روش هایی برای رهایی از دلهره (2 عکس)

راهکارهایی برای رهایی از استرس
تصویر شماره 1 ⇩

سبک زندگى و باورهاى ما سبب ایجاد زندگی شاد یا استرس میشوند

به اعتقاد روانشناسان سبک زندگى و باورهاى ما سبب ایجاد زندگی شاد یا استرس میشوند و میبایست بدانیم تغییرات به ظاهر کوچک حوادث شیرینی درپی خواهد داشت.

به اعتقاد روانشناسان این سبک زندگی و باورهای ماست که زندگی شاد و بی دلهره ای ایجاد می‌کند؛ یعنی گاه تنها کفایت می کند تا سبک زندگی ما تغییر کند. گاه تغییرات به ظاهر کوچک، حوادث شیرینی درپی خواهد داشت. مثل:

در مورد این که چه چیزی شما را خوشحال می‌کند، با جدیت اندیشید: در این جهان بزرگ چیزهای فراوانی می باشند که مایه شادی ما می‌شوند. تنها کفایت می کند با دقت به آن ها اندیشیده و برای دستیابی به آن ها برنامه‌ریزی کنید. دستیابی به این اهداف، احساس خوبی در شما بوجود خواهد آورد.

با افراد مثبت و شاد رفت‌وآمد کنید:

حتماً شما هم این ضرب‌المثل را شنیده‌اید؛ کمال هم‌نشین در من اثر کرد. این مورد را به یاد داشته باشین که حال خوب و بد، به‌ صورت مسری به پیرامون سرایت می‌کند؛ چنانچه با اشخاصی که دائم از معضلات شکایت می‌کنند رفت‌وآمد کنید، انتظار حال خوب انتظار زیادی است. بعد از همین حالا تلاش کنید با افراد مثبت معاشرت کنید تا سرزندگی آن ها به شما هم سرایت کند.

روزانه برای خود شما زمان بگذارید:

گاه کارهایی که به ظاهر کوچک و بی‌اهمیت می باشند؛ مثل پیاده‌روی، یک شام خوب، حرف با یک دوست و... می‌تواند حال ما را خوب کند. اثر این کارهای به ظاهر کوچک بر شادی ما، فوق‌العاده است. لیستی از این کارهای کوچک آماده کرده و تلاش کنید روزانه دست کم یکی از آن ها را به انجام رسانید.

عقل سلامت در اندام سلامت است:

ورزش و تغدیه سلامت یکی از مهم‌ترین عوامل شادکامی است؛ از مصرف فست‌فودها تا جایی‌که امکان دارد خود داری کنید و تلاش کنید حتماً ورزش را در برنامه روزانه‌تان گذارید.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر روش هایی برای رهایی از استرس

ورزش و تغدیه سلامت یکی از مهم‌ترین عوامل شادکامی است

خوش‌بین باشین:

اجازه ندهید آزردگی و احساسات منفی وارد زندگی شما بشود. این را بپذیرید که معضلات هم در جوار خوشی‌ها قسمتی از زندگی ماست و ما در سختی‌ها ساخته شده و رشد می‌کنیم؛ زمانی‌که با معضلات اصابت می‌کنید با خود نقل بکنید این روز ها تمام می‌شود و از جملات مثبتی مثل تو توانا باش، حتماً می‌توانی حلش کنی و... بهره گیرید.

خود شما را مشغول کنید:

طبق تحقیقات، افرادی‌که برای زندگی خود برنامه دارند و روزانه کارهایی دارند تا آن ها را به انجام رسانند، در قیاس با سایرین زندگی خوشحال تری را تجربه می‌کنند. یک کار تازه، یادگیری مهارت‌های جور وا جور و... می‌تواند ذهن شما را درگیر کرده و سبب نشاط شود.

در کارهای خیر حضور به عمل آورید:

کمک به دیگران و مایه تسکین و آسایش دیگران بودن، اثر فوق‌العاده‌ای بر آسایش و نشاط ما خواهد داشت. تقسیم شادی با سایرین، مزه شادی را بیشتر و طولانی‌تر می‌کند. اهمیتی نمی دارد ما چطور به دیگران کمک می‌کنیم؛ گاه یک همدردی صمیمانه، لغات تسکین‌بخش و... سبب ایجاد نشاط در دیگران و به‌تبع آن در وجود خودمان میشود.

قسمتش را آزمایش کنید:

آزردگی و دلخوری از دیگران، همانند باری سنگین بردوش ماست و تا زمانی‌که قسمتش را آزمایش نکرده و دیگران را از صمیم قلب نبخشیده‌ایم، این‌بار سنگین را زمین نگذارده و همه‌جا با خود می‌بریم. قسمتش سبب افت بیماری فشارخون و ضربان قلب می‌شود و به آسایش شما کمک بسیاری می‌کند.

دستگاه پشتیبانی اجتماعی توانا داشته باشین:

دوستان خوب و خانواده گرم ازجمله عواملی می باشند که به نشاط ما کمک انبوه ای می‌کنند. اطمینان از این که در شروط دشوار اشخاصی می باشند که به ما یاری خواهند رساند و حال ما برای آن ها مهم است و می‌توانیم از آن ها تقاضای یاری رسانیم، اثر زیادی در آسایش ما خواهد داشت.

مهارت‌های رابطه ای خود را زیاد کنید:

قابلیت ارتباط اثرگذار، حل مساله، مهار استرس، قابلیت نه نقل کردن و... ازجمله مهارت‌های رابطه ای با اهمیتی می باشند که با جلو گیری از وقوع مشکلاتی در آتیه، به حفظ شادی ما کمک انبوه ای می‌کنند.

از یاد نبرید نگرش شما به معضلات خیلی مهم‌تر از خود مشکل است:

به مشکل به عنوان یک مجال برای رشد و بالندگی بینید. بسیاری از معضلات، سرآغاز یک قدم بزرگ و زندگی تازه برای ماست. کفایت می کند تا مورد مخفی در هر مشکل را پیدا کرد و آن‌وقت است که معضلات تبدیل به شکلات می‌شوند.

در حال زیید:

از زمان بهره گیرید. حال انتخاب با شما است که از این به بعد چطور زیید؛ بشاش و شادی یا با آزردگی و افسردگی.

--- لطفا نظر دهيد ---

نگارش توسط : آريا خ.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از پای فتاديم چو آمد غم هجران ««« »»» در درد بمرديم چو از دست دوا رفتروش هایی برای رهایی از دلهره (2 عکس)


TT / 249 --- TP / 34%گردآوری شده توسط : آريا خ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : استرس
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :