نکته هایی دلچسب در زمینه بیماری سنگ کلیه

نکاتی جالب درباره سنگ کلیه

سنگ کلیه که نفرولیت هم نامیده می شود، جسم سختی است که از املاح موجود در ادرار تشکیل می شود. اغلب بیماران مبتلا به سنگ کلیه معمولا در سال های نخست بلوغ هستند و حداکثر شیوع سنی آن حدود 28 سالگی است. به طور کلی سنگ های کلیه در مردان چهار برابر بانوان شایع هستند.

زینب حکیمی -

دانشمندان در طی یک تحقیق این موضوع را مطرح کردند که می توان با تکان دادن شدید بدن به دفع سنگ کلیه کمک کرد. از این رو بازی های شهربازی را اثرگذار آگاهی داشتند. اما این موضوع درد شدیدی بوجود مییاورد، گاهی اجازه تحرک را به فرد نمی دهد و نمی شود آن را بسیار علمی دانست. در این مطلب به نکاتی درباره ی سنگ کلیه و روش های جالب برای دفع آن اشاره خواهیم کرد.

همه سنگ های کلیه یکسان نیستند

احتمالا اغلب شما مییاندیشید همه ی سنگ های کلیه، کلسیمی هستند. البته رایجترین نوع سنگ های کلیه همین نوع است و اختلالات متابولیک، عوامل تغذیه ای و جراحی بای پس روده قادر هست خطر ابتلا به آن را زیاد کند.

نوع دیگر، سنگ های استروویت هستند که توسط یک عفونت مانند عفونت ادراری به وجود مییایند و قادر هستند به سرعت رشد کنند.

کم آبی بدن، نقرس و دیگر عوامل ژنتیکی قادر هستند به تشکیل سنگ کلیه از نوع اوریک اسید ختم شوند. در نهایت سنگ های سیستین که در اثر یک آشفتگی ژنتیکی تشکیل می شوند که در طی آن کلیه ها مقادیر بیش از حدی از آمینو اسید را منتشر میکنند.

سنگ های قرار می داری هیچ دردی بوجود نمییاورند

گاهی اوقات بیماران مییاندیشند که قادر هستند حرکت سنگ و یا لبه ی تیز آن را احساس کنند. ولی این طور نیست. درد وقتی رخ می دهد که سنگ از کلیه به درون میزنای بیفتند و در آن جا گیر کرده و انسداد بوجود آورد. حالب (میزنای) مجرایی است که ادرار را از کلیه به سمت مثانه می برد.

مصرف بیش از حد کره ی بادام زمینی قادر هست موجب ابتلا به سنگ کلیه شود

اگه شما مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستید، سطح زیاد اگزالات مواد غذایی به همراه کلسیم موجود در ادرار قادر هست در کلیه ایجاد سنگ نماید.

غذاهای غنی از اگزالات شامل اسفناج، ریواس، شکلات، قهوه و کره بادام زمینی است. نگران نباشید تنها در صورت مصرف بیش از اندازه ی این مواد غذایی امکان می دارد به سنگ کلیه دچار شوید، آن هم اگه مستعد ابتلا به آن باشید. در خلال رژیم غذایی سرشار از اگزالات، تنها یک عامل خطر ابتلا به سنگ کلیه است.

مکانی که در آن میزیید امکان می دارد موجب افزایش میزان ابتلا به سنگ کلیه شود

اورولوژیست ها معتقدند زندگی در جاهایی با آب و هوای گرم که باعث کم آبی بدن می شود، خطر ابتلا به سنگ کلیه را زیاد میکند، زیرا وقتی که بدن شما دچار کم آبی می شود، مواد اضافی بدن در کلیه ها باقی می مانند و در نهایت تشکیل سنگ می دهند. بنابراین منطقی است که این مریضی در نواحی گرم و در تابستان شایع تر باشد.

ارتباط جنسی امکان می دارد به دفع سنگ یاری رساند

مقاربت جنسی امکان می دارد در عبور سنگ های کوچولو کلیه مفید باشد. دانشمندان حدس می زنند که این مسئله قادر هست به خاطر انتشار اکسید نیتریک باشد. اکسید نیتریک یک ماده شیمیایی است که موجب نعوظ و استراحت ماهیچه های بدن می شود.

متخصصان پیشنهاد میدهند که افراد مبتلا به سنگ کلیه، 2 تا 3 واحد لبنیات در روز مصرف نمایند.اما مصرف مکمل های کلسیمی برای این افراد مضر است

نظریه این است که اکسید نیتریک باعث آرامش شده و به حالب اجازه می دهد که به اندازه ی کافی گشاد و شل شود و سنگ به آسانی از آن عبور نماید. البته هنوز نتیجه این تحقیقات به طور کامل تایید نشده است.

کلسیم دشمن شما نیست

دیگر این روش کهنه شده است که جلوی مصرف لبنیات توسط فرد مستعد سنگ کلیه را بگیریم. در واقع اگه فرد مصرف کلسیم را کم کند، در عوض به جذب بیشتر اگزالات در بدن یاری رسانده است (که اگزالات زیاد در بدن خود باعث تشکیل سنگ کلیه می شود) .

همچنین بدن برای حفظ استخوان ها به کلسیم نیاز دارد به خصوص این نیاز در بانوان یائسه شدیدتر است. اورولوژیست ها پیشنهاد میدهند که افراد مبتلا به سنگ کلیه، 2 تا 3 واحد لبنیات در روز مصرف نمایند.

اما مصرف مکمل های کلسیمی برای افراد مبتلا به سنگ کلیه پیشنهاد داده نمیشود، زیرا کلسیم موجود در داروها به روش کلسیم موجود در مواد غذایی به سوی خود کشیده نمیشود و در نهایت حجم آن در ادرار بالا برده میشود که امکان می دارد به تشکیل سنگ منجر گردد.

آشامیدن لیموناد (عصاره ی لیمو ترش) به پیش گیری از تشکیل سنگ یاری میرساند

آشامیدن لیموناد (یا عصاره لیموترش) قادر هست به پیش گیری از سنگ های کلیوی اوریک اسیدی یاری رساند. لیمو حاوی غلظت بالایی از سیترات، یک کنترل کننده تشکیل سنگ کلیه، است و حتی قادر هست با قلیایی کردن ادرار، سنگ اسید اوریک را در خود حل کند.

-براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد-

تهیه کننده: فرشيد و.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشم خود را گفتم آخر يک نظر سيرش ببين ««« »»» گفت می‌خواهی مگر تا جوی خون راند ز مننکته هایی دلچسب در زمینه بیماری سنگ کلیه


TT / 116 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : فرشيد و.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : کلیه
برچسب ها :

مطالب مرتبط