گفت وگوی ادیان بر محور امر به معروف و نهی از منکر شکل گیرد

گفت وگوی ادیان بر محور امر به معروف و نهی از منکر شکل گیرد

شعار امر به معروف و نهی از منکر آن‌قدر مناسب و خوشگل است که باید محور تقریب ادیان باشد؛ گفت‌وگوی ادیان باید بر محور امر به معروف و نهی از منکر بوجود آید.

به گزارش خبرگزاری«حوزه» حجت الاسلام والمسلمین رضا اسلامی در سلسله جلسه های «منبرهای عاشورایی» در دانشگاه ادیان با اشاره فرازهایی از وصیت اباعبدالله الحسین(ع) به برادرش محمد حنفیه بر مسئله اهمیت بیان و اعتراف به واقعیات حقه گفت: نفس بیان باورهایی که انسان در زندگی به آن ها رسیده و پذیرفته در وصیت نامه و اعلام آن به دیگران امری بسیار اهمیتی می دارد، این کار، یاد گیرنده و یک تذکر است.

وی اظهارداشت: امام حسین(ع) به عنوان امام و محور حق، عقاید خود را که به نظر ما قبل پا افتاده است و همه مسلمانان آن را قبول دارند، در این وصیت نامه یادآوری می کند، این کار، موردی دارد، چرا که این خطر موجود بوده که امام حسین(ع) را به خروج از دین و انکار بعضی عقاید متهم کنند، لذا حضرت بر عقایدش تصریح کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیان حضرت سیدالشهدا(ع) مبنی بر اینکه به عنوان طغیانگر و متکبر خروج نکرده ام، گفت: «امام حسین(ع) می فرمایند، خروج من خودخواهانه، متکبرانه و بر اساس مفسده جویی و ستم نیست. چنانچه اصل را بر تباین عبارتها قرار بدهیم، چهار نوع خروج به دست مطرح می شود. یعنی کسانی که تمکین به دولت ها و نظام های سیاسی ندارند و در مقابل نظام حاکم قیام می کنند، امکان می دارد حرکت شان خودخواهانه، متکبرانه، مفسدانه یا ظالمانه باشد. امثال این قبیل قیام ها در تاریخ بسیار بوده است. لذا امام(ع) تاکید می کنند که قیام من از این قبیل قیام ها بلکه قیامی است اصلاح طلبانه و هدف شان امر به معروف و نهی از منکر و احیای سیره جد و پدر بزرگوارشان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب سپس به بررسی مصادیق منکر در جامعه توجه کرد و گفت: الان مقاومت هایی در مقابل احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر داریم. یکی از دلیلها، این است که این فریضه را از جایگاهش کم کرده و صرف مسائل کوچولو می کنیم. شعار امر به معروف و نهی از منکر آن قدر مناسب و خوشگل است که اصلاً باید محور تقریب ادیان باشد. مکالمه ی ادیان باید بر محور امر به معروف و نهی از منکر بوجود آید، آیا همه نظام های سیاسی، مبارزه با آدم دزدی و تجارت بانوان و کودکان را قبول ندارند؟ آدم کشی، آدم دزدی، جرایم اقتصادی، حقوق های نجومی، اختناق، پولشویی، مصداق منکر و از نوع بدترین منکرها هستند. همه جهان مبارزه با مفاسد اقتصادی را قبول دارد.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی بر آغاز امر به معروف و نهی از منکر از نظام و حاکمیت تأکید کرد و در ادامه گفت: نظام و قدرت باید درست و در سر جای خودش باشد. در غیر این صورت، گرچه در داخل یک نظام فاسد می شود کار اصلاحی به انجام رساند، ولی مدیریت به گونه ای است که این قبیل اقدامات مصلحانه را تحت شعاع میگذارد. هدف امام حسین(ع) در قیام خود نیز همین اصلاح مدیریت کلان بود. اصل نظام در همان لحظه، دیگر اسلامی عدم.

وی اضافه کرد: کار به مکانی رسیده است که امام حسین(ع) به عنوان اشرف خلایق باید قربانی شود، چنانچه امام حسین(ع) می درخواست در نظام یزید بماند، معضلی نداشت و احترامش هم حفظ می شد، ولی از خاندان پیامبر(ص) به نفع اهداف سیاسی حکومت ظالم بهره گرفته میشد. امام حسین(ع) نمی درخواست از عزت، احترام و مَکانتش به نفع یک نظام فاسد بهره گرفته شود.

این استاد دانشگاه ادیان بر محوریت امر به معروف و نهی از منکر در مکالمه ی میان ادیان تأکید کرد و ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر بسیار مقدس است و باید محور مکالمه ی ادیان شود. ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید در مقابل ستم بانک ها و ناهنجاری هایی که در مدیریت فضای فرهنگی وجود دارد، و خطرهایی که فرزندان ما را به مخاطره مییاندازد، موضع گیری کند. چنانچه چنین کند، همه او را تأیید می کنند. پس از این مسئله است که باید به منکرهای موردی اهمیت داد.

-- براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد --

نگارنده : اميد ل.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زلفش کشيد باد صبا چرخ سفله بين ««« »»» کان جا مجال بادوزانم نمی‌دهدگفت وگوی ادیان بر محور امر به معروف و نهی از منکر شکل گیرد


TT / 160 --- TP / 23%

گردآوری شده توسط : اميد ل.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ادیان
برچسب ها : منکر , محور

مطالب مرتبط