آیا واقعا میدانید درختان آمازون باران میسازند!

آیا می دانید درختان آمازون باران تولید می کنند!
جنگلهای آمازون دیار آب و هوای باورنکردنی محسوب می‌شود

جنگلهای آمازون دیار آب و هوای باورنکردنی محسوب می‌شود و اخیراً هم معلوم شده که در این نقطه از دنیا درختان باران میسازند!

به عقیده می‌رسد همه چیز در جنگل‌های بارانی آمازون باورنکردنی و پرسش برانگیز باشد. اما یکی از این معماها بیشتر از سایرین دقت محققان را به خود جلب کرده است.

اصولا ریزش باران در آمازون دو تا سه ماه گذشته از آغاز وزش بادهای فصلی آغاز می‌شود که اینگونه هوای مرطوب روانه نواحی جنگلی میشه.

اکنون محققان دریافته‌اند که این رطوبت از کجا و به وسیله چه چیزی تولید می‌شود: درختان!

مطالعه تازه ای انجام شده که بنابراین آن داده‌های اطمینان قسمتی برای محققان به دست آمده تا نظریه‌ای که از مدت‌ها پیش به بحث گذاشته شده بود را به رسمیت بشناسند.

تحقیقات سابق نشان از آن می داد که رطوبت در اتمسفر بالای آمازون اشباع می‌شود اما محققان دلیل آن را به خوبی درک نمی‌کردند. رانگ فو از محققان علوم جوی دانشگاه ایالت کالیفرنیا می‌گوید: تا چشم کار می‌کرد بخار آب است اما دقیقا نمی دانستیم که از کجا می‌آید.

اما حالا و با انجام تحقیقات دقیق که در آن ها از عکس ها و تصاویر ماهواره‌ای بهره گرفته شده معلوم شده است که رطوبت مرموزی که بر فراز آمازون جمع شده و همانند یک باران است بنابراین فرآیندی ایجاد می‌شود که طی آن برگ‌های تازه درختان آغاز به رویش کرده و همزمان که فوتوسنتز ادامه می‌یابد چنین قطرات آبی هم تشکیل می‌شود.

تحقیقات دقیق‌تر نشان می‌دهد طی یک فرآیند ویژه، قطرات بسیار ریز آب از حفره‌های کوچولوای که در زیر برگ درختان جنگلهای آمازون قرار دارد بیرون رفته و نقش اساسی را در ایجاد باران پرسش برانگیز این ناحیه ایفا می کنند.

****براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: مژگان ث.

دانستنی ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

که شنيدی که در اين بزم دمی خوش بنشست ««« »»» که نه در آخر صحبت به ندامت برخاستآیا واقعا میدانید درختان آمازون باران میسازند!


TT / 78 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : مژگان ث.
تاریخ گردآوری : 2017-08-12
در دسته بندی : آمازون
برچسب ها : درختان , باران

مطالب مرتبط