هیچ نهادی متولی حوزه روستایی نیست/ به حوزه برنامه ریزی و اجرا در روستاها توجه کافی نمی شود

هیچ نهادی متولی حوزه روستایی نیست/ به حوزه برنامه ریزی و اجرا در روستاها توجه کافی نمی شود

خبرگزاری فارس: هیچ نهادی متولی حوزه روستایی نیست/ به حوزه برنامه‌ریزی و اجرا در روستاها توجه کافی نمی‌شود

رئیس مجلس با اظهار این که در شرایط کنونی هیچ نهادی دقیقا متولی حوزه روستایی نیست، تصریح کرد: قطعاً باید نهادی تولیت این حوزه را برعهده گیرد تا امور روستاها در تمام حوزه‌ها به جلو برود.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی پس از ظهر امروز با رئیس و معاونان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دیدار و مکالمه کرد.

لاریجانی با اشاره به اهمیت جایگاه روستاها، گفت: در مسئله روستاها، موضوع ایجاد چرخه اقتصادی در بر می داری اهمیت است. مرکز پژوهش ها و مجلس مطالعاتی را صورت داده که بر اساس آن گزارش باید ظرفیت های هر روستا در حوزه جهانگردی، معدن و صنعت تشخیص داده شود حال اگه این طوری صورت گرفته و برای هر روستا شناسنامه اقتصادی دیزاین شود، آن زمان روستاها آباد می شوند.

رئیس مجلس با اظهار این که در شرایط کنونی هیچ نهادی دقیقا متولی حوزه روستایی نیست، تصریح کرد: قطعاً باید نهادی تولیت این حوزه را برعهده گیرد تا امور روستاها در تمام حوزه ها به جلو برود.مدیریت روستاها با مدیریت شهرها فرق می دارد. در شرایط کنونی به حوزه برنامه ریزی و اجرا در روستاها توجه کافی نمی شود.

وی با اشاره به گزارش ارائه شده درباره برنامه ریزی بنیاد مسکن برای ایجاد و اجرای طرح منظومه های روستایی، گفت: قطعا توسعه روستاها به چنین نقشهایی نیازمند است تا تمام ظرفیت های روستاها تشخیص داده شده و برای توسعه آن برنامه ریزی شود.

لاریجانی با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره حالت اعتباری بنیاد مسکن برای توسعه روستاها، افزود: باید میزان اعتبارات که برای اجرای طرح های مذکور نیاز است، معلوم شود، تا در برنامه ششم توسعه برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.

در این دیدار علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، گفت: این بنیاد در چندین سال اخیر اقدامات خوبی را در توسعه روستاها به مخصوص تقویت جهانگردی صورت داده است، به طوری که در 2 سال اخیر حدود 640 مسجد، 592 خانه عالم، 373 خانه بهداشت، 39 مدرسه و 159 مرکز ورزشی به وجود آمده است.

وی با اشاره به کمبود اعتبار برای توسعه روستاها، گفت: توصیه ما این است که اعتباری از محل درآمدهای مالیات بر ارزش اضافه کرده به این امر اختصاص کشف کند.

وی با اشاره به دیزاین طرح منظومه های روستایی افزود: اجرای این طرح توسعه اقتصادی و اشتغال زایی را در روستاها به دنبال دارد.

تابش ادامه داد: در بحث مسکن روستایی کارهای خوبی از سال 84 تاکنون صورت گرفته است به طوری که از حدود 5 میلیون مسکن در روستاها یک میلیون و هشت هزار خانه ساخته شده است.

وی افزود: در بحث نو سازی پس از حوادث نیز کار در بنیاد مسکن نهادینه شده . در طی این سالها بیش از سیزده هزار میلیارد تومان وام کم بهره برای مسکن روستاها توجه کرد شده است. در رابطه با مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر بیش از 80 درصد خانه ها ساخته شده و تحویل صاحبان آن شده است.

—لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد—

تهیه از : آذرخش س.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

امروز که در دست توام مرحمتی کن
««« »»»
فردا که شوم خاک چه سود اشک ندامت

هیچ نهادی متولی حوزه روستایی نیست/ به حوزه برنامه ریزی و اجرا در روستاها توجه کافی نمی شود

TT / 54 — TP / 11%

نظر دهید