طرح پایش آنفلوانزا در آزمایشگاه مرجع دامپزشکی قزوین اجرا می شود

طرح پایش آنفلوانزا در آزمایشگاه مرجع دامپزشکی قزوین اجرا می شود

معاون آزمایشگاه مرجع کنترل کیفی مواد غذایی با منشاء دامی اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت: انجام آزمایشات تشخیص مولکولی سویه‌های حاد و فوق حاد آنفلوآنزای طیور در پرندگان مهاجر و آبزی استان تحت عنوان طرح پایش آنفلوآنزای طیور اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، سیدبهمن نقیبی مدیرکل دامپزشکی استان قزوین اظهار داشت: بهترین مکان برای کشتار دام ها، کشتارگاههای صنعتی بوده که به واسطه امکانات موجود در آنها نظارت دقیق شرعی و بهداشتی بر دام های کشتاری به مناسب ترین شکل ممکن صورت می پذیرد اما با توجه به اینکه همچنان در مراسم مناسبتی مانند عید سعید قربان و نیز ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان شاهد کشتار دام در سطح معابر عمومی هستیم، اداره کل دامپزشکی استان قزوین با تجهیز و اعزام اکیپ های ناظر نسبت به بازرسی بهداشتی و نظارت شرعی بر کشتار دام ها اقدام می کند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه امسال در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در قزوین شاهد کاهش ذبح دام های نذری در معابر عمومی و زیر پای عزاداران حسینی بودیم که این مهم با بکارگیری ابزار ذبح دام اختراعی توسط محمد جباری راد از کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان قزوین (که به شماره 88504 در مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است) صورت پذیرفت و این امکان را فراهم کرد تا بیش از 30 درصد ذبح دام در آستان مقدس امامزاده سید محمد (ع) ومسجد طاق بهلول(مکتب الزهرا) توسط ذابحین توسط این ابزار انجام شود.

لازم به ذکر است ممانعت از جاری شدن خون دام های نذری بر روی زمین که مشکلات شرعی، بهداشتی، زیست محیطی ، اجتماعی، اقتصادی و ... در پی دارد از جمله مهمترین ویژگی به کارگیری این دستگاه بوده که امید است طی سال های آتی و در ایام مشابه، حجم استفاده از این دستگاه برای ذبح دام در کشور افزایش یافته و دیگر ذبحی در کف خیابان ها و معابر عمومی انجام نپذیرد.

آزمایشگاه مرجع دامپزشکی قزوین مجری آزمایش های طرح پایش آنفلوانزا

رضا نوریان معاون آزمایشگاه مرجع کنترل کیفی مواد غذایی با منشاء دامی اداره کل دامپزشکی استان قزوین اظهار داشت: انجام آزمایشات تشخیص مولکولی سویه های حاد و فوق حاد آنفلوآنزای طیور در پرندگان مهاجر و آبزی استان تحت عنوان طرح پایش آنفلوآنزای طیور در سال 1395، در راستای اهداف بلند مدت سازمان دامپزشکی کشور، به منظور پیشگیری وکنترل بهداشتی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد طیور و با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور، اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور استان قسمتی از این طرح که شامل واحدهای روستایی بوده با مشارکت آزمایشگاه مرجع استان انجام شد.

وی تصریح کرد: در این طرح از 22 کانون روستایی استان که دارای بیشترین تراکم از نظر وجود پرندگان مهاجر و آبزی بودند و به صورت تصادفی از 125 پرنده شامل اردک و غاز نمونه برداری به عمل آمد تمام نمونه ها از نظر وجود احتمالی سویه های فوق حاد طیور با دو تکنیک Real-time PCR و Conventional PCR مورد ارزیابی قرار گرفته و نتایج آزمایشات نشان داد خوشبختانه در هیچ یک از نمونه ها، مواردی از وجود سویه های مذکر مشاهده نشد.

نشان دار کردن ماهی در استان قزوین ادامه خواهد یافت

جلسه هماهنگی برای ادامه روند نشان دار کردن ماهی جنوب در استان قزوین برگزار شد که مدیریت و کارشناسان اداره کل دامپزشکی، اتاق اصناف، شیلات و اتحادیه مرغ وماهی فروشان استان، مشکلات پیش روی روند عرضه ماهی نشان دار را بررسی کردند.

سید بهمن نقیبی مدیرکل دامپزشکی استان قزوین در این جلسه با ذکر اهداف و لزوم اجرای طرح نشان دار کردن ماهی جنوب در استان قزوین اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح در استان قزوین بهبود کیفیت عرضه ماهی جنوب وایجاد انگیزه برای افزایش تقاضای مردم است چراکه با توجه به فسادپذیر بودن ماهی و عدم درج مشخصات و زمان صید بر روی ماهی، مشتری را برای خرید و مصرف ماهی دچار تردید خواهد کرد و امیدواریم در صورت اجرای کامل طرح نشان دار کردن ماهی در مراکز عرضه که با همکاری متصدیان عرضه ماهی در سطح استان محقق خواهد شد، سرانه مصرف ماهی در استان افزایش پیدا کند.

کولجی رئیس اتاق اصناف قزوین نیز ضمن تاکید بر لزوم عرضه محصول با کیفیت توسط فروشندگان مرغ و ماهی خواستار توجه همزمان به چرخه اقتصادی و رفع مشکلات بهداشتی در مراکز عرضه شد و برای همکاری در اجرای طرح و رفع موانع احتمالی قول مساعد داد.

در پایان جلسه اعضاء حاضر در جلسه موافقت خودرا با لیبل دار کردن ماهی جنوب در استان قزوین اعلام کرده و مقرر شد تمهیدات لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت و طولانی شدن زمان تحویل ماهی به مراکز عرضه ناشی از اجرای طرح، در جلسات بعدی بررسی شود.

--- نظر يادتان نرود ---

نگارش توسط : ايراندخت د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای که در کوچه معشوقه ما می‌گذری ««« »»» بر حذر باش که سر می‌شکند ديوارشطرح پایش آنفلوانزا در آزمایشگاه مرجع دامپزشکی قزوین اجرا می شود


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : ايراندخت د.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : مرجع , پایش , آزمایشگاه , آنفلوانزا

مطالب مرتبط