بنا پادشاه بیگم تهران بزرگ (4 عکس)

عمارت سلطان بیگم تهران

عمارت بنا «پادشاه بیگم» که هم اکنون “منزل موزه بازار” نامیده میشه،منتسب به اواخر دوره قاجار باشد و در سال 1312 خورشیدی بدست سرکار خانوم پادشاه بیگم شجاعی به بچه شان تقی شجاعی سپرده شده است که ایشان هم بعدا در سال 1326 آن را به جناب آقای نیر نما به فروش رسانده اند.براین اساس خانواده “نیرنما” تغییراتی را در ملک ایجاد کرده اند، اما سالن آینه و حوض منزل را بخاطر وجود اثرهای باستانی بی کوچکترین تحولی حفظ نموده اند.
به لحاظ معماری این بنا دارای پلانی U شکل است که ورودی آن در ضلع شرقی واقع بوده و در سه ضلع دیگر آپارتمان هایی حول یک حیاط مرکزی بوجود آمده اند.
حیاط آپارتمان مثل گودال باغچه ای در ترازی پایین تر از سطح کوچه قرار گرفته و دسترسی به آن از طریق ۱۳ پله امکانپذیر میشه.دربرابر پله ها و دربین حیاط هم حوض مستطیل شکل کوچولوای قرار دارد. در سه سمت حیاط آپارتمان هایی با نمای آجری و پنجره های چوبی قرار گرفته اند.
بادگیرهای این آپارتمان در بالای سالن آینه ،واقع در موسسه آپارتمان غربی قرار گرفته است.اطاقهای بادگیر هم در دو سمت سالن آینه قرار دارند.بنا بر این که آپارتمان در دوره های مختلف مورد استفاده اشخاص مختلف قرار گرفته شده است ،تغییرات داخلی زیادی به آپارتمان تحمیل شده که شناخت سبک و سیاق طرح نخستین را مبتلا ابهام میکند. تنها تزئینات با ارزش و تاریخی را در سالن آینه، میشود پیدا کرد.
آینه کاری های خوشگل به اشکال قطار بندی و مقرنس همراه با نقاشیهای گیاهی و غربی(نقشهای اقتباس کرده از نقاشی اروپایی که از دوره قاجار معمول شد از جمله:مناظر طبیعی) بر روی گچ و آینه ، همچنین کاور سقف به صورت قاب بندی های چوبی نقاشی شده و درهای چوبی منقش به نقشهای گیاهی که نشانگر ذوق و سلیقه هنر و معماری آن وقت بوده در سالن آینه به چشم میخورد.

تصویر شماره 1 ⇩

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر بنا پادشاه بیگم تهران بزرگ

تصویر شماره 3 ⇩
تصویر بنا پادشاه بیگم تهران بزرگ

تصویر شماره 4 ⇩
تصویر بنا پادشاه بیگم تهران بزرگ

تصویر بنا پادشاه بیگم تهران بزرگتصویر بنا پادشاه بیگم تهران بزرگ

********************************

گردآوری از: خدايار ز.

اماکن تاریخی ایران در بخش گردشگری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حجاب راه تويی حافظ از ميان برخيز ««« »»» خوشا کسی که در اين راه بی‌حجاب رودبنا پادشاه بیگم تهران بزرگ (4 عکس)


TT / 141 --- TP / 42%

گردآوری شده توسط : خدايار ز.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : عمارت
برچسب ها : سلطان , تِهرانِ , بیگم

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :