وارسی سیگنال ۲۳۴ ستاره بدست برنامه تازه هاوکینگ

بررسی سیگنال ۲۳۴ ستاره توسط پروژه جدید هاوکینگ

گاز نزنم - همشهری آنلاین نگاشت: دواخترشناس درحال بررسی سیگنال‌های نوری دریافتی از ۲.۵ میلیون ستاره‌ای در قالب پروژه اکتشاف آسمان دیجیتال سولان، کامیاب به ردیابی فلش‌های لحظه‌ای درخشان شده‌اند که از سوی ۲۳۴ ستاره متصاعد شده‌اند.

این دو محقق از دانشگاه لاوال در کشور کانادا احتمال دادند این پالس های نوری شکلی از سیگنال های هوش فرازمینی باشد و اکنون محققان در پروژه شکار بیگانه های فضایی استفان هاوکینگ در تلاشند تا این فرضیه را مورد بررسی گذارند.

باوجود این که فرضیه مطرح شده از سوی این دو اخترشناس بسیار ناپخته است، و مقاله آنها نیز هنوز در مرحله بازبینی قرار دارد، و محققان پروژه تازه هاوکینگ و میلیاردر روسی ( Breakthrough Listen project ) در ستی اعلام کرده اند که بیگانه های فضایی آخرین موضوعی است که در ضمن بررسی این ادعاها مطالعه خواهند شد، اما بازبینی و بررسی بیشتر پدیده ای عجیب که یکبار به چشم کسی آمده است، بی ضرر است.

به نقل کرده محققان پروژه ستی، آنچه این دو اخترشناس نگاه کرده اند و ادعای آن را دارند قطعا ارزش بازبینی را دارد، با این همه ادعای غیرعادی این دو محقق نیازمند شواهد و مدارکی غیرعادی است و هنوز برای نسبت دادن صریح این سیگنال ها به فعالیت های بیگانه های فضایی یا تمدن های فرازمینی خیلی زود است.

بورا و تروتیه دو اخترشناسی هستند که این سیگنال های عجیب را یافته اند. بورا در سال 2012 این فرضیه را مطرح کرد که چنانچه بیگانه های فضایی قصد برقراری رابطه با زمین را داشته باشند، از پرتو های لیزری بهره خواهند گرفت تا توجه زمینیان را به خود جلب کنند. وی برهمین اساس بررسی نور 2.5 میلیون ستاره را به همراه همکارش آغاز کرد تا نگاه بکند آیا قادر هست چنین سیگنالی را بیند؟

و با وجود این که اصول وطالعات علمی حکم می کنند که اولین اطلاعاتی که با هدف مطالعه همخوانی داشته باشند لزوما قادر نیستند درست باشند، این دو محقق به سرعت اعلام کردند سیگنال هایی مشابه آنچه در ذهن داشته اند را در میان 234 ستاره رصد کرده اند.

به نقل کرده محققان درصورتی که گزینه بیگانه های فضایی از کشف این دو اخترشناس کنار زده شود، آنچه آنها یافته اند این است که تمامی 2.5 میلیون ستاره مورد بررسی در کلاس طیفی مشابه با خورشید زمین قرار دارند، اما 234 ستاره در این میان پالس های نوری با دوره های تناوبی یکسانی را روانه زمین می سازند، هر 1.65 پیکوثانیه یکبار.

از این رو این یافته قادر هست ناشی از خطای نرم افزاری، یا خطای انسانی باشد با این همه محققان پروژه ستی که با پروژه Breakthrough Listen نیز مشارکت میدارند، بر آن شده اند تا یافته های تازه را مورد بازبینی گذارند، حتی با وجود این که یافته های بورا-تروتیه در مقیاس 0-10 ارزیابی ریو که توسط محققان ستی برای سنجش میزان اهمیت رصد های انجام شده در زمینه کشف کردن حیات بیگانه بوجود آورده اند، امتیاز صفر یا یک را دارد.

۵۴۵۴

لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در بخش نظر بنويسيد

گردآورنده: سميرا د.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو برشکست صبا زلف عنبرافشانش ««« »»» به هر شکسته که پيوست تازه شد جانشوارسی سیگنال ۲۳۴ ستاره بدست برنامه تازه هاوکینگ


TT / 63 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : سميرا د.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سیگنال
برچسب ها : هاوکینگ , پروژه

مطالب مرتبط