همسرم بدبین است چه کار کنم؟

همسرم بدبین است چه کنم؟
نشانه‌ها و نخستین جرقه‌های شک در همسرتان را تشخیص دهید

همسرم فوت شد شکاک و بدبینی است، «کجا بودی؟ با کی بودی؟ چرا تلفنت رو جواب ندادی؟ چرا این عطر ویژه رو بهره گرفتی؟» سؤالات همیشگی او از من است، هرچه می‌کنم به من اعتماد ندارد و بی‌اعتمادی او گاه مرا ناگزیر به تلافی می‌کند، از این حالت تکراری خسته ام، لطفاً راهنمایی کنید.

سرنخ‌ها را یابید: در نخستین گام، به دنبال شناسایی نشانه‌ها و نخستین جرقه‌های شک درهمسرتان باشید؛ از کجا شروع شد؟ به چه صورت شکاک بودنش را به شما نمایان کرد؟ واکنش شما به آن رفتارها چه بود؟ پس از آن، رابطه‌تان به چه صورت جلو رفت؟ و... هر آنچه را که در این مدت، بر هر دوی شما گذشته، مرور کنید تا با تشکیل پرونده‌ای جامع از شک‌ها، نشانه‌ها و آثارش بتوانید برای مهار این شرایط مهیاتر شوید. چنانچه سهمی، هرچند ناچیز، در شکاکیت همسرتان دارید، آنها را تشخیص داده و برای مهارشان تلاش کنید. شما باید در همه زمینه‌ها قابل اعتماد باشید تا بتوانید با این تردیدها مبارزه کنید، بنابراین همیشه صادق باشید و هرگز به حساسیت‌های او دامن نزنید.

گفت‌و‌گو کنید: هنگام آرامش و به زمان مقتضی، پای میز مذاکره بنشینید و درباره احساساتتان حرف زنید. به مکان نقد یا واکنش‌های تند، به حرف‌ها و نگرانی‌های همسرتان گوش دهید، اجازه دهید به شما اعتماد کند و از ترس‌ها و نگرانی‌هایش سخن بگویید. با صمیمیت و محبت، به همسرتان تفهیم کنید قصدی جز از بین بردن سوءتفاهم‌ها و حل معضل ندارید، خوب تر است مصداق‌هایی از رفتارهای آزاردهنده را برایش روشن کنید، مثلاً به ایشان بگویید که این مهار شدن‌ها چه مقدار اذیتتان می‌دهد و چه احساسات ناراحت‌کننده‌ای در شما ایجاد می‌کند؛ و در نهایت سعی کنید برای ادامه راه به یک توافق منطقی برسید، به طور مثال چنانچه ایشان برای کاهش میزان حساسیت‌شان انتظار دارند روزانه چندبار از خودتان به او گزارش کنید، حتماً این کار را به انجام رسانید، اما چنانچه خط و نشان‌های بیشتری برایتان کشیدند، قاطعانه با اظهار علتی منطقی از پذیرفتن آن امتناع کنید و به او گوشزد کنید برای دریافت نتیجه مطلوب، نه تنها باید متوجه احوالات شما باشد بلکه ضروری است خواسته‌هایش را نیز تعدیل کند. بی‌تردید با دادن امتیازهایی که شما را آزار نمی‌دهد و به معنای باج دادن به همسرتان و تحت فشار قرار دادن خودنیست، می‌توانید آرامش را به زندگی‌تان بازگردانید.

از روانشناس مدد بگیرید: چنانچه تمامی تلاش هایتان برای اعتماد‌سازی در همسرتان، ناکام ماند، توصیه می‌کنیم از یک مشاور مجرب طلب مساعدت کنید. یک متخصص نه تنها می‌تواند علت شکاکیت و سوءظن‌های همسرتان را شناسایی کند بلکه راهکارهایی را برای ارتباط و معضل ویژه شما نیز توصیه می‌دهد، چه بسا گاهی رفتارهای حسادت‌آمیز همسرتان صرفاً به خاطر نبود احساس امنیت نیست بلکه امکان می دارد ناسازگاری شخصیت، نبود تربیت صحیح، تجارب و ذهنیت‌های اشتباه و... علت عمده بدبینی او باشد و قطعاً این مسأله‌ای نیست که شما بتوانید بدون مدد یک متخصص آن را حل کنید.

***با تشکر از حسن انتخاب شما***

نگارش توسط: آترين م.

موفقیت و شادکامی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دعاگوی غريبان جهانم ««« »»» و ادعو بالتواتر و التوالیهمسرم بدبین است چه کار کنم؟


TT / 73 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : آترين م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : بدبین
برچسب ها :

مطالب مرتبط