نقشه دایره ای شهر بغداد (3 عکس)

نقشه دایره ای شهر بغداد

عباسیان امویان را شکست دارند و منصور مرکز خود را برای حکومت می درخواست. او سایتی حدود 30 کیلومتری شمال پایتخت ساسانیان، تیسفون در امتداد ساحل دجله برگزید و دیزاین و ساخت و ساز آن را شروع کرد.
شهر بغداد در قرن هشتم میلادی به عنوان پایتخت خلافت عباسیان توسط خلیفه آن ها منصور بنا شد. عباسیان امویان را شکست دارند و منصور مرکز خود را برای حکومت می درخواست. او سایتی حدود 30 کیلومتری شمال پایتخت ساسانیان، تیسفون در امتداد ساحل دجله برگزید و دیزاین و ساخت و ساز آن را شروع کرد.
منصور می درخواست بغداد یک شهر تمام عیار و پایتخت حکومت اسلامی عباسیان شود. به این منظور او هزاران سازنده، مهندس، نقشه بردار، نجار، آهنگر و بیش از صدها هزار کارگر را از سر تا سر امپراتوری عباسی به این ناحیه آورد. او با منجمان رایزنی کرد و باتوجه به پیشنهاد آن ها، نخستین آجر را در 30 جولای سال 762 قرار داد.
شهر اصلی به شکل دایره ای به کشور قطر 2 کیلومتر دیزاین شد. شکل دایره ادای احترام خلیفه به آموزه های هندسی اقلیدس بود که درباره آن خوانده بود و آن را تحسین می کرد. در مرکز شهر دو تا از خوب ترین آپارتمانهای شهر واقع بودند: مسجد بزرگ و اقامتگاه خلیفه. در پیرامون کاخ خلیفه و مسجد یک گردشگاه و یک ساختمان رو به آب موجود بود که تنها خلیفه مجوز داشت در آن اسب سواری کند. در جوار این محوطه عظیم قصر، قصرهای فرزندان خلیفه، منزلهایی برای اعضای سلطنتی و خدمتکاران و مطبخهای خلیفه، سربازخانه هایی برای سواره نظام ها و دیگر ادارات دولتی واقع بودند، این ناحیه مرکزی توسط دیوارهای داخلی حفاظت می شد. محله های حیات و آپارتمانهای تجاری در انگشتری بین دیوار خارجی شهر و دومین دیوار گرد مقاوم ساخته شده بودند. دیوار خارجی 30 متر بلندی و 44 متر ضخامت و برج و بارو و سنگر داشت. شهر به وسیله دو خیابان عمودی متقاطع به چهار قسمت تقسیم می شد و چهار دروازه داشت. هریک از چهار دروازه به سوی یک شهر فرق داشتند: بصره، کوفه، خراسان و دمشق. دروازه ها به یک خیابان مسقف گشوده میشدند که در سر تا سر حلقه مسکونی خارجی کشیده شده بودند.
متاسفانه به روز هیچ چیزی از این شهر باقی نمانده است. واپسین باقیمانده های شهر دایره ای منصور در اوایل سال 1870 خرابی شد یعنی وقتی که مدحت پاشا حاکم عثمانی بغداد شد. مدحت پاشا علاقه کمی به حفظ تاریخ داشت، اما در کل اصلاحات بزرگی برای بغداد و کشور عراق به انجام رساند و چهره شهر را عوض کرد. او مدارس و موسسات تعلیمی بی تعدادی ساخت که هیچ کدام در بغداد موجود نبودند، هم چنین بیمارستان، انبار خوراکی، پارک های عمومی و دستگاه تامین آب، جاده و پل. او اصلاحات ارضی و مقررات مالیاتی بوجود آورد و عشایر را به یکجانشینی و کشاورزی تشویق کرد. سه سالی که مدحت پاشا فرمانروا بود اصلیترین سال های تاریخ مدرن بغداد تلقی میشوند.
تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس نقشه دایره ای شهر بغداد
تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس نقشه دایره ای شهر بغداد

********************

تهیه کننده : ارجمند ش.

مطالب جالب و شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به نيم شب اگرت آفتاب می‌بايد ««« »»» ز روی دختر گلچهر رز نقاب اندازنقشه دایره ای شهر بغداد (3 عکس)


TT / 95 --- TP / 19%گردآوری شده توسط : ارجمند ش.
تاریخ گردآوری : 2016-11-04
در دسته بندی : نقشه
برچسب ها : دایره
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :