نقطه عطف استراتژیک در روابط مصر و سوریه

نقطه عطف استراتژیک در روابط مصر و سوریه

سفر رسمی سرلشگر «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به قاهره و دیدار وی با «خالد فوزی» معاون رئیس دستگاه امنیت ملی مصر نقطه عطفی دارای ابعاد استراتژیک در روابط دوجانبه است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شبکه المیادین با اشاره به سفر سرلشگر مملوک به قاهره و دیدار وی با مقامات مصری از جمله معاون رئیس دستگاه امنیت ملی مصر، آن را نقطه عطف استراتژیک در روابط بین سوریه و مصر برشمرد.

المیادین نوشت: چه بسا قاهره این نقطه عطف را با پایان دادن به نوعی رابطه که طی سال های گذشته به دلیل قطب بندی های منطقه ای و عربی و اعمال فشار بر قاهره در پرونده سوریه، پنهانی و در حد حدس و گمان باقی مانده بود، آغاز کرد.

بر اساس این گزارش، مسئولان ارشد دمشق درباره آغاز این مرحله از روابط با قاهره گفته اند که این مرحله ثمره 5 سال تعامل با درایت و آرامش اعصاب با یک قطب اصلی جهان عربی است و شاید به همین دلیل است که دمشق همواره سعی کرده است کانال های محرمانه یا غیر محرمانه با قاهره را به خصوص در اوج انزوایی که محور خلیج فارس سعی داشت از طریق اتحادیه عرب بر سوریه تحمیل کند، حفظ نماید.

سرلشگر مملوک یک شخصیت امنیتی بزرگ است که برای احیای روابط با کشورهای بزرگ منطقه دست روی پرونده های اساسی گذاشته است و احتمالا یک سال قبل نیز وی و تیم همراهش که از مسئولان امنیتی سوریه هستند به قاهره سفر کرده اند اما سرلشگر مملوک یک شخصیت سیاسی نیز هست و آنچه در این دیدارها مطرح شده تنها به همکاری امنیتی و مبارزه با تروریسم منحصر نمی شود بلکه به احیای هماهنگی سیاسی با مهم ترین پایتخت عربی مربوط می شود که این امر بازگشت قاهره و دمشق به آغوش یکدیگر با وجود همه تلاش ها برای ایجاد جدایی بین آن دو را تقویت می کند. در مقابل قاهره نیز با وجود کاهش ایفای نقش آن در پرونده های منطقه اما طرفداری از دیدگاه سوریه مبنی بر اینکه راه حل سیاسی تنها راه برون رفت از بحران کنونی سوریه است، انتخاب کرد همچنانکه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر نیز بارها بر این مسئله تاکید کرده و گفته است که بقای دولت سوریه، ضامن امنیت ملی مصر است.

در همین رابطه برخی منابع عالی رتبه گفتند: این سفر آغازی برای بازگشت مصر به خط عربی و ملی است تا در قضایا و حوادث منطقه موثر واقع شود و این سفر یک سفر سیاسی و امنیتی است که طی آن به مسائل زیادی پرداخته شده و مهم ترین آن مبارزه با تروریسم و هماهنگی بین دو طرف در این مسئله است و گذشته از آن اعلام این مطلب که این سفر با هماهنگی دو طرف صورت گرفته حاوی پیام سیاسی است.

این سفر نخستین سفر یک مسئول امنیتی سوریه نیست و از زمان آغاز بحران سوریه، چنین سفرها و هماهنگی امنیتی بین دو طرف قطع نشده است.

در واقع وجوه مشترک بین دو طرف در پیوند امنیت منطقه ای بسیار زیاد است و عنصر نزدیکی روسیه و مصر با ابعاد سیاسی آن نیز به این وجوه مشترک اضافه شده است همچنانکه این مسئله را در درخواست روسیه برای مشارکت مصر در نشست لوزان و نیز اعطای رأی مصر به طرح پیشنهادی روسیه در شورای امنیت می توان مشاهده کرد.

*******************

متن از : شهناز ع.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مگر که لاله بدانست بی‌وفايی دهر ««« »»» که تا بزاد و بشد جام می ز کف ننهادنقطه عطف استراتژیک در روابط مصر و سوریه


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : شهناز ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : استراتژیک

مطالب مرتبط