هوشمندترین شهر جهان کجا است؟ (3 عکس)

هوشمندترین شهر دنیا کجاست؟

شهر هوشمندی که در آن صورتتان حکمِ کارت اعتباری را دارد.
وبسایت فرادید: دیزی کرینگتون، همانند بسیاری از مردمان، من هم هرگز اسم شهر یینچوان را نشنیده بودم. اما مقامات چینی خیلی مشتاق بودند مرکز استان نینگشیا در شمال چین را به من نمایان کنند چرا که این شهر را یک شگفتی فنی می‌دانند. این شهر نقش اولیه‌ی "شهرهای هوشمند" است که قرار است بعدها در تمام مناطق شهری چین اعمال شود. اما این شهر سؤالات جدی در رابطه با حفظ حریم خصوصی ایجاد می‌کند.
تصویر و عکس شماره 1 ⇩


صورتتان پول را حساب می‌کند

در شهر یینچوان، صورتتان کارت اعتباری شماست. در اتوبوس‌های محلی، نرم‌افزار تشخیص چهره جای جعبه توجه کرد اجاره را گرفته است. شبیه اثرانگشت که گوشی هوشمند را باز می‌کند؛ صورت مسافران نیز به ‌حساب‌های بانکی‌شان ارتباط می دارد و مردمان در هنگام سوارشدن به اتوبوس معطل توجه کرد اجاره نمی‌شوند.

سطل زباله‌های عمومی با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و توانایی فشرده کردن زباله تا پنج برابر ظرفیت خود را دارند. این منطقه که در درون شهر دیگری قرار دارد، به "آزمایشگاهی زنده" تبدیل‌شده است. وقتی که سطل زباله‌ها پر شدند، سیگنالی منتشر می‌کنند و مشخص می‌شود چه زمان باید آن‌ها را تخلیه کرد.

تهیه کرد مواد غذایی نیز کاری کهنه است. ساکنان شهر از طریق برنامه‌ای درگوشی‌های خود تهیه کرد می‌کنند. همچنین بجای این که در خانه منتظر رسیدنِ کالاهای فاسدشدنی شوند، می‌توانند از یخچال‌های هوشمند که در نقاط مرکزی واقع‌اند تهیه کرد کنند.

سلامِ هولوگرامی

در مرکز شهر، هولوگرام‌ها به جای انسان‌ها مردمان را راهنمایی می‌کنند. تعدادی کد QR به‌صورت نقطه‌ای در دیوارهای شهر قرارگرفته که به سؤال‌های معمول مردمان پاسخ می‌دهد و دیگر ضروری نیست کسی در صف بایستد. برای مثال جویندگان کار کدها را اسکن می‌کنند تا درباره فرصت‌های شغلی اطلاعات با سرعتی گیرند.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس هوشمندترین شهر جهان کجاست؟

هر تعاملی که امکان می دارد شهروندان با دولت داشته باشند، مانند کسب مجوز یا تجدید گذرنامه، در اینجا صورت می‌گیرد. بسیاری از فرآیندهایی که درگذشته نیاز به تعامل رودررو داشت، کاملاً به‌صورت آنلاین انجام می‌شوند. این روند شامل مراقبت‌های تندرست نیز می‌شود. سایت Haodaifu یک پورتال آنلاین است که پزشکان را با بیماران مرتبط می‌کند و از راه دور به بیماران نسخه می‌دهد. این خدمات ازدحام بیش‌ازحد در بیمارستان‌ها را کاهش می‌دهد.

چین هوشمند

یینچوان یکی از 200 شهر امتحانی در پروژه "شهر هوشمند" در چین است. دولت چین که سعی دارد تا سال 2050 نزدیک به 250 میلیون شهروند از مناطق روستایی را به شهرها رساند، مصمم است مناطق شهری را تا حد امکان کارآمد و مجهز به تکنولوژی کند تا از پسِ چنین حمله جمعیت گسترده‌ای برآید.

یینچوان برای تثبیت موقعیتش به‌عنوان "شهری هوشمند"، دو سال است که میزبان کنفرانس‌های متمرکز شهر هوشمند شده است که امسال هزار نماینده از 66 کشور گوناگون به خود به سوی خود کشید.

چرا یینچوان؟

در نگاه اول، امکان می دارد یینچوان خوب ترین انتخاب برای نمایندگی شهرهای هوشمند به چشم نیاید. جمعیت 1.5 میلیونی این شهر در مقایسه با پکن (13 میلیون) و شانگهای (24 میلیون) ناچیز است. آیا بهتر نیست که با هوشمند سازی را در شهرهای توسعه‌یافته اجرا کنیم که افراد بیشتری از آن سود می‌برند؟

"پیوا" این‌گونه فکر نمی‌کند. او می‌گوید: " معضلات در این شهرها همین‌الان هم بسیار زیاد است. یک بوم خالی مانند یینچوان انعطاف‌پذیری بیشتری در پذیرش فن‌آوری‌های تازه و سپس جذب افرادی دارد که در صورت عدم این شهر، به پکن و شانگهای می‌رفتند."

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس هوشمندترین شهر جهان کجاست؟

برج‌های خوشگل اما خالی زیادی در شهر وجود دارند. دکتر ایگور کالزادا استاد و مشاور ارشد برنامه‌های آینده شهری در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: "این ساختمان‌های خالی برای شهروندان تازه ساخته‌شده‌اند. اول تکنولوژی را تعبیه و سپس شهروندان را وارد شهر می‌کنند. اما او از این رویکرد راضی نیست.

"آن‌ها با این فرض عمل می‌کنند که تمام شهرها باید از پایه ساخته شوند و بدین ترتیب همه‌چیز از روز اول خوب خواهد بود. اما شهرها این‌گونه نیستند. آنچه در پنج سال آینده با آن روبرو خواهند بود ایجاد ارتباط میان رفتار شهروندان و تکنولوژی است که به‌هیچ‌وجه کار راحتی نیست."

______________________

تهیه و تدوین: اردلان گ.

مطالب جالب و شگفت انگیز در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پايه نظم بلند است و جهان گير بگو ««« »»» تا کند پادشه بحر دهان پرگهرمهوشمندترین شهر جهان کجا است؟ (3 عکس)


TT / 91 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : اردلان گ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
Notice: Undefined offset: 1 in /www/serze/index.php on line 140

در دسته بندی :
برچسب ها :

مطالب مرتبط