علل هراس بچه ها از مدرسه چه چیزی است؟ (2 عکس)

دلایل هراس کودکان از مدرسه چیست؟

خودداری از رفتن به مدرسه طیفی دارد که یک سر آن گاهی مدرسه رفتن است و سر دیگر آن به زور مدرسه رفتن یا برای همیشه مدرسه نرفتن
خودداری از رفتن به مدرسه طیفی دارد که یک سر آن گاهی مدرسه رفتن است و سر دیگر آن به زور مدرسه رفتن یا برای همیشه مدرسه نرفتن علائم اضطراب آنان به اشکال گوناگون مانند سردرد، تهوع، گیجی، تب و… بروز می کند.

گاهی اعتراض این کودکان با گریه و کج خلقی هایی که به رفتار پرخاشگرانه و مخرب مبدل میشود، همراه است و معمولا وقتی که فشار برای رفتن به مدرسه از کودک برداشته می شود، این علائم ناپدید می شود. اصطلاح «هراس از مدرسه» اصطلاحی جامع و فراگیر است. ریشه بیشتر این حالات همان ترس از ترک خانه است و چنانچه کودک را وادار به مدرسه رفتن کنیم، اضطراب او به هراس مبتدل می شود.

درواقع مدرسه نماینده جهان خارج و نوعی واقعیت است که با حقیقتی که کودک در خانه آزموده فرق می دارد. کودکان «مدرسه هراس» مواجهه با این واقعیت را قادر نیستند تحمل کنند. خودداری از رفتن به مدرسه طیفی دارد که یک سر آن گاهی مدرسه رفتن اسنت و سر دیرگ آن به زور مدرسه رفتن یا برای همیشه مدرسه نرفتن. این امتناع در میان دختران و پسران به یک اندازه شایع است و عمدتا بین سنین 5، 6، 10 و 11 سالگی نمایان ساخته میشود.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس علل هراس کودکان از مدرسه چه چیزی است؟

ترس های مفرط و غیرمعقول از مدرسه معمولا برای اولین بار در دوره قبل دبستانی، کودکستان یا کلاس اول نشان داده میشوند و در کلاس دوم به اوج خود می رسند، با این حال رفتار خودداری از رفتن به مدرسه قادر هست در هر سنی رخ دهد و معمولا هم بعد از یک دوره ماندن در خانه که طی آن کودک بیش از حد معمول، نزد پدر یا مادر خود بوده است نمایان ساخته میشود.

واقعیت این است که درمان کودک مدرسه هراس بسیار بااهمیت است و والدین نباید نسبت به آن بی تفاوت باشند، چرا که مدرسه نرفتن تاثیرات بدی بر کودک و خانواده قرار میدهد. برای مثال موجب اختلافات خانوادگی و به هم ریزش خانواده می شود، معضلات تحصیلی بوجود مییاورد، تعاملات اجتماعی کودک را کاهش میدهد و زمینه ساز بزهکاری، اضطراب و افسردگی می شود و عواقب اقتصادی دارد.

علل مدرسه هراسی

تشخیص اینکه کودکان به علل گوناگون از حضور در مدرسه خودداری می ورزند اهمیت بسزایی دارد. بهره هوشی بیشتر این کودکان در حد متوسط یا بالای متوسط نمایان میکند که معضلات تحصیلی دلیل بی میلی آنها به مدرسه نیست. گاهی اوقات ترس از مدرسه، از اطلاعات محض از معلم یا دیگران و مقررات خارج از خانه، مقایسه شدن با کودکان ناآشنا و تجربه ترس از شکست ناشی می شود. برخی کودکان به دلیل تمسخر، آزار، تهدید و زورگویی فرزندهای دیگر و مورد نقد قرار گرفتن یا تنبیه شدن توسط معلم از مدرسه به وحشت مییافتند.

برای بسیاری از کودکان ترس از رفتن به مدرسه درواقع رانده شدن از والدینشان (اضطراب طلاق) است. اکراه و امتناع از رفتن به مدرسه قادر هست به علل گوناگون باشد. در مواردی هم ترس کودک از این ترس شدید و غیرمنطقی ناشی می شود که تصور می کند در جمع، ارزیابی می شود یا شرمسار هست، زیرا ناگزیر است در کلاس درس جواب دهد.

در برخی از کودکان مبتلا به مدرسه هراسی، مهمانی صبحگاهی استرس زاست و اغلب این کودکان دچار هراس از جاهای بسته هستند. شاید به همین دلیل برای برخی از این کودکان ضروری باشد که هر وقت احساس ضعف و سستی می کنند بتوانند کلاس را ترک کنند.

اضطراب طلاق، عامل اساسی در مدرسه هراسی کودکان

ترس های مدرسه ای کلا در 4 مرحله خود را نمایان میکنند؛ مرحله اضطراب ناشی از طلاق، مرحله امتناع از مدرسه رفتن، مرحله آشفتگی مرضی درونی و بالاخره مرحله احساس درد، تهوع و بهم خوردگی دل که البته اساس آن آشفتگی اضطراب طلاق است. کودکان مبتلا به آشفتگی اضطراب طلاق نسبت به طلاق از اوالدین یا رانده شدن از خانه، اضطراب مفرط، ناتوان کننده و نامتناسب با سن خود را نمایان میکنند.

اینشکلی ترس ها امکان می دارد در کودکان به صورت احساس اضطراب مبهم بروز کند یا کودک هر شب کابوس نگاه بکند که او را ربوده اند، کشته شده است یا والدین او فوت شده اند.برای این کودکان دشوار است که به تنهایی در یک اتاق باشند، تنها استراحت بکنند، تهیه کرد کنند و به مدرسه یا اردو بروند.

کودکان مبتلا به این نوع اضطراب اغلب تمایل دارند در أغوش والدین شان باشند، آنها را سایه به سایه دنبال کنند و شب ها کنار آنها یا درست پشت در اتاق خواب آنها استراحت بکنند.

در کودکان بزرگ تر شکایت های جسمی خاص یا بیان آزردگی عمومی در مدرسه معمول است و معمولا باعث می شود کودک به خانه بازگردانده شود. کودکان مبتلا هنگام طلاق از والدین خود بی تاب می شوند و به هر عذر و بهانه ای متوسل می شوند تا دوباره قبل پدر و مادرشان برگردند.

عملکرد تحصیلی این دسته از کودکان به دلیل خواستهای مکرر برای بیرون رفتن از کلاس درس، دغدغه شان نسبت به طلاق از والدین و غیبت های مکرر از مدرسه پایین است.

درواقع می توان نقل کرد با توجه به اینکه اضطراب طلاق در 9 تا 18 ماهگی بهنجار است، آشفتگی اضطراب طلاق به این دلیل به وجود مییاید که کودک قادر نبوده این مرحله رشدی را با موفقیت به اتمام برساند یا بر اثر استرس، به مراحل قبلی رشد برگشته است.

ویژگی های کودکان مدرسه هراس و شناخت علل این موضوع

شواهدی وجود دارد که نمایان میکنند آشفتگی اضطراب طلاق قادر هست قبل درآمدی برای آشفتگی وحشت زدگی یا هراس از جاهای باز در بزرگسالی باشد. بالا بودن شیوع آشفتگی اضطراب طلاق فرزندان مادرانی است که آشفتگی پریشانی ای و افسردگی دارند و بالابودن شیوع آن بین خواهر و برادرهای کودکانی است که آشفتگی اضطراب طلاق دارند.

همچنین محققان دریافته اند که کودکان مبتلا به این آشفتگی بشدت در معرض خطر ابتلا به هراس اجتماعی هستند که در آن حالتهای اجتماعی (برای مثال معاشرت با غریبه ها، قرار گرفتن در موقعیت هایی که انسان را دستپاچه می کنند و…)، اضطراب زا می شوند. چنین به چشم مییاید که پسرانی که مادرانشان مریض هستند در برابر این آشفتگی زیان پذیرتر از دیگرانند.

ظاهرا آنها به گونه ای غیرعادی به مادرانشان متکی هستند و بیش از اندازه نگران حال آنها می باشند. در بسیاری موارد این کودکان، مستعد پاره ای آزردگی های احساسی هستند و هراس از مدرسه تنها یکی از اشکال متعددی است که حالت رکود و شکست را منعکس می کند.

می توان نقل کرد علامت یا پیامد هراس از مدرسه گرچه فقط یکی از شیوه های بروز درد است گاه به آشفتگی رابطه میان یکی از والدین و کودک اشاره دارد.

ویژگی های کودکان که از مدرسه می هراسند:

– در محیط زندگی آنان تبعیض وجود دارد.

– سطح وابستگی به مادر در برخی از آنان شدید است.

– برخی از مادران از لباسهای سلطه جو بوده اند که سعی داشته اند کودک را در انحصار خود داشته باشند یا مادرانی پریشان دارند.

– احتمالا والدینشان از آن دسته افرادی بوده اند که سعی داشته اند بچه شان هرگز از خانه بیرون نرود.

– اغلب این بچه ها ترسو و خجالتی هستند

– اغلب تصور نادرستی از قابلیتهای خود بخصوص در مقایسه با دیگر بچه ها دارند.

– برخی از آنها در مدرسه و گاهی در خانه احساس تنهایی می کنند.

عواملی که مدرسه هراسی کودکان را تشدید می کند:

– چالش والدین در خانه که کودک را در وقتی که در مدرسه است دچار اضطراب و دلواپسی می کند.

– نقص جسمی کودک.

– داشتن معلم سختگیر تا تنبیه در مدرسه.

– سختی و مقررات و ضوابط مدرسه.

– چالش و کتک کاری با دیگر بچه ها در مدرسه.

– تولد بچه ای تازه و احساس ناکامی و محرومیت و سرخوردگی.

پاره ای از اقدامات اصلاحی

– القاء به کودک که مدرسه به وحشت افتی ندارد.

– کمک و یاری کودک برای حل معضلات مدرسه ای

– حرف زدن در رابطه با مزایای تحصیل کردن و باسواد شدن

– زیاد کردن جرات و اعتماد به نفس کودک برای غلبه بر معضلات درسی

– بیشتر کردن رابطه بین مدرسه و خانه و یاری خواستن از معلمان

– ساده و راحت جلوه دادن ضوباط و مقررات مدرسه

– یاری کردن کودک در انجام تکالیف درسی و تحسین و تمجید به موقع وی

– دادن جایزه به کودک و تشویق وی

– نادیده گرفتن برخی از خطاهای کودک و به اصطلاح «مته به خشخاش قرار ندادن»

– گاهی رفتن به مدرسه با کودک، روحیه دادن و محبت به کودک

– نابود کردن عوامل نفرت از مدرسه مانند تنبیه و سرزنش و سخت جلوه دادن تکالیف.

شما قادر نیستید کودک خود را ناگزیر کنید که مدرسه را دوست داشته باشد، ولی می توانید باعث ایجاد اعتماد و امنیت در او شوید. می توانید یاری رسانید با احساساتش کنار بیاید و او را به سوی راه حلی احتمالی هدایت کنید.

در عین حال، شما می توانید رفتارهایی را که به نحوی باعث ایجاد مشکل شده اند، عوض بکنید یا کنار زنید به عنوان مثال:

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس علل هراس کودکان از مدرسه چه چیزی است؟

برای ماندن در منزل، شرایط ویژه ای را تعیین کنید. برای مدرسه نرفتن شرایط معلومی تعیین کنید. چنانچه کودک بیمار است باید در رختخواب بماند و حق نداشته باشد با دوستانش بازی کند. دلیل نرفتن به مدرسه را یابید. سعی کنید آگاهی بدارید چه عاملی در مدرسه خردسالتان را اذیت میکند که از رفتن به آنجا خودداری می کند.با کودک خود حرف زنید و او را تشویق کنید تا تمام خبرها و اتفاقاتی را که باعث می شوند تا او به مدرسه نرود را برای شما نقل بکنید.

با معم خردسالتان حرف زنید و مشکل را با وی در میان قرار بدهید. شاید او بتواند در حل و رفع این مشکل به شما یاری رساند.

کودک را به ایجاد دوستی های مدرسه ای تشویق کنید. به کودک خود یاری رسانید با همکلاسی هایش دوست شود و دوستی هایش را با آنان گسترش دهد.

به غر زدن کودک دقت ندارید. به جی آن، نظرات مثبت و اشتیاق کودک را به مدرسه رفتن تشویق کنید و به او پاداش دهید.

به خردسالتان برای مرتب رفتن به مدرسه امتیاز بدهید. تا به تدریج خردسالتان راه بیفتد.

برای ترس خردسالتان از مدرسه از یک متخصص کمک بخواهید. برخی از کودکان به شدت از مدرسه گریزانند. چنانچه کودک شما این طور است از یک متخصص کمک بخواهید تا این مشکل نابود بشود.

__________________________________

تهیه و تدوین : سالومه .ی

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

راز حافظ بعد از اين ناگفته ماند
««« »»»
ای دريغا رازداران ياد باد

علل هراس بچه ها از مدرسه چه چیزی است؟ (2 عکس)

TT / 251 — TP / 14%

نظر دهید