پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، کشور را از وارد کننده به صادرکننده فرآورده های نفتی بدل می کند

پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، کشور را از وارد کننده به صادرکننده فرآورده های نفتی بدل می کند

وزیر نفت گفت: پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس افزون بر خودکفایی در تولید فرآورده‌های نفتی، کشورمان را برای نخستین بار از وارد‌کننده به صادرکننده فرآورده‌های نفتی بدل می‌سازد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از بندرعباس، بیژن مشهور زنگنه عصر سه شنبه در حاشیه مسافرت خود به بندرعباس در جمع خبرنگاران بیان داشت: پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با هدف رفع تنگناهای تولید میعانات گازی در فازهای پارس جنوبی و همچنین رفع نیازها و مصارف داخلی در سه فاز 120 هزار بشکه ای با ظرفیت تولید 36 میلیون لیتر بنزین در روز در حال احداث است و ساخت این بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا از سال 1384 آغاز شد.

وی با اشاره به این که پروژه های پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بندرعباس گامی در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی و خودکفایی کشور در تامین بنزین است، افزود: با توجه به این که مجموع تولید بنزین در پالایشگاه های کشور، حدود 65 میلیون لیتر در روز است، پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به تنهایی می تواند معادل 60 درصد تولید همه پالایشگاه های کشور، بنزین تولید کند که این خود یک افتخار ملی به حساب مییاید.

وزیر نفت افزود: پالایشگاه میعانات گازی نفت ستاره خلیج فارس بزرگترین و نخستین پالایشگاه میعانات گازی کشور است که بهره برداری از آن، افزون بر خودکفایی در تولید فرآورده های نفتی، کشورمان را برای نخستین بار از وارد کننده به صادرکننده فرآورده های نفتی تبدیل میکند.

زنگنه عنوان کرد: بهره برداری از این پالایشگاه اصلی و راهبردی را می توان تبلور سیاست های اقتصاد مقاومتی نکته تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی همسو با پیش گیری از خام به فروش رسانی و تبدیل میعانات گازی به فرآورده های با ارزش تر آگاهی داشت که از اولویت های وزارت نفت می آید.

وی با بیان این که این پالایشگاه بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی در خاورمیانه است، یادآور شد: با بهره برداری از این پالایشگاه برای 10 هزار نفر به صورت مستقیم و 30 هزار نفر به صورت غیر مستقیم شغل به وجود مییاید و کشورمان به صادرکننده بنزین و میعانات گازی مبدل خواهد شد.

وزیر نفت تصریح کرد: خوراک این پالایشگاه روزانه 360 هزار لیتر میعانات گازی است که با یک خط لوله 36 اینچی به طول 388 کیلومتر از عسلویه تأمین می شود و برای ساخت این خط لوله 260 میلیون یورو هزینه شده است.

به نقل کرده زنگنه، تولید بنزین در کشور هم اکنون 65 میلیون لیتر است که با افتتاح واحد بنزین سازی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بندرعباس این میزان به بیش از 100 میلیون لیتر ارتقا مییابد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بندرعباس در زمینی به مساحت 700 هکتار و در 25 کیلومتری بندرعباس واقع شده و قرار است سالانه 36 میلیون لیتر بنزین یورو 4، 14 میلیون لیتر گازوئیل، 3 میلیون لیتر گاز مایع ، 3 میلیون لیتر نفت سفید تولید کند.

*لطفا نظر دهيد*

تهیه از: فرخنده م.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حسن تو هميشه در فزون باد ««« »»» رويت همه ساله لاله گون بادپالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، کشور را از وارد کننده به صادرکننده فرآورده های نفتی بدل می کند


TT / 64 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : فرخنده م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نفتی
برچسب ها : خلیج , پالایشگاه

مطالب مرتبط