با زیاد شدن سن, توانایی بدن شما برای جذب ویتامین B۱۲ از غذا کند و کندتر میشه تا جایی که از هر ۱۰۰ زن ۴۰ تا ۵۹ ساله, ۴ نفر مبتلا فقدان ویتامین B۱۲ می باشند و بسیاری هم در آستانه آن قرار دارند

با زیاد شدن سن، توانایی بدن شما برای جذب ویتامین B۱۲ از غذا کند و کندتر می‌شود تا جایی که از هر ۱۰۰‌زن ۴۰‌تا ۵۹‌ساله، ۴‌نفر مبتلا فقدان ویتامین‌ B۱۲ می باشند و بسیاری هم در آستانه آن قرار دارند. عدم مصرف گوشت، مصرف بعضی داروهای خاص مثل متفورمین (که اغلب برای اشخاصی تجویز می‌شود که دیابت نوع ۲ یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دارند) یا بعضی داروهای ویژه سوزش شکم و حتی انجام جراحی برای لاغر شدن، همه و همه می‌توانند احتمال بروز این فقدان را زیاد کنند.

نتایج ناشی از فقدان این ویتامین می‌تواند خود را در قالب خستگی مفرط تا ضعیف شدن بینایی نمایان کند. چنانچه این علائم برای‌تان آشنا می باشند، از پزشک‌تان بخواهید تا برای‌تان امتحان خون بنگارد تا سطح آن را بدانید. چنانچه سطح آن پایین بود، مصرف یک مکمل یا تزریق آن ظرف چندین هفته این فقدان شما را از بین خواهد برد.

به دشواری می‌توانید بیدار بمانید؟

خستگی یکی از اولین علائم فقدان ویتامین ‌B۱۲ است؛ خستگی به معنای این که باوجود خواب کافی یا حتی بیش از اندازه احتیاج، دوباره پسندید استراحت بکنید و نمی‌توانید بیدار بمانید. دلیلش آن است که بدن شما برای تولید گلبول‌های سرخ متکی به این ویتامین است؛ همان‌طور که می‌دانید گلبول سرخ اکسیژن را به اندام‌های بدن می‌رساند و بدون وجود اکسیژن کافی در سلول‌ها حس خستگی خواهید داشت و اهمیتی نمی دارد که چه مقدار طول بکشد تا استراحت بکنید. خستگی می‌تواند علامت خیلی چیزها باشد، پس چنانچه تنها نشانه‌ای که در خود می‌بینید، حس خواب ناپاکی است، نمی‌توانید چنین گمان بکنید که مبتلا فقدان B۱۲‌ می باشید.

کسل و ضعیف می باشید؟

چنانچه عضلات‌تان اکسیژن کافی از گلبول‌های سرخ نگیرند، بیشتر حالت نرم خواهند داشت. دکتر چانتال موسِس در این باره می‌گوید: شغل من بسیار طاقت‌فرسا و پرزحمت است، پس همواره به این مسئله فکر می‌کردم که احتمالاً اندامم مبتلا خستگی شده، احتمالاً به‌خوبی غذا نمی‌خورم، اما ۶ماه پیش فهمیدم که ضعف و تنبلی من به‌خاطر فقدان ویتامین ۱۲‌ ‌B است.

احساسات باورنکردنی ای را تجربه می‌کنید؟

سرکار خانم ملانی کارمازیان ۴۴‌ساله که پزشکان شناسایی کردند مبتلا فقدان ویتامین‌ ۱۲‌ B است در مورد تجربه خود می‌گوید: انگار که از تفاوت سر تا نوک پایم جریان الکتریسیته رد می‌شد.

سایر اشخاصی که مبتلا چنین وضعیتی بودند حس کرختی و حس سوزن‌سوزن شدن در بدن‌شان را تجربه کردند. این نا خوشی های عجیب همه ناشی از ضرر ورود به عصب‌هاست که بنابراین فقدان مقدار اکسیژن در سلول‌ها رخ می‌دهد. فقدان اکسیژن هم خود، از نتایج فقدان ویتامین ۱۲‌ ‌B است.

کلیدهای‌تان را در یخچال می‌گذارید؟

کلید خود را در یخچال جا می‌گذارید؟ یا آن که به دشواری اسم برادرزاده یا خواهرزاده‌تان را به یاد می‌آورید؟ احتمالاً با خود اندیشید که این علائم زوال عقل است، اما در بعضی مواقع دلیلش فقدان ویتامین‌ B۱۲ است. پائولین اسمیت ۵۶‌ساله که مبتلا فقدان ویتامین ‌B۱۲ بود، در مورد تجربه خود می‌گوید: «یک آن قادر نبودم به یاد بیاورم که به چه صورت باید چک بنگارم. من این حالت را در بیماران سالخورده‌ای که مبتلا بیماری آلزایمر می‌شوند، دیده‌ام.

اما وقتی که شما امتحان خون می‌دهید و در آن فقدان B۱۲ معلوم می‌شود، آغاز می‌کنید به مصرف مکمل‌ها و علائم این حالت‌ها هم کمرنگ می‌شود.» پس شما هم می‌توانید با یک تست خون این بحث را چک کنید.

حس لرزش یا سردرگمی دارید؟

از دیگر علائم رایج فقدان ویتامین ‌B۱۲ عدم اعتدال است. در این زمینه، پژوهشگران مقدار ویتامین‌ B۱۲ بیمارانی را که به‌خاطر سرگیجه تحت معالجه قرار گرفتند با داوطلبان صددرصد سلامت مقایسه کردند.

نتایج نمایان کرد بیمارانی که مبتلا سرگیجه بودند نسبت به افراد داوطلب حدود ۴۰درصد کمتر ویتامین B۱۲ مصرف می‌کردند.

خوراکی ها برای‌تان بی‌مزه می باشند؟

حدود نیمی از مردمی که فقدان شدید ویتامین B۱۲ دارند معمولا زبان‌شان خصوصا در کناره‌های آن برجستگی‌های ریز و درشت ندارد. اغلب این افراد از حس سوزش یا دردآوری زبان می‌نالند، خصوصا در پایان زبان و به این دلیل که اغلب این برجستگی‌های ریز و درشت حاوی پرزهای چشایی می باشند، چنانچه بسیاری از آنها نابود بشود حتی خوشمزه‌ترین خوراکی ها هم برای‌تان مزه خوبی نخواهد داشت. در‌واقع خانم‌هایی که مبتلا فقدان ویتامین B۱۲ می باشند به‌خاطر آن که زیاد از مزه غذا خوشی نمی‌برند، اغلب مبتلا لاغر شدن می‌شوند.

اشک‌تان دم مشک‌تان است؟

فقدان ویتامین B۱۲ موجب تحول خلق‌و‌خوی شما شده و اغلب به افسردگی یا دلواپسی می‌انجامد.

پزشکان هنوز اطمینان نمی دارند که به چه دلیل این مسئله خطر افسردگی شما را افزایش می‌دهد، اما بعضی تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین B۱۲ در سنتز ترکیبات مغزی مثل سروتونین و دوپامین که به تنظیم خلق‌و‌خوی بدن مدد می‌کند، دخیل است، پس چنانچه فقدان ویتامین ‌B داشته باشید با هر بحث کوچک به شدت غصه خورده و اشک می‌ریزید.

رنگ‌تان مثل گچ دیوار است؟

چنانچه رنگ سرخ پوست‌تان تقریبا رو به زردی می‌زند، فقدان ویتامین B۱۲ می‌تواند عامل آن باشد. با‌وجود این فقدان، سلول‌های سرخ خون شما بسیار آسیب‌پذیر بوده و به‌راحتی خرابی می‌شوند و این به پخش رنگدانه بیلیروبین منتهی می‌شود که به پوست، رنگ و روی زردرنگ می‌دهد.