشته باشد نمی‌تواند خواسته‌های خود را در زندگی عملی کند.
وی با تأکید براینکه عزت‌نفس به معنای شناخت قدرتمندی‎ها، استعداد، باور و اعتقادی است که فرد نسبت به خود دارد، تصریح کرد: افرادی که عزت‌نفس یا حرمت‌نفس ندارند از لحاظ روحی بسیار حساس و شکننده‌اند و چون در زندگی احساس خلاء می‌کنند به دیگران وابسته هستند و همیشه احساس بدی نسبت به خود دارند و وجود خود را بی ارزش می‌دانند.
این کارشناس در ادامه نقل کرد: این افراد توانایی‌های خود را باور نداشته و همیشه خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و با کوچولو ترین نظر منفی از جانب دیگران دچار اختلال روحی می‌شوند.
تکلو اضافه کرد: افراد باید سعی کنند با شناخت توانایی‌های خود حرمت‌نفس یا عزت‌نفس خود را زیاد کنند و به خود اعتماد داشته باشند و سعی کنند شرایط زندگی خود را آنگونه که هست بپذیرند و هیچ‌وقت خود را بادیگران مقایسه نکنند.
وی در پایان نقل کرد: در خانواده والدین نقش نقش می داری در تربیت فرزندان و داشتن حرمت‌نفس افراد دارند آنها باید بکوشند بچه شان را تشویق کنند و از شرطی کردن آنها بپرهیزند.

————————————-

تهیه شده توسط : دل آرام د.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مرا از توست هر دم تازه عشقی
««« »»»
تو را هر ساعتی حسنی دگر باد

عزت نفس؛ کلید کامیابی آدم

TT / 22 — TP / 10%

نظر دهید