نوین سازی روش تأمین مصالح زیرساخت تأسیسات دریایی/ بروکراسی سازمان بنادر در صدور مجوز پرچم کشتی ها

نوین سازی روش تأمین مصالح زیرساخت تأسیسات دریایی/ بروکراسی سازمان بنادر در صدور مجوز پرچم کشتی ها

نوین‌سازی تأمین سیمان تخصصی نکته نیاز زیرساخت‌های سکوهای نفتی و تأسیسات دریایی با بهره گیری از کشتی‌های فله‌بر هوشمند و نقد از تعلل سازمان بنادر در صدور مجوز پرچم برای مالکان ایرانی کشتی‌ها از مسائلی بود که در نمایشگاه صنایع دریایی مطرح شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد محمدحسین جهانیان امروز در حاشیه هجدهمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی در جمع خبرنگاران بیان کرد: برای ساخت و سازهای عمرانی، آپارتمانی، مصارف عمرانی نفتی به خصوص شرکت های وابسته وزارت نفت و شرکت های تزریقات زیرآبی سیمان در حوزه تاسیسات دریایی، مصرف سیمان در کشورمان زیاد است.

وی ادامه داد: یک سری از سیمان ها در کشور تولید می شود و برخی از انواع سیمان های تخصصی در خارج کشور نظیر کشورهای حاشیه خلیج فارس تولید شده که عمده سیمان تخصصی دریایی از راس الخیمه تامین می شود.

این فعال حوزه حمل و نقل دریایی کشور گفت: در این کشورها تولید سیمان تخصصی ویژه استفاده در آبهای شور و برای به کارگیری در تاسیسات دریایی انجام می شود، خلال آن که به سیمان تولیدی کشورمان نیز نیاز دارند؛ در این زمینه در قبال صادرات سیمان به این کشورها سیمان تخصصی ویژه زیرساخت تاسیسات دریایی وارد کشور می شود.

جهانیان بیان کرد: هم اکنون انتقال چنین سیمان هایی به کشورمان با بهره گیری از دستگاه حمل ونقل جاده ای و دریایی انجام می شود، به صورتی که از کارخانه پس از بسته بندی به صورت جمبوبگ از طریق جاده به اسکله جابه مکان می شود، این سیمان ها از آنجا بارگیری شده و پس از آن با کشتی به بنادر کشورمان می آید، در بنادر کشور نیز پس از تخلیه توسط ناوگان جاده ای بارگیری شده و به سمت محل دپو می رود.

وی ادامه داد: سپس هنگام نیاز این سیمان تخصصی دوباره از طریق جاده به اسکله آمده و پس از آن از طریق کشتی های کوچولو که امکان پهلوگیری در سکوهای نفتی را دارند تا نزدیکی سکوهای رسانده میشود؛ این تعدد ناوگان مخارجهای حمل سیمان را زیاد کرده به طوری که مخارجهای شرکت های سازنده و دولت در تکمیل زیرساخت های دریایی افزایش کشف میکند.

عضو هیئت مدیره شرکت آلفا مارین کیش اضافه کرد: زمانی متوجه شدیم کشور با چنین مخارجهای سنگین حمل سیمان ویژه تاسیسات دریایی روبرو است، بر آن شدیم در راستای کاهش مخارجهای تکمیل زیرساخت های دریایی «کشتی ویژه فله بر سیمان مجهز به دستگاه تخلیه اسکرو کمپرسور» را وارد آبهای کشورمان کنیم.

جهانیان گفت: بر این اساس دو فروند از شناورهای مذکور خریداری و وارد ناوگان شد؛ با ورود این شناورها هزینه حمل سیمان ویژه تاسیسات دریایی در هر تن تا 50 درصد کاهش کشف میکند، به این ترتیب پس از بارگیری از کشور مبدا از طریق این شناورها بدون واسطه تا دو می‌ خواهی تاسیسات دریایی رسانده میشود.

وی با بیان اینکه سیمان از طریق این کشتی ها به طور مستقیم تحویل به کار برنده می شود، بیان کرد: کاهش هزینه ها و بکارگیری سیمان جدید و زنده در راستای ارتقای بهره وری سیمان از مزیت های بهره گیری از این نوع کشتی هاست.

به نقل کرده جهانیان با بکارگیری این کشتی های هوشمند، سیمان دیگر در انبارها نمی ماند و 24 ساعت پس از تولید به دست حوزه مصرف می رسد.

این فعال حوزه حمل و نقل دریایی کشور بیان کرد: این کشتی ها در بارگیری، حمل و تخلیه کاملا هوشمند عمل می کنند خلال آن که آلایندگی زندگی کرد محیطی آنها صفر است در حالی که در بهره گیری از کشتی های باستانی در هر هزار تن بیش از 10 تا 20 تن پِرت سیمان وجود دارد که هر کیلوگرم آن آثار مخرب زندگی کرد محیطی طولانی مدت و غیرقابل جبرانی را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه هر کدام از شناورها 1000 تن ظرفیت دارند، گفت: این کشتی توانایی آن را دارد که در وسط دریا به صورت دپو برای استفاده سکوها عمل کند.

جهانیان اضافه کرد: در دستگاه های کهنه برای حمل سیمان های ویژه تأسیسات دریایی به میزان 100 تن، ضروری بود یک فروند کشتی 400 مایل نگاه کن سرزمین عمده و سکو و تأسیسات دریایی تردد کند و بیش از 50 هزار دلار هزینه روی دست به کار برنده قرار میدهد، اما با توانایی دپو شدن سیمان در این شناورها در فاصله دو می‌ خواهی تاسیسات دریایی انتقال سیمان فقط روزانه 2500 دلار هزینه دارد و این خود حرکتی در مسیر اقتصاد مقاومتی است.

وی نوین سازی روش تأمین زیرساخت سکوهای نفتی را از دیگر مزایای این کشتی ها عنوان کرد.

* تعلل سازمان بنادر در صدور مجوز پرچم برای مالکان کشتی های ایرانی

جهانیان بیان کرد: ما شرکتی ایرانی هستیم و تمایل داریم کشتی هایمان تحت پرچم ایرانی کار کنند؛ از دو فروند کشتی مذکور یک فروند تحت پرچم کشورمان است و برای صدور مجوز پرچم کشتی دوم به سازمان بنادر خواست داده ایم اما بروکراسی این سازمان بسیار پیچیده است و صدور مجوز را وقت بر کرده است.

وی ادامه داد: طولانی شدن وقت موجب کاهش بهره وری کشتی ها می شود، در حالی که تاسیسات دریایی به صورت روزانه به این نوع سیمان نیاز دارند و این موجب افزایش هزینه ساخت و کاهش کیفیت ساخت می سود.

این فعال حمل و نقل دریایی اضافه کرد: تا مجوز پرچم دوم از سوی سازمان بنادر برای کشتی دوم صادر نشود به مثابه این است که این کشتی اموال کشور دیگری است.

وی یادآور شد: حدود سه ماه قبل خواست صدور مجوز را به سازمان بنادر داده ایم که هنوز جوابی نگرفته ایم در حالی که چنین مجوزهایی در کشورهای دیگر 24 تا 48 ساعت صادر می شود.

وی اضافه کرد: فعلا کشتی ما منتظر تشکیل کمیسیون سازمان بنادر دریانوردی است که امیدواریم با صدور مجوز توسط سازمان شاهد ارتقای بهره وری چنین سرمایه هایی باشیم.

_________________________________

تهیه و تدوین: فرنوش ط.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کسی گيرد خطا بر نظم حافظ ««« »»» که هيچش لطف در گوهر نباشدنوین سازی روش تأمین مصالح زیرساخت تأسیسات دریایی/ بروکراسی سازمان بنادر در صدور مجوز پرچم کشتی ها


TT / 112 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : فرنوش ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : مجوز
برچسب ها : مصالح , پرچم , سازمان , تأمین , بنادر , بروکراسی , تأسیسات

مطالب مرتبط