آیا واقعا دلهره موها را سفیدرنگ می کند؟

آیا استرس موها را سفید می کند؟
ازدیاد سن، ژنتیک و بسیاری از عوامل محیطی سبب سفیدرنگ شدن موها می‌شوند‎

آیا واقعا دلهره موها را سفیدرنگ می‌کند؟ آیا واقعا با کندن موهای سفیدرنگ، بر شمار آنها اضافه کرده می‌شود؟ در این مقاله به چندین باور شایع در رابطه با بهداشت مو و درست یا غلط بودن آنها اشاره میشه.

باور غلط است. مقدار دلهره روزبه‌روز در حال ازدیاد است اما مقدار افرادی که در ۵۰ سالگی موهایشان سفیدرنگ می‌شود، بیشتر از پیش نشده چون سفیدرنگ شدن مو صرفاً مسئله ژنتیکی است.

ازدیاد سن، ژنتیک و بسیاری از عوامل محیطی در نهایت سبب سفیدرنگ شدن موها می‌شوند. چنانچه نگاهی به سن سفیدرنگ شدن موها در خانواده بیندازید، می‌توانید در نهایت پیش بینی بکنید موهای شما چه وقتی سفیدرنگ خواهند شد.

باورهای درست و غلط بسیاری در رابطه با موی سفیدرنگ وجود دارد. بعضی می‌گویند موی سفیدرنگ علامت خرد و عقل است و بعضی دیگر آن را علامت نزدیک شدن فرد به فوت می‌دانند.

در اینجا شما را با علل سفیدرنگ شدن مو آشنا می‌کنیم. دلیل رنگی بودن مو وجود ملانین است.

سلول‌های رنگ‌دانه‌ای مو برای ساخت ملانین به آنزیم‌های ویژه ای احتیاج دارند و براساس تفاوت آنزیم‌های شرکت‌کننده، ۲ نوع ملانین تولید می‌کنند؛ یوملانین مسئول رنگ قهوه‌ای روشن تا سیاه تیره و فائوملانین مسئول رنگ زرد بلوند تا سرخ تیره، اما سفیدرنگ شدن مو، هیچ ربطی به نوع ملانین موجود در اندام ما یا به واژه ای تیره یا روشن بودن موهایمان ندارد.

این اتفاق برای همه اشخاص می افتد. موی آقایان حدود ۳۰ سالگی و موی بانوان حدود ۳۵ سالگی سفیدرنگ می‌شود. ملانوسیت‌ها هر ۱۰ سال،

۱۰ - ۲۰ درصد از ظرفیت تولید رنگ خود را از دست می‌دهند. اگرچه چگونگی از دست دادن این رنگ‌دانه‌ها دقیقاً معلوم نمی باشد، اما می‌دانیم در اولین مراحل سفیدرنگ شدن مو، ملانوسیت‌ها هنوز به‌صورت غیرفعال وجود دارند.

اندام هر فردی تا وقتی خاص ملانین تولید می‌کند. به این سبب امکان می دارد فردی در ۲۵ سالگی موهایش به خاطر ساخته نشدن ملانین سفیدرنگ شود و برعکس فرد دیگری در ۵۰ سالگی همچنان موهای تیرگی داشته باشد.

وقتی موی سفیدی را می‌کنید، ۷ موی دیگر سفیدرنگ می‌شود!

این باور غلط است. تا به حال از نظر علمی به اثبات نرسیده که کندن یک موی سفیدرنگ سبب سفیدرنگ شدن بقیه موها می‌شود. به عقیده می‌رسد فقدان تولید ملانین به‌مرور عامل رویش تدریجی موهای سفیدرنگ است.

موهای سفیدرنگ سریع‌تر رشد می‌کنند

این باور تا حدودی صحیح هست. تحقیقات علمی ضدونقیضی در این‌باره وجود دارد، درحالی‌که بعضی بررسی‌ها نمایان کرده سرعت رشد موهای سفیدرنگ بیش از موهای رنگی است، بعضی دیگر به اثبات منتقل کرده سرعت رشد موها فرقی ندارد و فازهای رشد مو در موهای سفیدرنگ و رنگی یکسان است.

دلهره سبب سفیدی مو می‌شود!

این باور غلط است. در جامعه کنونی مقدار دلهره روزبه‌روز در حال ازدیاد است، اما بررسی‌های علمی ثابت کرده در مقایسه با پیش، مقدار افرادی که در ۵۰ سالگی موهایشان سفیدرنگ می‌شود، بیش از زمان پیش نشده است. سفیدرنگ شدن مو مسئله‌ای ژنتیکی است و رابطه ای به مسائل خلقی و روان پریش ندارد.

موهای سفیدرنگ از موهای رنگی قوی‌ترند

این باور تا حدودی صحیح هست. از نظر علمی به اثبات نرسیده با سفیدرنگ شدن مو کشور قطر آن بیشتر می‌شود اما این بحث صحیح هست که باز تاب نور، موی سفیدرنگ را پرپشت‌تر و تار آن را قطورتر نشان می‌دهد.

البته در بعضی اشخاص هم نگاه شده موهای سفیدرنگ در مقایسه با موهای قبلشان سالم‌تر و مقدار سستی آن کمتر است.

موهای سفیدرنگ بطور یقین خاکستری‌اند

این باور غلط است. مخلوط موی سیاه کنار سفیدرنگ این توهم را در بینایی ایجاد می‌کند. موهای سفیدرنگ بطور یقین موهای زرد می باشند.

موی انسان بدون کراتین و ملانین زرد است اما بنا بر جنس مو این زردی می‌تواند روشن‌تر شود و به سفیدی گرایش یابد یا مو زرد رنگ تر و مشابه موی بلوند شود.

فقدان ویتامین B سبب سفیدی مو می‌شود

این باور صحیح هست. چنانچه کمتر از ۳۵ سال دارید و شمار زیادی از موهای شما سفیدرنگ شده به احتمال زیاد مبتلا فقدان ویتامین B و اسید پانتوتنیک می باشید.

خوب تر است از منابع ویتامینB بیشتر استفاده و مکمل آن را گیرید تا از سفیدرنگ شدن بیشتر موها جلو گیری شود.

مصرف سیگار مو را سفیدرنگ می‌کند

این باور تا حدودی صحیح هست. مصرف سیگار سرشاراز ضرر است و هیچ سودی برای اندام ندارد.

گرچه سفیدرنگ شدن مو ژنتیکی و ارثی است اما بعضی تحقیقات نمایان کرده مصرف سیگار می‌تواند سبب سالخوردگی زودرس و سفیدرنگ شدن پیش از موعد موها شود.

موهای سفیدرنگ را نمی‌توان با رنگ کاور داد

این باور غلط است. غیر از رنگ‌های شیمیایی بعضی گیاهان طبی و حنا هم می‌توانند موهای سفیدرنگ را کاور دهند.

موهای سفیدرنگ می‌توانند دوباره به رنگ پیش بازگردند

این باور غلط است. تا به حال از نظر علمی به اثبات نرسیده موی سفیدرنگ بتواند بدون مصرف دارو، یک برنامه غذایی خاص یا مو رنگ کردن به رنگ پیش خود بر گردد.

وقتی که مویی سفیدرنگ شد، در وضعیت ارگانیک به رنگ پیش از خود باز نمی‌گردد.

به دنبال یک حادثه ترسناک موها سفیدرنگ می‌شود!

این باور غلط است. دلهره و یک اتفاق ترسناک نمی‌تواند سبب سفیدرنگ شدن یکشبه موها شود اما در درازمدت می‌تواند سبب سالخوردگی زودرس و سفیدی پیش از موعد موها شود.

آفتاب موها را سفیدرنگ می‌کند

آفتاب می‌تواند سبب روشن شدن مو و تحول رنگ قهوه‌ای روشن یا تفت داده شدن مو شود اما تا به حال هیچ پژوهشی نشان نداده اشعه فرابنفش می‌تواند سبب سالخوردگی مو و بروز موهای سفیدرنگ شود.

-ضمن تشکر از انتخاب شما، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد-

نگارنده: شهداد ه.

سلامت پوست و مو در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چون حسن عاقبت نه به رندی و زاهديست ««« »»» آن به که کار خود به عنايت رها کنندآیا واقعا دلهره موها را سفیدرنگ می کند؟


TT / 252 --- TP / 28%گردآوری شده توسط : شهداد ه.
تاریخ گردآوری : 2017-02-27
در دسته بندی : موها
برچسب ها : استرس , سفید
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :