آیا واقعا شامپوها نقشی در متراکم کردن موها دارند؟ (3 عکس)

آیا شامپوها نقشی در پرپشت کردن موها دارند؟

بر خلاف تصور عوام شستشوی مو یک عمل ساده نیست زیرا مو یک ماده زنده و حساس است که باید از آن در خلال شستشو مواظبت کافی بعمل آورده شود (شستشوی مو شباهتی به شستن کف مطبخ ندارد!).
«خصوصی تابناک باتو» بر خلاف تصور عوام شستشوی مو یک عمل ساده نیست زیرا مو یک ماده زنده و حساس است که باید از آن در خلال شستشو مواظبت کافی بعمل آورده شود (شستشوی مو شباهتی به شستن کف مطبخ ندارد!). در وقتهای قدیم شستن مو رسوم و رسوم خاصی داشته است. بانوان پشت گردن خود را برهنه کرده و برای مدت های طولانی موها را شانه می کردند و با روغن های خوش بو آغشته می ساختند.
تصویر و عکس شماره 1 ⇩

برای انتخاب شامپوی مناسب مو بایستی آغاز نوع مو معلوم گردد. سر را با صابون شسته، سه روز منتظر مانید و بعد از آن پوست سر را با انگشت برای 2دقیقه مشتمال و ماساژ داده و نوک انگشت را روی کاغذ زرورق بمالید. بنا بر مقدار اثر چربی باقیمانده می توان خشک، عادی یا روغنی بودن مو را تعیین و بر مبنای آن شامپوی مناسب را انتخاب نمود.
مواد تشکیل دهنده یک شامپوی عادی عبارتند از: زداینده، روغنی کننده، تثبیت کننده کف، نرم کننده کف، غلظت دهنده، خنک کننده، ضد اکسیداسیون، ضد باکتری، ماده ای که حالت صدفی به شامپو می دهد، مواد خوش بو، آب، مواد عمل آورنده و عصاره یک یا چندین گیاه. کلاً مخلوط اغلب شامپوها تقریباً یکسان بوده و اختلاف شامپوها در نوع مواد حالت دهنده آن است. چیزی که اصلی است انتخاب نوع مناسب شامپو برای مو می باشد (موی خشک، روغنی، عادی، شوره دار، لطمه خورده، ضعیف و باریک، رنگ شده و غیره). برای این منظور فرد بایستی بطور منظم نوع شامپوی خود او را تغییر دهد تا به خوب ترین نوع مناسب موهایش برسد و آنوقت قادر هست آن برند ویژه را برای همیشه ادامه دهد. متوجه بوده باشیدکه صابون های دست و اندام برای شستشوی موها مناسب نیستند و برای این منظور بایستی فقط از شامپو بهره گیرید. شامپوها اصولاً به سه فرم شامپوی مایع، شامپو ژل و کرم شامپو آماده میشوند.
تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس آیا واقعا شامپوها نقشی در پرپشت کردن موها دارند؟

شامپو نقشی در رشد و زندگی مو نداشته و فقط زداینده است. بازرگانی که راجع بوجود ویتامین، مواد مغذی مو و پروتئین در شامپوها و اثر مثبت آنها بر رشد مو می کنند صحت ندارد. هیچ شامپویی موها را متراکمتر نمی کند زیرا اصولاً پس از میلاد فولیکول موی تازه ساخته نشده و تنها کاری که می شود کرد این است که با مواظبت درست و دارو تا حدی این فولیکول ها را حفظ نمود. وجود سدر، کتیرا، حنا، سیر، فل فل، بابونه، مورد و غیره در شامپو از نگاه رشد و تقویت مو اثر خاصی ندارد. سدر ضد چربی موها است و به این دلیل شامپوی آن برای موهای روغنی پیشنهاد داده میشود. کتیرا چون موها را نرم تر می کند (حالت دهنده است) لذا شامپو کتیرا برای موهای زبر و خشک سودمند است. حنا در سطح مو باقی مانده و به این دلیل فایده رنگ کنندگی و مقداری اثر حجم دهندگی مو دارد. حنا در افت چربی مو و بهتر نمودن کیفیت مو هم اثرگذار است ولی نقشی در ازدیاد رشد مو ندارد.

شستشوی مو بازرده تخم مرغ، آب برنج، عسل، مورد، نخود و غیره رابطه ای با رشد مو نداشته و در بسیاری از نکات بهتر است این مواد به عوض مالیدن به موها خورده شوند تا مواد مغذی آنها از طریق جریان خون به موها برسد. چون ساقه مو یک آپارتمان فوت شده است لذا چیزی جذب آن نشده و درخلال اغلب مواد از طریق پوست سر توانایی جذب ندارند و به این دلیل مواد موجود در شامپو هیچکدام وارد اندام نشده و پس وجود آنها ربطی به تقویت یا ازدیاد رشد موها ندارد. نخود بخاطر در بر داشتن استروژن ماده ای انرژی زا است ولی بدلیل مقدار جذب کم تأثیر پیش پا افتاده ای در تقویت موی سر دارد.
تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس آیا واقعا شامپوها نقشی در پرپشت کردن موها دارند؟

شمار شستشوی مو در هفته عمدتاً ربطی به ریختن مو نداشته و بایستی بر حسب سن و فعالیت فیزیکی فرد تعیین گردد. بطور کلی بهتر است شمار شستن موها در هفته را برحسب روغنی بودن پوست سر تنظیم نماییم (2- 1 بار در هفته تا هرروز). موها را پیش از اقدام به شستن با آب ولرم کاملاً خیسانید تا شامپو بهتر اثر کند. بعد از آن مقدار کمی شامپو ریخته و حدود یک دقیقه پوست سر را با آن مشتمال و ماساژ دهید. یادتان باشد که شامپو بایستی آغاز پوست سر (که حاوی چربی و مواد اضافی است) را پاک کرده و بعداً بر ساقه موها جاری شود. در هنگام شستن موها از کشیدن و چنگ زدن استوار آنها پرهیز کنید (مشتمال و ماساژ ملایم کافی است). موهایتان را پس از شستشوی کافی با آب انبوه آبکشی نمایید. چنانچه هرروز حمام می روید یک دفعه شستن با شامپو در هر نوبت استحمام کافی و در غیر این صورت دو بار بهتر است. شستشو و آب کشیدن موها با آب خنک پس از اتمام شامپو زدن بهتر بوده و سبب شادابی و نورانی ترشدن رنگ موها می گردد.

شامپوهای ایرانی چنانچه دارای مُهر استاندارد باشند بسیار خوب بوده و بر خلاف عقیده عمومی شامپوهای خارجی مزیت خاصی نسبت به آنها ندارند (نکات تقلبی در شامپوهای خارجی بسیار بیش از شامپوهای ایرانی نگاه شده و نیزگاهی این شامپوها مدت های طولانی در شرایط بد نگهداری و در زمان مصرف کاملاً خراب می باشند لذا در هنگام خرید آنها حتما به تاریخ انقضا طولانی مدت شامپو توجه نمایید).

در شروطی که دسترسی به آب نیست قادر هستید از شامپوی خشک برای تمیزکردن موها استفاده نمایید. کافی است پودر و یا اسپری را به موها پاشیده و 3-2 دقیقه منتظر مانید و بعد از آن با یک برس نرم سرتان را برس بزنید. این مواد بی نیاز از آب سبب پاک شدن چربی اضافه وآلودگی های موجود در موها می گردند. شامپوی خشک بیشتر مناسب موهای بلوند و روغنی بوده و درخلال بهره گیری از آن فقط در شرایط استثنایی که دسترسی به آب به هیچوجه میسرنمی باشد، مجازاست.

برای شستشوی موهای لطمه خورده (مویی که در اثر دستکاری بیش از اندازه دچارتخریب مو شده و پیوندهای گوگردی آپارتمان آن عوض شده اند) و موهای دارای خشکی، زبری و عدم استقامت، بهتر است از شامپوی دارای PH خنثی و یا اسیدی خیلی ضعیف بهره گرفته شود.

دکتر علی وفائی ، کارشناس پوست و مو

****************

متن از : كامبيز د.

تازه های مد و ستاره ها در بخش دنیای مد و زیبایی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آنان که خاک را به نظر کيميا کنند ««« »»» آيا بود که گوشه چشمی به ما کنندآیا واقعا شامپوها نقشی در متراکم کردن موها دارند؟ (3 عکس)


TT / 222 --- TP / 21%گردآوری شده توسط : كامبيز د.
تاریخ گردآوری : 2017-06-10
در دسته بندی : شامپوها
برچسب ها : پرپشت , موها
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :