وجود ابر در سیاره کوتوله (5 عکس)

وجود ابر در سیاره کوتوله

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
فضاپیمای نیوهورایزنز کامیاب به کشف ابر در سیاره کوتوله پلوتو شد.

فضاپیمای نیوهورایزنز در ژوئیه 2015 به پلوتو مسافرت کرد و هنوز هم در حال ارسال داده‌های مختلف از این سیاره است.

بیش از یک سال از گذر تاریخی فضاپیمای نیوهورایزنز از پلوتو در ژوئیه 2015 می‌گذرد و این فضاپیما همچنان در حال ارسال اطلاعات از این سیاره بوده و بینش‌های گوناگونی را برای دانشمندان درباره این سیاره کوتوله به ارمغان می‌آورد.

در بخش اجلاس گاز نزنم و علوم سیاره‌ای ایالات متحده و کنگره علوم سیاره ای اروپا در پاسادنا، کالیفرنیا، دانشمندان ناسا شواهدی از کاوشگر فضایی بدون سرنشین را ارائه کردند که نشان می‌دهد پلوتو در بر می داری ابر است و مقصد بعدی این فضاپیما که کمربند کوئیپر است به احتمال زیاد فضایی مشابه با محیط پلوتو خواهد داشت.

پلوتو یک سیاره کوتوله در لبه منظومه شمسی است، اما فضاپیمای نیوهورایزنز به طور قطعی نمایان کرد که این سیاره در بر می داری یک جو نازک و شکننده است.

 فشار جو این سیاره 100،000 بار کمتر از جو زمین بوده و به طور عمده از نیتروژن و میزان کمی از متان و کربن مونوکسید تشکیل شده است.

اما ناسا می‌گوید که این جو مه آلود بسیار پیچیده بوده و نمایان کننده تغییرات فصلی قوی است که وقوع آن چند دهده طول می‌کشد.

با این حال، چیزی که پیشتر در پلوتو دیده نشده بود وجود ابر در این سیاره بود که آلن استرن، محقق عمده این پژوهش از کانون تحقیقات جنوب غربی در بولدر، کلرادو می‌گوید که وجود این ابرها نمایان کننده وجود یک جو بسیار پیچیده‌تر نسبت به آن چیزی است که ما قبلا فکر می‌کردیم.

نیوهورایزنز (New Horizons) فضاپیمای رباتیک ناسا و بخشی از برنامه‌های فضایی این سازمان است که در 19 فوریه 2006 میلادی به‌ سمت کمربند کوئیپر حرکت کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ،  این کاوشگر فضایی که آن را کاوشگر بین‌سیاره‌ای و یا سیاره‌پیما هم می‌نامند، نخستین فضاپیمایی است که به‌ سوی پلوتو پرواز کرد و به مطالعه درباره این سیاره کوتوله توجه کرد.

 

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس وجود ابر در سیاره کوتوله

 

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس وجود ابر در سیاره کوتوله

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس وجود ابر در سیاره کوتوله

تصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس وجود ابر در سیاره کوتوله

 

 

****نظرات شما مايه دلگرمى ماست****

نگارش توسط: شهناز ع.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ساکنان حرم ستر و عفاف ملکوت ««« »»» با من راه نشين باده مستانه زدندوجود ابر در سیاره کوتوله (5 عکس)


TT / 60 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : شهناز ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های علمی
برچسب ها : سیاره , کوتوله

مطالب مرتبط