هیچ نهادی در شرایط کنونی متولی حوزه روستایی نیست

هیچ نهادی در شرایط کنونی متولی حوزه روستایی نیست

رئیس مجلس گفت: باید میزان اعتبارات توسعه طرح‌های روستایی در برنامه ششم توسعه مشخص شود.

به گزارش گروه پارلمانی باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا»، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز(چهارشنبه 28 مهر) با رئیس و معاونان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه روستاها، گفت: در مسئله روستاها، موضوع ایجاد چرخه اقتصادی دارای اهمیت است.

رئیس مجلس ادامه داد: مرکز پژوهشها و مجلس، مطالعاتی را صورت داده که براساس آن گزارش باید ظرفیتهای هر روستا در حوزه گردشگری، معدن و صنعت شناسایی شود، حال اگر اینگونه صورت گرفته و برای هر روستا شناسنامه اقتصادی طراحی شود، آن وقت روستاها آباد می شوند.

لاریجانی تصریح کرد: قطعاً باید نهادی تولیت این حوزه را برعهده گیرد تا امور روستاها در تمام حوزه ها پیش برود، مدیریت روستاها با مدیریت شهرها متفاوت است.

وی تأکید کرد: در شرایط کنونی به حوزه برنامه ریزی و اجرا در روستاها توجه کافی نمی شود.

رئیس مجلس با اشاره به گزارش ارائه شده درباره برنامه ریزی بنیاد مسکن برای ایجاد و اجرای طرح منظومه های روستایی، گفت: قطعا توسعه روستاها به چنین طرحهایی نیازمند است تا تمام ظرفیتهای روستاها شناسایی شده و برای توسعه آن برنامه ریزی شود.

لاریجانی با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره وضعیت اعتباری بنیاد مسکن برای توسعه روستاها، افزود: باید میزان اعتبارات که برای اجرای طرحهای مذکور نیاز است، مشخص شود، تا در برنامه ششم توسعه برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.

همچنین در این دیدار علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در سخنانی، گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در چند سال اخیر اقدامات خوبی را در توسعه روستاها، به ویژه تقویت گردشگری صورت داده است، به طوری که در 2 سال اخیر حدود 640 مسجد، 592 خانه عالم، 373 خانه بهداشت، 39 مدرسه و 159 مرکز ورزشی ایجاد شده است.

وی با اشاره به کمبود اعتبار برای توسعه روستاها، گفت: پیشنهاد ما این است که اعتباری از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده به این امر اختصاص یابد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به طراحی طرح منظومه های روستایی، افزود: اجرای این طرح توسعه اقتصادی و اشتغالزایی را در روستاها به دنبال دارد.

تابش ادامه داد: در بحث مسکن روستایی کارهای خوبی از سال 84 تاکنون صورت گرفته است، به طوری که از حدود 5 میلیون مسکن در روستاها، یک میلیون و هشت هزار خانه ساخته شده است.

وی افزود: در بحث بازسازی پس از حوادث نیز کار در بنیاد مسکن نهادینه شده است، در این سالها بیش از سیزده هزار میلیارد تومان وام کم بهره برای مسکن روستاها پرداخت شده است. در مورد مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز بیش از 80 درصد خانه ها ساخته شده و تحویل صاحبان آنها شده است.

***با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد***

نگارنده: رويا ذ.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاها اگر به عرش رسانم سرير فضل ««« »»» مملوک اين جنابم و مسکين اين درمهیچ نهادی در شرایط کنونی متولی حوزه روستایی نیست


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : رويا ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سیاسی
برچسب ها : کنونی , روستایی , متولی

مطالب مرتبط