واگذاری امور غیرحاکمیتی به سمن ها موجب کاهش هزینه های دولتی می شود

واگذاری امور غیرحاکمیتی به سمن ها موجب کاهش هزینه های دولتی می شود

مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: واگذاری امور غیرحاکمیتی دولت‌ها به سمن‌ها موجب سبک‌تر شدن تشکیلات و کاهش هزینه‌های دولتی می‌شود.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از رشت، مصطفی جمالی ظهر امروز در جمع سازمان های مردمان نهاد گیلان بیان کرد: سازمان های مردمان نهاد با ساختار قانون مند، مستقل، غیرانتفاعی، داوطلبانه و مقید به ارزش های اجتماعی در راستای رفاه اجتماعی به مخصوص طبقه محروم جامعه به وجود مییایند.

وی به تلاش سازمان های مردمان نهاد به منظور از بین بردن معضلات یا کمبودها در جامعه اشاره کرد و اضافه کرد: سازمان های مردمان نهاد به خاطر رابطه با توده مردمان و آگاهی بخشی به آنها مطالبه گریه کن مردمان را زیاد کرده و مسؤولان را ملزم به پاسخگویی می کنند.

مدیرکل سازمان های مردمان نهاد معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که سمن ها به خاطر نقش حمایتی و جذب منابع مالی غیردولتی بخشی از بار مخارجهای دولتی را کاهش میدهند، تصریح کرد: سیستم دولتی به خاطر آگاهی بخشی و مطالبه گریه کن جامعه به طرف شفافیت بیشتر به منظور پاسخگویی خوب تر می رود و این امر موجب کاهش فساد در دولت ها می شود.

جمالی پاسخگو شدن سیستم دولتی در مقابل مطالبه و نظارت مردمی را سبب توسعه سیاسی و دمکراسی بیشتر خواند و بیان کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته وظایف غیرحاکمیتی به سمن های توانمند سپرده شده و این امر موجب افزایش کمی و کیفی خدمات ارائه شده و کاهش مخارجهای ناشی از ماهیت داوطلبانه سازمان های مردمان نهاد می شود.

وی رابطه گسترده سمن ها با جامعه را سبب حضور خوب تر و هدایت شده تر مردمان در بحران ها عنوان کرد و گفت: به خاطر رابطه گسترده سمن ها با مردمان نیازهای قرار می داری جامعه بیشتر به گوش دولتمردان می رسد.

مدیرکل سازمان های مردمان نهاد معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به این که واگذاری امور غیرحاکمیتی دولت ها به سمن ها موجب سبک تر شدن تشکیلات دولتی می شود، خاطرنشان کرد: امر مذکور کاهش مخارجهای دولتی را در بر دارد.

به نقل کرده جمالی به خاطر ماهیت غیردولتی و غیرسیاسی سمن ها روزنه ای برای مبادلات و ارتباطات بین دولت های دچار اختلاف برقرار می شود.

وی بر پایداری و تداوم سمن ها تأکید کرد و یادآور شد: ارزش ها و اصول بنیادی قواعدی غیرقابل تحول هستند که تمام برنامه ها، بر آن شوی ها و اقدام های سمن ها باید با رعایت آنها انجام شود.

مدیرکل سازمان های مردمان نهاد معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این که برای موفقیت یک سمن تعهد به اصل های بنیادی لازم است، بیان کرد: موضوع اول شفافیت است و سمن در رابطه با فعالیت هایی که به انجام میرساند، مددهایی که میگیرد و مردمی که به آنها کمک می رساند باید برخوردی باز و شفاف داشته باشد به نحوی که تمام ذی نفعان به آسانی به اطلاعات مربوطه دسترسی داشته باشند.

جمالی، شفافیت را سبب جذب اهداکنندگان و برقراری همکاری موفق تر با سمن ها عنوان کرد و اضافه کرد: سمن ها به خاطر نظارت عامه قادر هستند عملکرد کامیابتری داشته باشند.

وی با تأکید بر پاسخگویی سازمان های مردمان نهاد به حامیان مالی، بیان کرد: پاسخگویی سمن ها به سیستم های نظارتی دولتی، کارکنان، مردمان زیر پوشش و سازمان های همکار حائز اهمیت است.

مدیرکل سازمان های مردمان نهاد معاون اجتماعی وزارت بهداشت، پاسخگویی فعالیت سمن ها را شامل میزان تاثیر گذاری آنها آگاهی داشت و تصریح کرد: پاسخگویی در عملکردهای مالی و مدیریتی، نحوه مدیریت منابع انسانی و میزان پایبندی به ماموریت و ارزش های سمن و همچنین حرکت در مسیر چشم انداز تدوین شده در این سازمان ها اهمیتی می دارد.

وی به مزایای شفافیت و پاسخگویی سمن ها اشاره کرد و گفت: شفافیت موجب جلب اعتماد حامیان مالی و جمعیت زیر پوشش می شود حین این که افزایش شانس همکاری و مشارکت با سمن ها و کانون های دیگر را زیاد میکند.

جمالی با اشاره به این که شفافیت موجب بهبود عملکرد سمن ها به خاطر نظارت ذی نفعان بر فعالیت آنها می شود، خاطرنشان کرد: شفافیت در دقت کاری سازمان های مردمان نهاد نقش می دارد.

مدیرکل سازمان های مردمان نهاد معاون اجتماعی وزارت بهداشت متذکر شد: سازمان های مردمان نهاد باید در موارد اثبات حرکت در راستای ماموریت ها، عملکرد هدایتی و نظارتی موثر هیأت مدیره و هزینه کرد صحیح و دقیق کمک های مالی به منظور اجرای ماموریت سمن پاسخگو باشند.

***با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز***

نگارش توسط: پيروز ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چه شکرهاست در اين شهر که قانع شده‌اند ««« »»» شاهبازان طريقت به مقام مگسیواگذاری امور غیرحاکمیتی به سمن ها موجب کاهش هزینه های دولتی می شود


TT / 124 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : پيروز ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : امور
برچسب ها : موجب , واگذاری , هزینه , غیرحاکمیتی

مطالب مرتبط