وقتی آنوریسم مغزی پاره می شود

وقتی آنوریسم مغزی پاره می شود

آنوریسم مغزی، یک برآمدگی در دیواره رگ خونی مغز است. آنوریسم در اثر ضعیف بودن دیواره رگ خونی بروز می کند که به تدریج به دلیل بالا بودن فشار داخل عروق سبب برجستگی و برآمدگی می شود. آنوریسم امکان می دارد پاره شود و سبب خونریزی مغزی شود.

زینب حکیمی -
تصویر و عکس شماره 1 ⇩

آنوریسم مغزی ناشی از نوعی ضعف در دیواره ی یکی از رگ های خونی مغز است. جریان خونی که در مغز وجود دارد، به دیواره ضعیف رگ فشار وارد کرده و ایجاد نوعی برآمدگی می کند. این برآمدگی را آنوریسم مغزی می گویند.

در این وضعیت امکان می دارد دیواره ی رگ پاره گردد و موجب نشت خون به درون بافت های مغز و پیرامون آن شود. وقتی که پارگی رخ می دهد بسیاری از مردمان متوجه آن نمی شوند.

اما در بسیاری از موارد ، پارگی آنوریسم رخ نمی دهد. حتی اگه در طی یک ام آر آی یا اسکن مغزی آنوریسم نگاه شود، درمانی به ثمر نمیرسد ، مگر این که میزان معضل از یک حد ویژه بیشتر بوده و یا فرد در بر می داری سابقه ی خانوادگی پارگی آنوریسم باشد.

در طی پارگی رگ خونی مغز چه اتفاقی می افتد؟

در طی پارگی رگ مغزی فواره ی خون تشکیل نمی شود، بلکه برای چند ثانیه خون به سمت بیرون نشت کرده و سپس پلاک تشکیل شده و خون منعقد می شود.

برخی بیماران امکان می دارد از یک نشت کوچولو روزها یا هفته ها عذاب بکشند که در نهایت منجر به پارگی بزرگ تر می شود. اما حجم بسیار کم خون نشتی هم قادر هست موجب تحریک مغز گردد.

نشتت خون به بیرون از رگ موجب افزایش فشار داخل جمجمه می شود. همچنین موجب نرسیدن خون به بافت هایی که به آن احتیاج دارند خواهد شد.

هم فشار و هم کمبود خون ناشی از پارگی آنوریسم قادر هست به بیهوشی و حتی مرگ منجر گردد. 30 تا 50 درصد افراد به محض پارگی آنوریسم دچار مرگ خواهند شد.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس وقتی آنوریسم مغزی پاره می شود

علامت های پارگی آنوریسم

رایجترین علامت این معضل، تجربه شدیدترین سردرد است. این سردرد قادر هست با سفتی گردن، احساس سوزن سوزن شدن صورت و حساسیت به نور همراه باشد. برخی بیماران صدای شلیک گلوله و یا بوم رادر هنگام پارگی در مغز خود می شنوند.

مغز یک عضو بسیاری حساس است. بنابراین حتی اگه پارگی آنوریسم درمان شود، یک سوم افراد فوت میشوند، یک سوم به نوعی آشفتگی پایدار دچار می شوند و یک سوم باقیمانده به سطح عملکرد طبیعی خود باز می گردند

تشنج، احساس ضعف در اندام، تاری دید یا دو نگاه کنی و خستگی بیش از حد، همگی از علائم شایع هستند. اما سردرد ناگهانی و مشقت بار از مشخصه ی بارز این معضل است و در هر صورت موجود خواهد بود.

در حالی که امکان می دارد این نوع سردرد در هر مکان سر احساس شود، اما بیشتر بیماران آن را در پشت چشم ها احساس می کنند.

چه باید کرد؟

اگه کسی دچار علائم مذکور شد، باید بلافاصله خود را به اورژانس برساند و یا با 115 تماس بگیرد.

برای کاهش فشار داخل جمجمه ناشی از آنوریسم پاره شده ، پزشکان چند روش گوناگون را مورد استفاده قرار میدهند.

مغز یک عضو بسیاری حساس است. بنابراین حتی اگه پارگی آنوریسم درمان شود، یک سوم افراد فوت میشوند، یک سوم به نوعی آشفتگی پایدار دچار می شوند و یک سوم باقیمانده به سطح عملکرد طبیعی خود باز می گردند.

---ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد---

گردآوری توسط : ماندانا ت.

قلب و عروق در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زاهد و عجب و نماز و من و مستی و نياز ««« »»» تا تو را خود ز ميان با که عنايت باشدوقتی آنوریسم مغزی پاره می شود


TT / 78 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : ماندانا ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : مغزی
برچسب ها : آنوریسم

مطالب مرتبط